Skip to content Skip to footer

Tükenmişlik Sendromu Testi

Tükenmişlik Sendromu Testi

Tükenmişlik sendromu, adından da anlaşılabileceği üzere kişinin kendisini aşırı yorgun, bitkin, umutsuz hissedebileceği bir ruhsal sorundur. Tükenmişlik sendromu özellikle iş hayatında stresin sürekli var olduğu kişilerde gözlemlenmektedir. Tükenmişlik sendromu testi ile siz de kendi tükenmişlik seviyenizi ölçebilir ve profesyonel desteğe ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosundan destek alarak bu süreci atlatmak isterseniz bizden randevu alabilirsiniz. 

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu kavramı oldukça yeni bir ruhsal terim olarak bilinir ancak gerçekte tükenmişlik kavramı 1970’lere kadar dayanır. Tükenmişlik sendromu, kişinin yaşadığı stresli durumlara karşı gösterdiği olumsuz bazı tepkiler olarak tanımlanabilir. Kişinin iş yaşamındaki aşırı stres nedeniyle gösterdiği yıpranmışlık, enerji azlığı, güçsüzlük ve tatminsizlik hislerine tükenmişlik sendromu denmektedir. 

Tükenmişlik sendromu sebebiyle kişinin tüm fiziksel ve duygusal kaynakları tükenmiş ve bitmiş durumdadır. Bu sendromu yaşayan kişiler aşırı yorgun bir izlenim verirler. Duygudurumu aşırı çökkündür. Dışardan da zaten çökmüş ve bitik bir izlenimi vardır. Yüz ifadelerinden ve mimiklerinden bile çökkünlük hali anlaşılmaktadır. 

Ayrıca fiziksel olarak da baş ağrısı ve mide sorunlarıyla baş etmektedir. Başarısızlık ve dikkatsizlik en önemli tükenmişlik sendromu özellikleri arasındadır. Tükenmişlik sendromu testi bu noktada sendromun boyutlarını değerlendirmede özellikle önemlidir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Tükenmişlik sendromu belirtileri arasında biraz önce de belirttiğimiz başarısızlık ve dikkatsizlik hisleri oldukça ön plandadır. Zaman zaman gelen başarısızlık hisleri anlık ve geçici olduğu sürece çok önemli değildir ancak kişinin kendisini sürekli başarısız hissetmesi daha büyük bir sorunu göstermektedir. 

Tükenmişlik sendromu belirtileri arasında duyarsızlaşma adını verdiğimiz çevresindeki kişilere karşı aşırı duyarsız davranışlar sergileme hali vardır. Örneğin; işyerinde kendisine verilen bir sorumluluğu yerine getirmeyen bir çalışan nedeniyle işyerindeki diğer kişiler bu sorumluluğu üstlenmek zorundadırlar. 

Böylece çevresine karşı duyarsızlaşmış ve çevresini de olumsuz yönde etkilemiş olabilirler. Tükenmişlik sendromu testi çözüldüğünde çıkan sonuçta duyarsızlaşma önemli bir belirtidir. Tükenmişlik sendromu ile kişinin yaşam enerjisi oldukça azalır. Eskiden gerçekleştirdiği birçok aktivite veya eylemi gerçekleştirmede oldukça zorlanır.

Hepimizin hayattan bazı beklentilerimiz vardır. Bu beklentilerimiz geleceğimiz belirleyebileceği gibi geleceğe yönelik hedefleri de oluşturur. Tükenmişlik sendromunda kişinin hayata dair beklentileri yok olmaya başlar. Ayrıca tükenmişlik sendromuna tutulan kişide fiziksel olarak bağışıklık ruhsal durum ve aşırı stres sebebiyle zayıflar. Bağışıklığı zayıfladığı için de bu kişiler fiziksel rahatsızlıklara daha çok yakalanabilirler. 

Artık kronik hale gelen bir yorgunluk ve bitkinlik hali vardır. Tükenmişlik sendromu belirtileri arasında öfke, endişe ve suçluluk duyguları da oldukça sık görülür. Özgüveni azalır ve bu durum iş hayatı başta olmak üzere tüm yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Unutkanlık başlar ve yeni şeyleri öğrenme konusunda oldukça zorlanır. İsteksizlik tükenmişlik sendromu belirtileri arasında ayrı bir yer tutar. 

Depresyon benzeri bir isteksizlik hakimdir. İsteksizlik o denli boyutlara varır ki işe gitmekte dahi zorlanabilir. Bazen geç gider, bazen rapor alır ve hiç işe gitmeyebilir. Çoğu zaman kendisine verilen işleri erteleme eğilimi vardır. İşleri ertelediği için patron veya çalışma arkadaşlarıyla sık sık sorunlar yaşayabilir.

Tükenmişlik Sendromu Testi

Tükenmişlik sendromu testi, tükenmişlik sendromunu değerlendirmeye ve ne derecede var olduğunu anlamaya yönelik bir testtir. Tükenmişlik sendromu testi ayrıca tedavi planlamasında da bilgi verici olur. Bu test mutlaka bir uzman kontrolünde değerlendirmelidir. 

Şunu hatırlatmak isteriz ki tükenmişlik sendromu testi çözmek kişiye tanı koydurmaz. Ancak tükenmişlik sendromu testi ile beraber bir sorunun varlığından şüphelenerek bir uzman psikolog desteği alabilirsiniz. Şimdi tükenmişlik sendromu testi çözme zamanı…

Aşağıda belirtilen her madde için kendinize “iş yaşantımın tamamını düşündüğümde, bu duyguyu ne derece sıklıkla hissediyorum?” diye sorun. Cevabınız 1 ile 7 puan arasında olmalıdır. 1 “asla”, 4” bazen” ve 7 “her zaman” olarak düşünebilirsiniz.

 

Yorgun __

İnsanlar yüzünden hayal kırıklığına uğramış __

Ümitsiz __

Kapana kısılmış _

Çaresiz __

Depresif __

Fiziksel olarak zayıf/hasta __

Başarısız/değersiz __

Uyuma zorlukları __

“Yetti artık” __

Şimdi sıra puanlamaya geldi. Tükenmişlik sendromu testi sonucunda maddelerin yanına yazdığınız rakamları toplayın ve 10’a bölün.

Eğer toplam puanınız 4’ten daha düşük bir puan ise, çok düşük seviyede bir tükenmişlik sendromu sizde var olabilir.

Eğer toplam puanınız 5 ila 3,5 arasında bir puan ise, tükenmişliğin tehlikeli bazı belirtilerini gösteriyor olabilirsiniz. Bu duruma biraz daha dikkat etmeniz gerekebilir.

Eğer toplam puanınız 5 ila 4.4 arasındaki bir puan ise, tükenmişlik sendromu yaşadığınızı gösterebilir. Bu durumda bir psikolog desteği alma zamanı gelmiş olabilir.

5 ila 5.4 arasındaki puan ciddi bir tükenmişlik problemi yaşadığınızı gösterebilir. Bu durumda bir psikolog desteği alma zamanı gelmiş olabilir.

Tükenmişlik sendromu testi sonucunda 5’ten daha yüksek bir puan aldıysanız hemen profesyonel psikolog desteği almanızı öneririz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.