Skip to content Skip to footer

Eşimin Ailesiyle Sorun Yaşıyorum

Her ne kadar evlilik denilince aklımıza bir çift ve eğer varsa çocukları gelse de iki tarafın ailesinin ilişkiye etkisi de tartışılmazdır. Aile büyükleri ve akrabalarla iletişim kurarken yaşanacak sorunlar, çiftin mutluluğunu olumsuz yönde etkileyeceği gibi doğru iletişim de çiftin hayatında önemli bir konfor sağlayacaktır. Partnerlerin birbirleriyle olan ilişkilerinde herhangi bir sorun olmamasına rağmen aileleriyle sorunları varsa ilişkiye yansıyabileceği için bu konuyu ele almak istedik. Eşinizin ailesiyle neden sorun yaşarsınız ve bu sorunlar nasıl çözülebilir? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında…

Eşin Ailesi ile Neden Sorunlar Yaşanır?

Çok hoşlandığınız biriyle flört etmeye başladınız. Bu kişi ile tanıştığınız andan itibaren her şey güzel gitmeye başladı. Kendinizi onun yanında çok iyi hissediyorsunuz ve ömür boyu onunla olmak istiyorsunuz. Bu hislerle bağlandığınız partneriniz artık sizi ailesiyle tanıştırma vaktinin geldiğini belirtti. Tanışma günü geldi artık. Sevgilinizin annesi ve babası ile tanıştınız ancak özellikle annesi ile yıldızınız hiç barışmadı. Ancak partneriniz ailesine karşı kararlı bir duruş sergiledi. Onun annesiyle olan soğuk ilişkinize rağmen düğün gerçekleşti. Ancak kayınvalideniz asla sizi benimseyemedi ve ilk günkü gibi size karşı olumsuz davranışlar sergiliyor. Tanıdığınız andan itibaren size karşı geliştirilen bu tepki nihayetinde sizin eşinizle olan ilişkinize de olumsuz yansıyacaktır.

Aşırı Bağlı İse…

Ailenin benimsememesine ek olarak, eğer partnerlerden birinde ailesine karşı aşırı bağlılık varsa, çiftin sorunlar yaşaması oldukça muhtemeldir. Partnerlerin anne ve babalarına karşı bağlılık hissetmeleri gayet normaldir ancak bağımlılık derecesinde bağlılık kişinin yeni çekirdek ailesinde ciddi sorunlara neden olacaktır. Bazı çiftlerin aileleri arasında önemli kültürel farklılıklar görülebilir. Ülkemizde çok çeşitli örf ve adetler bulunmaktadır ve bir partnerin diğerinin ailesinin adetlerine ayak uyduramaması durumunda partnerler arasında ciddi tartışmalar gelişebilmektedir. Ayrıca eşlerden birinin ailesiyle birlikte yaşanması da ilişkide sorunlara yol açabilir. Aynı evde yaşanması halinde özel hayatın giderek azalması ve partnerlerin kendilerine zaman ayıramaması sonucu tartışmalar artacaktır.

Maddi Bağımsızlık Kazanılmadıysa…

Çiftin maddi yönden bağımsızlığını kazanamaması ve bir tarafın ailesine maddi bağımlılıkları çiftin sorunlar yaşamasına sebebiyet verecektir. Çiftin kredi kartı borçlarını ödeyen ve onlara harçlık veren aile büyükleri, yeri geldiğinde çiftin alacağı kararlara da karışmaya çalışabilir. Çift, bu şekilde bağımsızlığını kazanamadığı için de sorunlar ortaya çıkacaktır. Ailelerin sürekli çiftin evinin içişlerine karışması da ciddi bir sorundur. Manipülatif aile büyüklerinin varlığı da oldukça sık gördüğümüz bir durumdur. Herhangi bir gerekçeyle oğlu ile gelinin evliliğine sıcak bakmayan kayınvalidenin olmayan şeyleri olmuş gibi göstererek çiftin tartışmasını sağlaması sıkça gördüğümüz bir durumdur. Oğlunu yönlendirme konusunda manipülatif davranan aile büyüğü, evlilikte birçok soruna sebep olabilmektedir.

Aileler ile İlgili Tartışma Çıkarsa…

Eşinizin ailesinden herhangi biriyle tartışma yaşayabilirsiniz. Bu tartışmayı ilişkinize taşırsanız ilişkide sorunlar var olmaya başlayacaktır. Yaşadığınız problemi tartışma yaşadığınız kişi ile çözmek en iyi yöntem olacaktır. Örneğin; eşinizle birlikte ailesinin evine bayramlaşmaya gittiniz. Uzun zamandır aranızın iyi olmadığı görümceniz hoşlanmayacağınız ve sizi öfkelendiren sözler söylemeye başladı. Ortamın tartışmaya müsait olmadığına karar verdiniz ancak eve döndüğünüzde eşinize görümcenizle ilgili sözler söylemeye başladınız. Öfkenizi adeta bir savunma mekanizması şeklinde eşinizden çıkarmaya başladınız. Bu davranış, eşinizle ilişkinizi olumsuz etkileyeceği gibi görümcenizle olan sorununuzu da çözmeyecektir.

Ailesini Karşısına Almasın…

Birçok insan yukarda verdiğimiz örnekte yaşanan tartışmada eşinin taraf tutmasını ister. Eşinizden ailesini karşısına alması ve tamamen sizin tarafınızda yer almasını beklemek yanlıştır. Böyle bir taraf tutma eyleminin gerçekleştiğini düşünsek dahi ilişkide mutluluğun yakalanması mümkün değildir. Ailesini sizin için karşısına alan ve onlarla ilişkisi bozulan eşiniz bu süreçte öfkeli, kırgın veya üzgün olacaktır. İlişkide partnerlerden birinin yaşadığı duygusal dalgalanmalar ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebileceği için bu durum da ilişkiyi olumsuz etkileyecektir. Aynı şekilde eşiniz ailenizle bir sorun yaşadığında da siz taraf olmayın. Sorunu konuşarak çözebilecekleri bir zemin oluşturmada yardımcı olabilirsiniz.

Eşiniz size ailenizle ilgili yaşadığı sorunu anlatmak isteyecektir. Bu konuda savunmaya geçerek ailenizi savunmak, eşinizin kendisini yalnız ve savunmasız hissetmesine sebep olabilir. Dolayısıyla sizin yapmanız gereken şey, herhangi bir müdahale yapmadan onu dinlemek ve ailenizle ilgili yaşadığı sıkıntıyı anlatmasına izin vermek olmalıdır. Onu herhangi bir şekilde yargılamamanız gerektiği gibi aynı zamanda da dinlerken anlattıklarını mutlaka önemsediğinizi hissetmesini sağlayın. Düşüncesine saygı duyduğunuzu hissetmelidir.

Eşinin Ailesiyle İlişkini Nasıl Düzeltirsin?

  1. Eşinizin ailesinin size nasıl destek olabilecekleri konusunda stratejiler üretin. Onların desteğini kazanmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Eşinizle yaşayacağınız çatışmalarda da onların desteği size yardımcı olabilir.
  2. Düşüncelerine saygı gösterdiğinizi belli edin. Ancak bu tamamen onların düşüncelerini yerine getireceğiniz ve onların gösterdiği yoldan şaşmadan gideceğiniz anlamına gelmez. Onların fikirlerini önemsediğinizi ve size mantıklı gelen fikirleri hayata geçirebileceğinizi bilsinler.
  3. Eşinizin ailesiyle birlikte zaman geçirmek için plan yapın. Nasıl siz eşinizin sizin ailenizle zaman geçirmesini istiyorsanız, siz de onun ailesiyle zaman zaman bir araya gelmelisiniz. Bu toplantılar illa ki eşinizin ailesinin evinde gerçekleşmek zorunda değildir. Dışarda hep birlikte bir şeyler yapmak için plan yapabilirsiniz. Bu hem eşinizle olan ilişkinizi geliştirmenizi hem de ailesiyle yakınlaşmanızı sağlayacaktır.
  4. Hem eşinizin ailesine hem de kendi ailenize maddi anlamda başvurmayın. Maddi olarak ailelere bağımlılık sizin özgürlüğünüzü ciddi anlamda tehlikeye sokacaktır. Buna izin vermemeye çalışın. Özellikle yeni evliyseniz ve ekonomik şartlar sebebiyle ailelerin müdahalesi fazla ise eşinizle bu durumu nasıl aşabileceğinizi konuşmalısınız. Ekonomik şartların iyileşmesi adına iki partner de çalışabilir. Eğer çocuğunuz çok küçükse ve bu durum çalışmanıza engel teşkil ediyorsa, e-ticaret yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.
  5. Aileler arasında çok ciddi farklılıklar olabilir. Herkesi kendiniz ve aileniz gibi zannetmek sizi hayal kırıklığına uğratabileceği gibi aynı zamanda eşinizle olan ilişkinizde de sorunlara yol açacaktır. Eşinizin ailesini nasılsa öyle kabul etmeyi öğrenin. Kişinin kendisinin değişim kararı bile zor bir kararken başka insanları değiştirmek neredeyse mümkün değildir. Dolayısıyla eşinizin ailesini değiştirmeye kalkmak sizi yıpratmaktan başka bir sonuca ulaşmaz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.