Skip to content Skip to footer

Atelofobi Nedir? Aşırı Mükemmeliyetçi Misin?

Atelofobi kişinin kusurlu olmaktan korkmasıdır. Atelofobi bir nevi mükemmel olamama korkusudur.  Bu fobi bazılarına ne kadar komik gelse de bu fobiye sahip kişiler için çok acı verici, engelleyici ve ciddi bir rahatsızlıktır. Kişinin aşı derecede mükemmel olmaması onun için korkutucu bir durumdur. Bu durum bir anksiyeteden çok obsesif ve mükemmeliyetçi bir kişiliğe işaret eden zihinsel bozuklukları ifade edebilir. Kusurluluk fikri tamamen özneldir. Kişi o anda gerçekten kusurlu bir şey yapmasa bile onun düşüncesi bile rahatsızlık vermeye başlar. Tanı koymak ve ayırt etmek zordur. Fobinin kendisi başarısızlık duygularını önlemek için açık bir saplantıya yol açabilir.

Atelofobi Belirtileri Nelerdir?

Kişi çok eleştirel bir kişiliğe sahip olabilir, çünkü kusurunu ortaya çıkarabilecek herhangi bir durum için uyanık olmalıdır. Davranışlarında sürekli tetik halindedir. Söylediği cümleler, davranışları tamamen kusursuz olmalıdır. Kişinin özgüveni yüksek gibi görünse de oldukça düşüktür. Başkalarını eleştirdiği gibi kendini daha çok eleştirir. Günlük yaşamın da , sosyal çevresinde oldukça sıkıntılı durumlar yaşayabilir. Bu kişiler sadece yaptıkları işlerle kusursuz olmak istemezler. Dış görünüşleriyle de oldukça fazla ilgilenirler. En ufak bir şey onların gözünde büyür. Kendilerinde değişiklik yapmaya sık sık ihtiyaç duyarlar. Sürekli estetik yaptırmak vb…  atelofobiye sahip kişiler sert,takıntılı ve talepkar kişiliğe sahiptirler.

Atelofobi Neden Olur?

Peki atelofobi neden olur? Nedeni hakkında iki varsayım vardır. Genetik bileşenler ve öğrenme bileşenleri. Çocukluk döneminde alınan eğitim stillerinin, eğitim aldıkları kişilerin ve en önemlisi ebeveynin rolü bu fobinin oluşumunda çok önemlidir. Kişinin çocukluk döneminde maruz kaldığı davranışların da önemli bir rol oynadığı da söylenebilir. Ebeveynin saplantılı, takıntılı, mükemmelliyetçi, kusurlara karşı hoşgörüsüz olması bu korkunun gelişmesi için yeterli sebeplerdir.

Atelofobi Tedavisi

Kişiyi korktuğu durumlarda gevşemeyi ve maruz bırakmayı amaçlayan psikoterapi. Kişinin kusurluluk fikrine alışılması sağlanmaya çalışılır. Ama sadece maruz bırakma ve rahatlama teknikleri yeterli olmayabilir. Çünkü birey belli bir şekilde çalışmaya kararlı kalabilir. Fobi tedavisi kesinlikle yarıda bırakılmamalıdır. Tedaviler arasında bilişsel terapi veya farmokolojik müdahaleler gibi diğer tedavi biçimleri de uygulanır.

Özetle

Atelofobi, kişinin herhangi bir kusura sahip olamaktan korkması ve kusursuz olmak için çabalamasıdır. Bu kişiler aşırı mükemmeliyetçi bir yapıya sahiplerdir. Bu yazımızda sizlere atelofobinin ne olduğundan ne gibi belirtiler gösterdiğinden ve nasıl tedavi edildiğinden bahsettik. Umuyoruz ki sizlere faydalı olabilmişizdir.

İnsanlar hayatta yaptıkları işlerin çoğunlukla iyi olmasını istemektedirler. Bazı insanlar vardır ki ne yaparlarsa yapsınlar mükemmel sonuçlar almak isterler. Sizde her şeyin mükemmel olmasını isteyenlerden misiniz? Yada çevrenizde böyle insanlar var mı? Eğer öyleyse mükemmelliyetçi insanları anlattığımız yazımız tamda size göre hemen okumak için mentaliumist.com/mukemmeliyetci-kisiler-nasil-davranirlar/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Hepimiz bu hayatta başarılara sahip olmak isteriz bu uğurda çalışır  çaba gösteririz bu başarılarımızla da bazen övünürüz. Ancak bazı insanlar vardır ki bu işi biraz abartır. Sürekli kendini öven, yüksekte gören, yüksek ego sahibi olan insanlar sizinde çevrenizde var mı? Eğer varsa bu kişileri hemen yargılamayınız bu kişilerde narsisistik kişilik bozukluğu olabilir. Evet biliyoruz muhtemelen bu terimi ilk defa duydunuz daha detaylı öğrenmek için  mentaliumist.com/narsisistik-kisilik-bozuklugu/ linke tıklayabilirsiniz.

Çok fazla özgüven sahibi misiniz? Sürekli başarılarınızdan mı bahsediyorsunuz? Başarısızlığa tahammülünüz yok mu? Kendinizi diğer insanlardan üstün mü görüyorsunuz? Veya Çevrenizde böyle birileri mi var ? Bu belirtiler narsisistik kişilik bozukluğu belirtilerindendir. Narsisisiktik kişilik bozukluğu belirtilerini anlattığımız yazımızı okumanızı ve kendinizi değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Belirtileri hemen okumak için mentaliumist.com/narsisistik-kisilik-bozuklugu-nedir-belirtileri-nelerdir/ linke tıklamanız yeterli.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.