Skip to content Skip to footer

Aradığınız Psikolog Kadıköy Şubemizde Mi?

psikolog kadıköy

Neden Aradığınız Psikolog Kadıköy Şubemizde?

Eğer aradığınız psikolog Kadıköy veya Şişli ilçelerinde olacaksa, Mentalium Psikoloji uzman klinik psikolog kadrosuyla size destek sunabilir.

Şişli ve Kadıköy psikolog ekibimizle pek çok alanda aile çift terapisi ve bireysel psikoterapi desteği sunmaktayız.

Bugünkü yazımızda aradığınız psikolog Kadıköy merkezli olacaksa nasıl bir değerlendirme süreci yapabileceğinizle ilgili bazı püf noktaları sunmaya çalışacağız.

Birçok psikolog Kadıköy ilçesinde hizmet vermektedir ancak doğru psikoloğu nasıl bulabilirim? Kadıköy psikolog fiyatları nelerdir?

Kadıköy psikolog fiyat, Kadıköy psikolog tavsiye ve Kadıköy psikolog önerisi alıyorsanız nelere dikkat etmelisiniz?

İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz. Eğer siz de bir psikolog Kadıköy ilçesinde size destek sunsun istiyorsanız, Mentalium Psikoloji olarak yanınızdayız.

psikolog kadıköy

Aradığınız Psikolog Kadıköy veya Şişli'de Mi?

Eğer destek almak istediğiniz psikolog Kadıköy veya Şişli ilçelerinde ise Mentalium Psikoloji uzman klinik psikolog ekibiyle desteğe hazır sizi beklemektedir.

Gerek ulaşım kolaylığı gerekse nüfus yoğunluğu sebebiyle pek çok psikolog Kadıköy gibi bir konumda psikoterapi hizmeti sunmaktadır.

Kadıköy belediyesinde psikologlar veya Kadıköy devlet hastanesi psikolog seçenekleri de vardır.

Ancak ne yazık ki ülkemizde devlet hastanelerinde yeterli psikolog istihdamı olmadığı için Kadıköy merkezli özel psikolog tercih edilmektedir.

Dolayısıyla Kadıköy uzman psikolog çeşitliliği açısından oldukça iyi konumdadır.

Binlerce psikolog Kadıköy merkezli psikolojik danışmanlık merkezlerinde farklı türde psikoterapi desteği sunmaktadır.

Peki siz hangi terapi modelini seçmelisiniz? İlk cevaplamamız gereken sorulardan birisi de hangi terapi modelinin seçileceği olmalıdır. Haydi gelin şimdi bu terapi ekollerine kısaca göz atalım.

psikolog kadıköy

Kadıköy Psikolog Ekibimizin Uyguladığı Yöntemler

Aradığınız ve görüşmek istediğiniz psikolog Kadıköy bölgesinde ise pek çok farklı psikoterapi yönelimi olan psikoloğu görebilirsiniz.

Kadıköy psikolog çeşitliliği açısından oldukça zengin bir ilçedir. Ancak bu noktada pek çok yönelim varken destek alacak kişilerin tercih yapması da önemlidir.

Örneğin; kısa süreli bir terapi sürecinden geçmek istiyorsanız bulacağınız psikolog Kadıköy merkezli bilişsel davranışçı eğilime sahip olabilir.

Eğer daha uzun vadeli bir terapi sürecinden geçmek ve yıllar sürmesini isterseniz, bulacağınız psikolog Kadıköy merkezli bir psikanalist olabilir.

Bu nedenle her ne kadar sayıca pek çok psikolog Kadıköy için bulunması kolay ise de doğru seçim de çok önemlidir.

Bu nedenle yazımızın devamında Mentalium Psikoloji Kadıköy ve Şişli şubelerimizde uygulanan yöntemleri derlemek istedik.

psikolog kadıköy

Bilişsel Davranışçı Terapi

Son yıllarda en çok tercih edilen psikoterapi ekollerinden birisi bilişsel davranışçı terapidir.

Üstelik tercih ettiğiniz psikolog Kadıköy gibi oldukça yoğun psikolog nüfusunun olduğu bir bölge ise daha seçici davranabilirsiniz. Peki bilişsel davranışçı terapi nedir?

Bilişsel davranışçı terapi; duygusal veya davranışsal zorlukların belirli yanlış inançlara yol açtığı ve kişisel koşulları teşvik ettiği durumlarda düşünce, duygu ve davranış arasında bir ilişki kurulduğunu belirtir.

Kişiler bu inançları nedeniyle sevilmediklerini, değer verilmediğini veya başarısız olduklarını hissedebilirler.

Bu şekilde düşünen biri duygusal olarak daha üzgün hissedebilir ve içine kapanabilir.

Bilişsel davranışçı terapi, olumsuz koşullanma ve ilgili inanç sistemleri ile kişiye bu inanç sisteminin duygu ve davranışlarına nasıl yansıdığını göstermeyi amaçlar.

Terapi sürecinin en temel prensibi olarak işlevsiz ve sağlıksız düşüncelerin yerini alternatif ve gerçekçi düşünceler alır.

Düşünce düzeyinde yapılan değişikliğin duyguları da olumlu yönde etkileyeceği ve böylece davranışta istenilen değişikliğin gözlemleneceği ortaya çıkabilmektedir.

Terapide kullanılan yöntemler aracılığıyla bireye farklı başa çıkma yolları öğretilir. Bu sayede olumsuz düşünce ve davranışları olumlu yönde değiştirmeyi amaçlar.

Bilişsel davranışçı terapi, günümüzde kullanılan en yaygın psikoterapi türüdür. Birçok psikolog Kadıköy bölgesinde bu terapi yöntemini uygulamaktadır.

Kadıköy psikolog ekibimiz de bu noktada bilişsel davranışçı teknikleri esas almaktadır. Depresyon, anksiyete bozuklukları, fobiler ve obsesif kompulsif bozukluklarda etkili sonuçlar gösteren bir uygulamadır.

Bilişsel davranışçı terapide aktif olarak çalışan psikologlar/psikoterapistler ve danışanlar önerileri beklemez ve ne yapacakları konusunda bilgi almaz.

Bunun yerine, zorlukların ayrıntıları ekip çalışmasıyla çözülür. Örneğin toplum içinde konuşmakta güçlük çeken, sesini ayarlamakta güçlük çeken, selam vermekten korkan bir birey BDT için uygundur.

Bu tür durumlarla karşılaştığında “Kimse beni dinlemiyor, daha fazlasını söylemeyeceğim” gibi düşüncelere sahip olacaktır. Bu düşünceler bittiğinde kişi oldukça rahatlamış hissedebilir.

Bu kaygıya genellikle fizyolojik belirtiler eşlik eder. Bedensel anksiyete belirtileri arasında bazıları yaşamı oldukça zorlaştırır.

Ağız kuruluğu, terleme, kalp çarpıntısı, çarpıntı, hızlı nefes alma, kızarma vb. yukarıdaki düşüncelerle birleşince ortaya çıkan tablo tam olarak kişinin düşündüğü gibi olabilir.

Acelesi olabilir, yoğun kaygı, konuşma bozukluğu, kafa karışıklığı veya yeni davranışlar benimsemesi nedeniyle bunlardan kaçınır.

Böylece yapmak istemeyebileceği görevler (sunumlar gibi) ile ilgili kendini hazır hissetmeyebilir ve böylece bunlardan uzak durabilir. Böylece kişi birçok işlevi kaybedebilir.

Yukarıdaki olay, anksiyete bozukluğu olarak kabul edilen sosyal fobiye bir örnektir. Bilişsel davranışçı terapiye göre süreci tetikleyen düşünme şeklidir.

Bireyin zihninden geçen düşünceler, duygularını ve nihayetinde davranışlarını etkiler.

Bilişsel davranışçı terapinin temel amaçlarından biri, olay-düşünce-duygu-davranış ilişkisi kurarak işlevsiz düşünceleri daha gerçekçi olanlarla değiştirmektir.

Sadece düşüncenin değil, davranışın da değiştirilmesinin bireyde oluşan semptomları ortadan kaldıracağına inanılmaktadır.

Terapi sırasında hastanın işleyişini bozan kalıplaşmış düşünce kalıplarını algılamasını da amaçlar.

Bu inançların nasıl oluştuğunu ve nasıl değiştirilebileceğini açıklar. Kusurlu ve işlevsiz düşünmeyi ortadan kaldırmak için çeşitli alıştırmalar yapılır.

Esasen kişiye öğretilen ve terapiden sonra kullanılabilen bir düşünce kalıbıdır. Terapi sırasında öğrenilenleri günlük yaşama uyarlamak için çeşitli egzersizler sunulmaktadır.

Kişinin işlevsel olmayan eski düşünce ve davranış kalıplarını işlevsel davranış kalıplarıyla değiştirmesini amaçlar.

Terapi sonunda kişinin kendisi hakkında gerçekçi inançlar geliştirmesi ve kendisini mutsuz eden inanç ve davranışlardan tamamen kurtulması beklenir.

Eğer siz de bilişsel davranışçı terapist bir psikolog Kadıköy ilçesinde size hizmet versin istiyorsanız, kurumumuzdaki tüm psikologlarımız bu yönelimi kullanmaktadır.

Bilişsel davranışçı terapinin kullanımı oldukça yaygındır. Bilişsel davranışçı terapi ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

psikolog kadıköy

Şema Terapi

Eğer aradığınız psikolog Kadıköy sınırları içinde olacaksa, kurumumuzun Kadıköy şubesinde hizmet veren bazı uzmanlarımız şema terapi uygulayıcısıdır.

Şema, bizi etkileyen uyaranları anlamak ve takdir etmek için yaratılmış zihinsel bir yapıdır.

Kalıplar sayesinde zaman ve mekân içindeki yerimizi bilebiliriz ve çevremizde olup bitenleri fark edip ona göre hareket ederek varlığımızı sürdürebiliriz.

Kalıplar çocuklukta gelişir ve yaşam boyunca devam eder. Bunlar, kişinin kendisinin ve çevresinin genel ve koşulsuz temalarıdır.

Bu nedenle, bir kez ortaya çıktıklarında, kalıplar insanlar için mutlak gerçek olarak kabul edilir ve kolayca değiştirilemez.

Örneğin, ebeveynlerinden sevgi ve ilgi görmeyen bir çocuk, bir duygusal yoksunluk örüntüsü geliştirebilir ve sıklıkla kendini yalnız ve başkalarına bağımlı hissedebilir.

Şemalar, çevreden gelen bilgileri anlamak için modeller olarak hizmet eder ve böylece yaşam boyunca gelişir.

Şema bir kişinin davranışını, düşüncelerini, duygularını ve başkalarıyla ilişkilerini tanımlar.

Başka bir deyişle, tüm davranışlarımız ve duygularımız kalıplarımıza göre gelişir.

Konunun devamında hayatın erken dönemlerinde öğrenilen ve küçük yaşta uyumu bozan ruhsal sorunlarımıza neden olan kalıpları tartışacağız.

Yetişkin yaşamında değişmez gerçekler olarak görülse de kalıplar daha sonraki öğrenme yoluyla edinilir.

Özellikle çocukluk döneminde ebeveynler, kardeşler ve akranlarla yaşanan olumsuz deneyimlerden kaynaklanırlar.

Çocuklar deneyimlerinden ders alıp kendilerini gelecekteki acılardan korumaya çalıştıkça daha da büyürler.

Örneğin, neden azarlandığını anlamayan bir çocuk, daha fazla kınamadan kaçınmak için anlamasa veya nedenini bilmese bile kendini kötü hissederek daha fazla hata yapmaktan kaçınmaya çalışabilir.

Yetersiz ve güçsüz hissetme konusundaki bu artan kapasite, yaşamın sonraki dönemlerinde tartışma veya kendini savunma için bir engel olacaktır.

Aslında şemalar, zararlı çocukluk deneyimlerinin çağdaş temsilleridir. Hayatla başa çıkmayı öğrenen bu kalıplar, zamanla işlevsiz düşünce ve davranış kalıplarına dönüşür.

Bir kişinin yetişkinlikte işleyişini bozan şemalar vardır. Ancak aslında çocuklukta olağandışı durumlarla başa çıkmak için işlevsel amaçlar için gelişirler.

Şemalar, kendi kendini idame ettiren özelliklerinden dolayı değişime karşı belirgin bir direnç gösterir.

Erken yaşlardan itibaren kullanıldıkları ve kullanımı kolay oldukları için insanlara çok aşinadırlar.

Şemanın tam tersi ile karşı karşıya kalsalar bile, insanlar şemalarının geçerliliğini korumak için gelen bilgileri sürekli olarak çarpıtırlar.

Örneğin, “yetersizlik” temelli bir şemaya sahip bir yetişkin, kendisine defalarca sevildiği söylense bile kendini yetersiz ve eksik hissetmeye devam edebilir.

Şema kaymaları temel ruhsal koşullanmayı bozabileceğinden, çeşitli zihinsel ve davranışsal eylemler şemayı güçlendirir.

Aradığınız psikolog Kadıköy merkezli çalışıyor ise pek çok şema terapisti bulabilirsiniz.

Kadıköy psikolog ekibimizin içinde de şema terapi ekolünü benimseyen arkadaşlarımız vardır. Şema terapi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

psikolog kadıköy

EMDR Terapi

EMDR kuramının temelini oluşturan uyarlanabilir bilgi işleme modeline göre beyin, her yeni deneyimle kendisine gelen bilgiyi fizyolojik temelli bir sistemle işler ve işlevsel olarak dönüştürür.

Duygular, düşünceler, duyumlar, görüntüler, sesler ve kokular gibi bilgiler, ilgili bellek ağlarına bağlanarak işlenir ve bütünleştirilir.

Böylece bu deneyimden öğrenme gerçekleşir. Elde ettiğimiz bilgiler, gelecekte yanıtlarımızı uygun şekilde yönlendirmek için saklanır.

Bu sistem düzgün çalıştığında, öğrenme yoluyla ruh sağlığını ve insan gelişimini desteklediği için uyarlanabilir ve uyarlanabilir bir mekanizma olarak kabul edilir.

Travmatik veya çok rahatsız edici olaylar meydana geldiğinde bu sistem bozuluyor gibi görünmektedir.

Yeni bilgiler işlenmez ve mevcut bellek ağına entegre edilmez. Deneyimi anlamlandırmak için işlevsel bilgiyi bellek ağına bağlamak ve anlamlı sonuçlar çıkarmak mümkün değildir.

Sonuç olarak, öğrenme gerçekleşmez. Duygular, düşünceler, görüntüler, sesler, bedensel duyumlar deneyimlendikçe depolanır.

Dolayısıyla bugün yaşanan bazı durumlar bu izole anıları tetiklerse, kişi bu anıları kısmen veya tamamen yeniden yaşıyormuş gibi etkilenecektir.

EMDR tekniğine göre, rahatsızlıkların, olumsuz duygu, düşünce, davranış ve kişilik özelliklerinin arkasında, izole bir şekilde depolanan kararsız, işlevsiz, işlenmemiş hatıralar yatmaktadır.

Olumsuz öz inançlar (örneğin, aptalım), olumsuz duygusal tepkiler (başarısızlık korkusu) ve olumsuz somatik tepkiler (sınavdan önceki gün mide ağrısı) kendi kendine problemler değil, sorunun tezahürüdür.

Bu olumsuz inançlara ve duygulara yol açan işlenmemiş anılar, şimdiki zamanda yaşanan olaylar tarafından tetiklenir.

Doğal afetler, büyük kazalar, kayıp, savaş, taciz ve tecavüz gibi büyük travmaların yanı sıra özellikle çocukluk döneminde travmatik etkileri olan her türlü deneyim bu hatıralar olabilir.

Ayrıca ailede, okulda, iş ortamında yaşanan olumsuz olaylar, şiddete maruz kalma, aşağılanma, reddedilme, terk edilme, günlük hayattaki başarısızlıklar çözümlenmemiş hatıralar arasında yer alabilir.

EMDR, bu tür izole edilmiş anıların işlenmesine izin veren fizyoloji temelli bir terapidir. Beynin zamanında yapamadığı aktiviteleri gerçekleştirmesini sağlar.

Kilitli bellek, diğer bellek ağlarına bağlanabilir ve öğrenme yetenekleri sağlayarak bilgileri uyarlanabilir şekilde depolayabilir.

Bireyler artık rahatsız olmuyor ve hafızayı yeni ve sağlıklı bir açıdan görür hale gelir. EMDR terapisi ile sadece semptomlar kaybolmaz.

Yeni bir bakış açısıyla kazanılan olumlu inançlar ve olumlu duygular, kişinin kendisine, ilişkilerine ve dünyaya bakışını olumlu yönde değiştirir ve kişisel gelişimine olanak sağlar.

EMDR terapi literatüründe “kısa süreli terapi” grubuna dahildir. EMDR tedavisinin uzunluğu, sorunun tipine, hastanın mevcut yaşam koşullarına ve önceki travmanın miktarına ve etkisine bağlıdır.

Her kişinin kendi değerleri ve deneyimleriyle tutarlı olarak bilgiyi benzersiz bir şekilde işlemesi süreyi de etkiler.

Birçok psikolog Kadıköy bölgesinde EMDR tekniğini uygulamaktadır. Ancak EMDR bir tekniktir ve çoğu zaman bilişsel davranışçı terapi ile birlikte uygulanabilir.

Eğer siz de bir psikolog Kadıköy bölgesinde hem EMDR hem de bilişsel davranışçı terapiyi uygulasın istiyorsanız bizden destek alabilirsiniz. EMDR hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

psikolog kadıköy

İstanbul Kadıköy Psikolog Ekibimiz

Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi 2019 yılında Kadıköy Göztepe ilçesinde Kadıköy psikolog ihtiyacına destek vermek amacı ile kurulmuştur.

Kurucumuz Klinik Psikolog Onur Aydın Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimini tamamlayarak psikolog unvanı aldıktan sonra Virginia eyaletinde bir süre psikolog olarak çalışmıştır.

Kurucumuz Onur Aydın Türkiye’ye döndükten sonra bir süre gönüllü psikolog olarak çeşitli vakıflarda çalışmış ve ardından Yeşilay bünyesinde psikolog olarak görev yapmaya başlamıştır.

Kadıköy psikolog kadromuzda da hizmet veren Klinik Psikolog Onur Aydın uzun süre boyunca Yeşilay bünyesinde psikoterapist olarak çalıştıktan sonra Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ni kurmuştur.

2019 yılında Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde kurulan Mentalium Psikoloji 2021 yılında ise ikinci şubesini Şişli ilçesi Mecidiyeköy semtinde faaliyete geçirmiştir.

Hali hazırda Şişli psikolog Kadıköy psikolog başta olmak üzere tüm İstanbul ilçelerine hizmet verilmektedir.

Merkezimizde hizmet veren tüm psikologlarımız psikoterapist unvanı elde etmek için gereken tüm donanımlara sahiptir.

Ülkemizde ne yazık ki halen psikologlar için bir meslek yasası bulunmadığı için ülkemizde ruh sağlığı hizmeti bazı sancıları da taşımaktadır.

Psikolog dahi olmayan kişiler yalnızca Kadıköy değil ülkemizin tamamında kendisini psikolog olarak tanıtarak terapi yapabildiklerini iddia etmektedirler.

Ancak Mentalium Psikoloji olarak bir psikolog Kadıköy ve Şişli şubelerimizde istihdam edilecekse mutlaka psikoloji bölümü mezunu olmalıdır.

Bu nedenle tüm Kadıköy psikolog ve Şişli psikolog kadrolarımız lisans eğitimlerini sadece psikoloji alanında tamamlamış profesyonellerdir.

Ayrıca lisans eğitimlerini tamamlayan uzmanlarımız yüksek lisans eğitimlerini de klinik psikoloji alanında tamamlamışlardır.

Uzmanlıklarını klinik psikolog unvanı olmadan gerçekleştiren bir profesyonel psikoterapi sürecine dahil olmamaktadır.

Klinisyen olan Kadıköy ve Şişli şubelerimizdeki tüm çalışanlarımız bu nedenle klinik psikolog unvanına sahiptir.

Ayrıca bir psikolog Kadıköy veya Şişli şubelerimizde çalışabilmesi için mutlaka en az bir psikoterapi ekolüne eğilmeli ve bunun için gereken eğitimleri almalıdır.

Bu nedenle Mentalium Psikoloji bünyesinde çalışan psikolog Kadıköy ve Şişli şubelerimizde yer alması için gerekli psikoterapi eğitimlerini tamamlamalıdır.

Kurumumuz temel felsefesi itibariyle yapılandırılmış bir sistemle hareket ederek en kaliteli psikolojik desteği danışanlarına sunmayı amaçlamaktadır.

Kurumumuz bünyesinde çalışan psikolog Kadıköy ve Şişli şubelerinde en kaliteli ve uygun hizmeti sunmaya çalışmaktadır.

Merkezimiz bünyesinde Kadıköy ve Şişli şubelerimizde hem bireysel hem de aile çift terapisi desteği sunulmaktadır.

Aynı zamanda çocuk alanında çalışan bir psikolog Kadıköy şubemizde oyun terapisi adı verilen bir yöntemle çocuk danışanlarına destek sunmaktadır.

Oyun terapisi hakkında bilgi için TIKLAYIN. Eğer siz de bir psikolog Kadıköy şubemizde size destek sağlasın isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.