Skip to content Skip to footer

Şişli Psikolog Arayışında 3 Soru 3 Cevap

Şişli Psikolog Arayışında 3 Soru 3 Cevap

Şişli psikolog hizmeti açısından çok yoğun talebin olduğu ve birçok farklı alanda çalışan psikolog seçeneklerinin de yer aldığı İstanbul’un en önemli ilçelerinden biridir. Psikoterapi hizmeti almak artık bir lüks değil, sadece bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hepimizin yaşadığı sorunlarla başa çıkmakta zorlandığımız zamanlar olabilir.

Bu zamanlarda da profesyonel destek almaya ihtiyaç hissederiz. Ruh sağlığı uzmanlarından destek almaya karar verdiğimizde bazı soru işaretlerimiz olabilir. Bugünkü yazımızda Şişli psikolog arayışı olanların zihinlerinde bazı soru işaretlerine cevap vereceğiz. Eğer siz de Şişli psikolog arayışındaysanız, bizden randevu almak için ulaşabilirsiniz.

şişli psikolog

Neden Psikolog İhtiyacı Duyuyoruz?

Şehirler arası bir yolculuk yapacağınızı düşünün. Bu yolculuk esnasında bazen harika asfalt yollarla karşılaşabileceğiniz gibi tozlu topraklı ve mıcırlı bazı yollarla da karşılaşabilirsiniz. Her iki yola da hazırlıklı olmanız gerekir. Ancak bazen hepimiz uzun yolculuklarda beklemediğimiz durumlarla karşılaştığımızda zor anlar yaşamışızdır.

Zorlandığınız yollardan birinde lastiğinizin patladığını düşünün. Ve lastik değiştirmeyi bilmiyorsunuz. Ne yaparsınız? Profesyonel bir destek alırsınız ve hemen yol yardım ekibini çağırırsınız. Eğer daha önce bir kez lastik değiştirdiyseniz ancak nasıl değiştirileceğini hatırlıyorsanız, birkaç deneme yapabilirsiniz.

Ancak yine lastiği değiştiremiyorsanız, o zaman kesin olarak profesyonel destek almak için harekete geçersiniz. Yaşamınızda da sorunlarla karşılaşıp bu sorunları kendi başınıza çözemediğinizde profesyonel bir destek almanız çok doğaldır.

Ancak şunu da belirtmemiz gerekir ki psikoterapi desteği almak bir yönden yol yardım ekibinden destek almak gibi değildir. Örneğin; Şişli psikolog arayışınız varsa ve bir psikoloğun ofisini ziyaret ettiğinizde o size navigasyon cihazı gibi yolu göstermeyecektir.

Psikoloğunuzun amacı ve hedefi sizin gideceğiniz yolu bulmanıza yardımcı olmaktır. Eğer sizin yaşam yolunuzu psikoloğunuz size tespit ederek hazır bir lokma gibi verirse, siz sürekli bir psikoloğa bağımlı şekilde yaşamak zorunda kalırsınız.

şişli psikolog

Şişli Psikolog Seçiminde Neye Dikkat Etmeli?

Psikologlar, üniversitelerin dört senelik psikoloji lisans programlarını tamamlayan ruh sağlığı profesyonellerdir. Şişli psikolog hizmeti verdiğimiz Mecidiyeköy şubemizde psikoterapi hizmeti veren uzmanlarımızın tamamı psikoloji lisans eğitimlerini tamamlamışlardır. Bu ayrıntıyı vurgulamamızın önemli bir sebebi vardır.

Ne yazık ki ülkemizde psikologlar için bir meslek yasası henüz çıkmamıştır. Dolayısıyla psikoloji lisans eğitimini tamamlamamış birçok kişi psikolog unvanı ile psikoterapi yapabilmekte ve danışan kabul edebilmektedir.

Psikologların meslek yasası üzerine çalışmalar henüz netice vermemiştir ve bu durum da önemli bir eksikliği bize göstermektedir. Bu durum çok önemlidir çünkü ruh sağlığı da birey için en az fiziksel sağlığı kadar kritiktir. Örneğin; safra yollarınızda bir sorun olduğunda ilk olarak gastroenteroloji uzmanına başvurursunuz.

Gastroenterolog ararken nereden mezun olduğunu, hangi hastanelerde çalıştığına ve ne kadar tecrübesi olduğuna bakarsınız. Safra yollarında taş varsa bu operasyonu yapacak olan uzmanın yetkinliği ve donanımı elbette sizin için çok önemlidir.

Benzer şekilde, psikolojik destek almaya karar verdiğinizde de nereden mezun olduğuna, hangi kurumlarda çalıştığına veya ne kadar tecrübesi olduğuna dikkat etmelisiniz. Safra yollarında meydana gelen taşın alınması için gereken operasyon ne kadar önemliyse psikolog ile gerçekleştireceğiniz psikoterapi süreci de o kadar önemlidir.

İşte bu sebeple yazımızda özellikle Şişli psikolog arayışı olan bireylere Şişli bölgesinde açılan psikolojik danışmanlık merkezimizi neden tercih edebileceğinizi anlatacağız. Hangi merkezden psikoterapi desteği alırsanız alın psikologlar için bir değerlendirme yapmanızı öneririz.

Bir psikoloğun psikoterapist olarak hizmet verebilmesi için dört yıllık üniversitelerin psikoloji lisans programlarını bitirerek psikolog unvanı alması gerekir. Ancak psikoterapist olabilmek ve sizin gibi Şişli psikolog arayışında olan danışanlarına hizmet verebilmesi için başka özelliklerin de bulunması gerekir.

Öncelikle bir psikoloğun psikoterapist olarak danışanlarına yardımcı olması için yüksek lisans eğitimini klinik psikoloji alanında gerçekleştirmesi gerekir. Uzmanlık eğitiminin klinik psikoloji alanında tamamlanması gerekir çünkü yalnızca klinik psikologlar psikoterapi yapabilme donanımı ve yetkinliğine sahiptir.

Klinisyen olabilmek için uzmanlığın bu alanda tamamlanması gerekmektedir. Şişli psikolog arayışınızda bu nedenle mutlaka klinisyen olan uzmanlardan destek almalısınız. Şişli bölgesinde aynı Mentalium Psikoloji kadrosunda olduğu gibi birçok deneyimli ve donanımlı klinik psikologlar mevcuttur.

Şişli psikolog arayışınızda bu nedenle birçok semte göre daha avantajlısınız çünkü psikologların arzı Şişli özelinde oldukça yüksektir. Elbette Şişli psikolog hizmeti almak isteyen bireylerin başka dikkat etmesi gereken bir özellik daha vardır.

Bir klinisyen psikoterapi hizmeti verebilmesi için mutlaka psikoterapi ekollerinden en az birinin eğitimini almış ve süpervizyon süreçlerini tamamlamış olmalıdır. Yine Şişli psikolog alternatifleri arasında bu süreci tamamlayan birçok uzman vardır ve merkezimizde de yine en az bir ekol üzerine eğitim almış uzmanlar vardır.

şişli psikolog

Psikolog İle Ne Konuşabilirim?

Bu soruyu cevaplarken zihnimizde bir senaryo oluşturalım ve en başından bu senaryoyu zihnimizde canlandıralım. Son zamanlarda kendinizi çok mutsuz, gergin, isteksiz ve karamsar hissediyorsunuz. Kendinizi eskisinden daha güçsüz, yorgun ve bitkin hissediyorsunuz. Aynaya baktığınızda siz artık eski siz değilsiniz.

Eskisinden daha yaşlı ve çirkinleşmiş görüyorsunuz kendinizi. Bu durum sizi artık çok bunaltıyor ve profesyonel destek almak için teknolojinin de nimetlerinden yararlanarak internete başvuruyorsunuz. Arama motoruna oturduğunuz semtten dolayı Şişli psikolog yazıyorsunuz. Karşınıza Şişli psikolog seçenekleri çıkıyor ve bu seçeneklerden birini arıyorsunuz.

Aradığınız kişinin donanımı ve yetkinliği sizin için uygun geliyor ve ilk görüşme için bir randevu alıyorsunuz. Daha sonra psikoloğunuzun Şişli ‘de yer alan ofisine gidiyorsunuz ve bekleme salonunda randevu saatinizi beklemeye başlıyorsunuz. Biraz sonra psikoloğunuz sizi karşılıyor ve seans odasına davet ediyor.

Eğer daha önce bir psikolog ile görüşme tecrübeniz olmadıysa ilk seans esnasında ne konuşacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu konuda psikoterapist sizi zaten ilk seansta neler yapılabileceği ve neler üzerine konuşulabileceği üzerine bilgilendirecektir. Bu noktada ilk görüşme bir tanışma ve birbirini tanıma sürecini içermektedir.

Danışanla psikoterapistin tanışmasının ardından birbirlerini tanıma süreci başlar. Psikoterapist kendini tanıtabilir ve ardından danışan kendisi hakkında bilgiler sunabilir. Ailesini anlatabilir, medeni durumu hakkında bilgi verebilir, iş veya eğitim durumu hakkında konuşabilir.

Danışanın neden bir psikolog ile görüşmek istediği de elbette ilk seansın gündemleri arasındadır. Psikoterapi süreci boyunca kişinin bu süreçten neler beklediği de oldukça önemlidir. Beklentilerin ne olduğu mutlaka bu sürecin başında değerlendirilmelidir. Bu hedefler ve beklentiler doğrultusunda süreç analiz edilmelidir.

şişli psikolog

Mentalium Psikoloji Kimdir?

Mentalium Psikoloji, 2019 yılında Klinik Psikolog Onur Aydın tarafından İstanbul’da Kadıköy Göztepe psikolog ihtiyacını karşılamak üzerine kurulmuştur. Göztepe psikolog ihtiyacına yönelik çeşitli uzmanlık alanlarında psikolog hizmeti sunan Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi 2021 yılında ise Şişli psikolog ihtiyacını karşılamak üzere ikinci şubesini Mecidiyeköy semtinde açmıştır.

Şişli psikolog arayışı olan bireylere başta depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, travma, sosyal fobi, özgül fobi, kişilik bozukluğu ve bağımlılık olmak üzere tüm Şişli psikolog kadrosuyla hizmet vermektedir. Eğer siz de ruhsal destek almak ve yaşadığınız ruhsal sorunlardan kurtulmak isterseniz bizden randevu alabilir ve psikoterapi sürecine başlayabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.