Skip to content Skip to footer

Selektif Mutizm Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Selektif mutizm diğer adıyla seçici konuşmamazlık çocuğun başka durumlarda konuşuyor olmasına rağmen toplu alanlarda veya bir kısım kişilerin yanında konuşmaması ile kendini gösteren psikolojik rahatsızlıktır. Seçici konuşmamazlığı olan çocuklarda yoğun bir şekilde utanma, sosyal çekinme gibi kaygı belirtileri görülebilir. Okul gibi toplu alanlarda konuşması beklenen durumlarda konuşmayı kesinlikle reddeder. İhtiyaçlarını ve duygularını mimikleriyle veya hareketleriyle belli etmeye çalışır. 3-4 yaşlarında gözleniyorsa erken dönem selektif mutizm. 5 yaşından itibaren görülüyorsa okul mutizmi olarak adlandırılır.

Normalde selektif mutizm anaokulu döneminde ortaya çıkar ama daha öncede belirtileri görmek mümkün. Çocuğun konuşması sık sık düzeltilmemeli, utanmasına neden olabilecek durumlardan kaçınmak ebeveynin üzerine düşen sorumluluklardır. Çocuğun özgüvenini yükseltebilecek etkinliklere katılması sağlanmalıdır. İçine kapanması engellenmeye çalışılmalıdır. Hepimiz bu yollardan geçtik çocuğu bazı durumlarda özgür bırakmak daha doğru olacaktır. Aşırı kaygılı ebeveynin çocuklarında çoğunda seçici konuşmamazlık kaçılınmaz oluyor. Çocuğun sessizliğini dikkate alın bu durumu hafife almayın. Çocukla beraber oyun oynayın. Bırakın rolleri o dağıtsın,kuralları o koysun.

Belirtileri Nelerdir?

 1. Çocuk başka durumlarda konuşurken, bir takım toplumsal durumlarda konuşmaz.
 2. Çocuğun konuşmaması eğitim ve sosyal hayatını oldukça etkilemiş durumdadır.
 3. İhtiyaçlarını ve duygularını kafa hareketleriyle yapmaya başlamıştır.
 4. Konuşamama dili bilmeme durumuna bağlı değildir.
 5. Bu durumun devamı en az 2 ay devam ediyordur.

Neden Ortaya Çıkabilir?

 1. Göç
 2. Yeni ortama alışamama durumu
 3. Çevreden izole edilme
 4. Ailenin sosyo-ekonomik durumu
 5. Aşırı kaygılı ve koruyu aile
 6. Travmalar
 7. Ailede dayak ve cinsel istismar
 8. Ebeveynde konuşma bozukluğu olması veya şiveli konuşma
 9. Ailenin suskun olması

Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Tedavinin öncelikle amacı kaygıyı azaltmak,özgüveni,benlik saygısını yükseltmek ve sosyal durumlarda rahatlamasını sağlamaktır. Aile terapisi,oyun terapisi, bilişsel davranışcı yöntemler ve ek olarak ilaç tedavisinin birlikte harmanlandığı bir süreçten geçer. Uzman terapist eşliğinde, aile ve okul işbirliğinde üstesinden gelinilir. Tedavide aileye büyük sorumluluk düşüyor. Çocuğun özgüvenini düşürebilecek, içine kapanmasını sağlayacak davranışlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Özetle

Selektif mutizm yani seçici konuşmazlık çocukların normalde konuştukları halde toplu alanlarda veya birtakım kişilerin yanında konuşamamasıdır.  Bu yazımızda bu rahatsızlığın ne olduğundan, ne gibi belirtiler verdiğinden ve tedavisinin nasıl gerçekleştiğinden bahsettik. Umuyoruz ki size yararımız dokunmuştur.

Hepimiz çocukken en bir kere bile olsa altımızı ıslatmışızdır. Sizin çocuğunuzda altını ıslatıyor mu? Eğer ıslatıyorsa hemen endişelenmenize gerek yok. Çocukların neden altlarını ıslattıklarıyla ilgili yazımız tam da size göre. Hemen açıp okumak için mentaliumist.com/cocuklar-neden-altini-islatir-altini-islatma-normal-midir/ linke tıklamanız yeterli.

Çocukların tırnaklarını yemesi ebeveynleri her daim endişelendiren bir durumdur. Sizin çocuğunuzda tırnaklarını yiyor mu? Çocuklarınızın tırnak yeme alışkanlığını önlemek mi istiyorsunuz? O halde bu konuyla ilgili yazımız tamda size göre hemen okumak için mentaliumist.com/cocuklarda-tirnak-yeme-davranisi/ linke tıklayabilirsiniz.

Çocuk yetiştirmek her ebeveynin yapması gereken bir sorumluluktur. Her ebeveyn çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Çocuğunuzu en iyi şekilde nasıl yetiştirebilirsiniz? Bu sorunun cevabını biz sizler için hazırladık. Hemen okuyup öğrenmek için mentaliumist.com/cocuk-yetistirirken-yapilan-hatalar/ linke tıklayınız.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.