Skip to content Skip to footer

Size Özel Psikolog Desteği Almak İçin 2 Neden

size özel psikolog desteğimiz

Size Özel Psikolog Desteği Almak İçin 2 Neden

Fiziksel hastalıklar yaşadığınızda doktorunuzla konuştuğunuz gibi, yaşadığınız psikolojik sorunlar için de yardım istemek gerekli ve akıllıcadır.

Ruhsal açıdan zorlandığınız zamanlar olabilir ve hayatınızın bir aşamasında bununla kendiniz başa çıkamayabilirsiniz. Bu noktada size özel bir psikolog ile görüşmeniz gerekir.

Ruhsal ve yaşamsal sorunlarınız için bireysel olarak başvurabilir ya da fiziksel ya da sevdiklerinizin tedavisi için bir psikolog ile görüşebilirsiniz.

Buradaki amaç, bir ruhsal sorunu tedavi etmek, basit bir sorunu çözmek veya sadece destek vermektir.

Psikologlar psikometrik araçlarla değerlendirmeler yapar. Bilimsel yöntem ve tekniklerle size yardımcı olur ve psikolojik sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur.

Aynı zamanda gerektiğinde psikiyatristlere yönlendirmeler yapılacaktır. Peki siz size özel psikolog desteği almaya ne dersiniz?

Neden psikolojik destek size özel olmalıdır? Neden herkes biriciktir ve psikolojik destek herkese aynı şekilde kurgulanan bir standart süreç değildir?

İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız. Eğer size özel psikolog desteği almak isterseniz, sizi Mentalium Psikoloji’ye bekliyoruz.

bana özel psikolog

Bana Özel Psikolog Desteği Almak Neden Önemli?

Size özel psikolog desteğinin size neler katabileceğini sıralamadan önce psikoloji bilimi ve psikolog kavramıyla ilgili paylaşım yapmak isteriz.

Psikoloji, en özel tanımıyla “insan davranışı ve zihinsel süreçlerin bilimi” olarak bilinir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta “bilim” kelimesidir.

Psikolog davranışsal ve zihinsel süreçlere odaklanır. Ancak bilimsel bir temelde bu özel ve size ait sorunların temel nedenlerini ve sonuçlarını açıklar.

Psikoterapi terimi tam olarak tanımlanamaz, ancak psikolog ve danışan arasındaki sözel etkileşimlere ve psikoterapötik ilişkilere dayanan özel bir süreç olarak tanımlanabilir.

Amaç; herhangi bir kişinin (danışanın) bilişsel, duygusal veya davranışsal işleyişinin bozulmasından kaynaklanan özel sorunların ortadan kaldırılmasıdır.

Psikoterapi anlama, konuşma, düşünme ve özel ilişkilere dayalı bir süreçtir. Müşterinin ihtiyaçlarına ve kullanılan tedavi okuluna göre size özel olarak tasarlanabilir.

Özel kelimesini vurgulama sebebimiz bu noktada yatar. Psikolog herkese ezberlediği cümleleri bir ses kaydı gibi tekrarlamaz. Psikolog ile danışanı arasındaki özel bir satranç oyunudur psikoterapi.

Ancak bu oyunda taraflardan biri kaybetmez. Aksine bu özel süreçte iki taraf da kazanır.

Psikolog sürecin verimliliği neticesinde kazanacaktır çünkü danışanına destek sağlamıştır ve profesyonel işini gerçekleştirmenin gönül rahatlığını yaşamaktadır.

Danışan kazanmıştır çünkü tek başına çözemediği sorunlarını çözebilmeyi başarmıştır. İşte bu süreç ancak size özel psikolog ile paylaşabileceğiniz konuların konuşulduğu bir zaman dilimidir.

Kişinin özel sorunları bir psikoterapi veya danışmanlık süreci ile çözülebilir. İki kavram arasındaki temel farklar süre ve hedeflerdir.

Danışmanlık süreci, psikoterapi sürecine göre daha spesifik konuları hedefler ve çok daha az zaman alır. Psikoterapi süreci; sadece uzun vadeli değil, aynı zamanda insan merkezlidir.

Kişiye özeldir ve ancak özel psikolog danışan ilişkisinde sınırlı kalır. Ayrıca kişinin düşünce, duygu ve davranışlarının altında yatan nedenler ve kalıplar hakkında farkındalık yaratmayı amaçlar.

Psikoloji alanı, temel düzeydeki insanlar ve bu alandaki uzmanlar içindir. Toplumdaki herkesin az çok farkında olması gereken bir bilimdir çünkü herkesin farklı zamanlarda özel sorunlarını çözemediği dönemler olabilir.

Psikolojinin temel kavram ve süreçleri hakkında bilgi sahibi olan kimse ise psikolog unvanını taşır. Özel psikolog deneyimi işte bu eğitim süreciyle başlar.

Psikolog düşüncelerinizi, duygularınızı ve eylemlerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Burada bahsedilen tüm eylemlerin ve düşüncelerin arkasında bir dedektif gibi değildir.

Bu tür düşünce kalıpları zamanla yorucu hale gelebilir. Burada farkındalık sürecini özel olarak vurguluyoruz.

Hayatın bireye getirdiği olumlu ya da olumsuz yaşam olaylarını yaşarken bunların her birinin farkında olmak, bunlardan keyif almak, planlamak ve psikolojik gücünü korumak demektir.

Sonuç olarak, insanlar mesleki yaşamda, özel ilişkilerde, akrabalık ya da ölüm, hastalık, kaza gibi zorlu yaşam olaylarında kendilerini daha iyi tanımlarlar ve kendileri için en özel baş etme stratejilerini kullanırlar.

Psikolojik destek gerektiren özel durumlar hayatın her döneminde ortaya çıkabilir ancak psikolojik destek almak için “olmazsa olmaz” koşullardan bahsetmek yanlış olur.

Psikolojik destek zorunlu durumlarda özel olarak talep edilmez sadece. Psikolojik destek aynı zamanda kişinin kendisini anlayabilmesini sağlar.

Bir insanın her zaman hayatı çok kötü gittiği zaman bir özel psikolog randevusu alması gerekmez. Herhangi bir zaman diliminde de özel psikolog seansları gerçekleştirilebilir.

Ancak varsa eğer probleminize göre psikolojik destek de alabilirsiniz. Kaygı, tekrarlayan düşünce ve davranışlar, travma sonrası yıkıcı durumlar, iştah ve uyku düzenindeki değişiklikler bunlardan sadece bazılarıdır.

Ancak uzun yıllar boyunca neredeyse karakteristik ancak sıkıntılı durumlar nedeniyle psikolojik destek aranabilir.

Bunlar, şartlara veya koşullara göre yapılandırılamayan ve genellikle kişilikten kaynaklanan esnek olmayan düşünce ve eylemlerdir.

Yukarıdakilere ek olarak kişinin kendisi ve yaşamı için anlam aradığı “varoluşsal” sorunlar da psikolojik destek gerektirebilecek özel durumlar olarak kabul edilir.

Bu durumda kişinin kendisini özel psikolog ile ayarlayabileceği bir seansta anlatabilmesi ve anlatırken farkına varması oldukça önemlidir.

Hayata, barınmaya, insan olmaya dair cevap aradığımız sorular hayatımızın her aşamasında kafamızı karıştırabilir.

Bizi bu varoluşsal soruları yanıtlamaya ikna edecek bir yanıt bulamadığımızda, duygusal olarak kötü ve hatta boşlukta hissedebiliriz.

Bu gibi durumlarda özel psikolog desteği yardımcı olabilir. Psikolojik destek almak, mutlaka hayatınızda ciddi bir sorununuz olduğu anlamına gelmez.

Kişi kendi bilişsel ve davranışsal süreçlerinin farkında olma ve özel psikolog desteği ile durumu, koşulları, insanları ve alternatif fikirleri kapsamlı bir şekilde değerlendirebilme becerisini kazanmak ister.

Bu düşünceyle kişiye özel psikolog desteği talep edilebilir.

Bazı durumlarda kişiyi, düşünce sürecini ve duygularını daha iyi anlamak, koordine etmek, organize etmek ve işlemek için bir psikolog ile görüşmeye gitmek mümkündür.

Kendi davranışlarımızın iç ve dış kaynaklarını keşfedebilir ve bulabilirsek hem duyguları hem de davranışları koordine etme yeteneğimiz her geçen gün gelişir.

Bir durumda doğru düşünebilme yeteneği, doğru duygunun yanı sıra doğru davranışa da yol açar.

Hayatımızın bir noktasında işlevimizi kaybettiğimizi düşünebilir ve kendimizi “garip” veya tanıdığımız herkesten farklı bir konumda hissedebiliriz.

Bu noktada sakinleşmek ve kişiye özel psikolog desteği ile entelektüel ve duygusal süreçlerimizi keşfetmek için zaman ayırmak mantıklı gelebilir.

Genel olarak insanlar; damgalanma korkusu ve “bununla başa çıkarım”, “kimseye muhtaç değilim” gibi düşünceler, kişiye özel psikolog yardımı almanın önündeki en büyük engellerden bazılarıdır.

Alışkın olduğunuzdan farklı duygu, düşünce ve davranış kalıplarınız varsa veya duygusal olarak depresyondaysanız, aynı belirtiler uzun süre devam ediyorsa bir psikolog ile görüşmek için başvurabilirsiniz.

Bazı durumlarda yaşanan sorunların kronik hali ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Kişi kendini sıkışmış hissediyorsa, kişiye özel psikolog yardımının destekçi olabileceğinin farkında olmalısınız.

Her yaş için yaşam boyu psikoterapi etkili bir çaredir. Kişi kendisine özel psikolog yardımı arıyorsa ve kendini hazır hissediyorsa, sorunlardan birini çözmek için bir psikolog ile konuşmalıdır.

özel psikolog

Neden Bana Özel Şeyleri Psikolog İle Paylaşayım?

Eşinizin, çocuklarınızın, ailenizin veya bizzat kendinizin işiniz veya özel hayatınızla ilgili çözemediğiniz sorunlardan muzdarip olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Genelde komşularımızla güçlü bağları olan bir toplumuz. Bu yüzden yaşadığımız özel bir sorunu onlara iletmemiz gerektiğini hissedebiliriz. 

Özel sorunlar, yakın akrabalar ve arkadaşlar tarafından çözülemeyen sorunlar olabilir. Başka bir deyişle, bu durum anlık paylaşım olarak nitelendirilebilir ve çoğu zaman çözümsüzdür.

Birbirleriyle yakın ilişkileri olan arkadaşlar, akrabalar, aile üyeleri vb. insanlar birbirine sempati duyan insanlardır.

Sonuç olarak birbirinizin sorunlarını dinlerken bir süre sonra empati becerilerinizi gereğinden fazla kullanacak ve onların yeteneklerini doğru yerlerde durdurmayacaksınız.

Bu durumu özel bir örnek ile inceleyelim. Eşinizle son zamanlarda sorunlar yaşamaya başladınız ve eşiniz size fiziksel şiddet uyguladı.

O kadar utandınız ki herkesten saklamaya çalıştınız. Ancak bunu saklamak bir yandan da size ağır geliyordu.

Ailenizle paylaşamıyordunuz çünkü babanız veya abiniz bu durumu duyarsa eşinizi öldürebilirlerdi. Eşinizden nefret etmiyordunuz ancak bir daha da şiddet görmeyi asla istemiyordunuz.

Bu özel durumu en yakın arkadaşınızla paylaştınız. Aslında onun tavsiyeleri sizin için önemliydi çünkü sizi en çok seven arkadaşınız oydu.

Bu özel paylaşımı yaptıktan sonra arkadaşınız bu durumu hiç kimseyle paylaşmamanız gerektiğini söyledi. Aksi takdirde, yuvanızın dağılacağını söyledi ve bir kere şiddet görmekten bir şey olmayacağını söyledi.

Arkadaşınızın fikrine uydunuz ancak zaman içerisinde eşinizin size sürekli şiddet uygulamaya devam ettiğini fark ettiniz. Peki size özel bir psikolog görüşmesi yapsaydınız ne olurdu?

Psikolog size yol göstermeyecekti ancak psikolog sizin kendi kararlarınızı almanızın önünü açacaktı. Bazen bazı kararları almaktan öyle korkarız veya çekiniriz ki bizi tanıyan kişilere sığınırız.

Ancak her tavsiye her zaman işe yaramaz. Size özel psikolog desteği ise duygularınızı tanımaya yardımcı olur ve kendi yolunuzu çizme yolunda önünüzü aydınlatır.

Bu konudaki araştırma sonuçlarının, insanların duygu ve düşüncelerini akrabalarıyla paylaşarak sorunu çözebilecekleri süreçten ziyade, psikoloji biliminin ortaya çıkmasına ve psikoterapi yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunduğu kabul edilmektedir.

Bu nedenle, paylaşım için bir arkadaşınızla iletişime geçmeden önce, özellikle kalıcı bir çözüm için size özel psikolog ile görüşmekten çekinmeyin.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.