Skip to content Skip to footer

Kumar Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün

Kumar bağımlılığı, bağımlının kendisine, ailesine ve içinde yaşadığı topluma ruhsal, sosyal ve ekonomik anlamda ciddi zararları olan bir bağımlılık türüdür. Kumar oynayan herkes bağımlı değildir ancak bağımlılığa adaydır. Örneğin; kilolu herkes obezite sorunu yaşamamaktadır ancak kilo almak obeziteye açık bir davetiye gibidir. Bağımlılıkta da kumar oynadıkça bağımlılığa yaklaşmış olursunuz. Kumar bağımlılığı geliştiren kişiler zaman zaman bırakmayı isteseler bile kendi başlarına bunu başaramamaktadırlar. Kumar bağımlılığından kurtulmak mümkündür ancak bağımlılığın bir beyin hastalığı olması sebebiyle kişi kendi başına bunu başaramaz. Profesyonel bir destek alarak kumar bağımlılığından kurtulmak ise mümkündür.

Kumar Bağımlılığından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Kumar bağımlılığı ile mücadele kapsamında ilk olarak ruhsal destek alınması gerekir. İlaç tedavisi de psikoterapi ile uygulandığında başarı şansı oldukça artar. İlaçlar bağımlının kumar oynama isteğini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu gibi eşlik eden başka bir ruhsal rahatsızlığı varsa iyileştirir. Kumar bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça etkili ilaçlardır ancak yalnızca ilaç tedavisinin bağımlılığın tedavisinde etkisi sınırlıdır. Kumar bağımlılığı davranışsal bir bağımlılıktır. Eroin, kokain vb. maddeler gibi fiziksel bir bağımlılık söz konusu olmadığı için davranışsal bağımlılık tedavisinde de ağır basan psikolojik destek olmalıdır. Ruhsal destek uygulanırken mutlaka bağımlılık konusunda uzman ve tecrübeli bir ruh sağlığı çalışanından yardım alınmalıdır. Öncelikle kişiyle bağımlılık üzerine konuşulur. Nasıl bağımlı olduğu ve bağımlılığın nasıl bir hastalık olduğu anlatılır.

Ruhsal Destek İle Kumarı Bırak

Kumar bağımlıları kumar oynama isteği geldiği zaman istekle baş etme noktasında çok zorlanırlar. Ancak istek gelip geçici bir durumdur. Kumar bağımlılığı tedavisinde istek geldiğinde kişinin mücadele etmesi için yeni stratejiler oluşturulur. İstekle baş edebilen kişi tehlikeli süreyi atlatmıştır ancak istek yine gelebilir. Tedavide amaçlanan beyin bu duruma alışana kadar kişinin mücadelesini kolaylaştırmaktır. Kişinin kumar oynamasına neden olabilecek tüm risk içeren durumlar, olaylar veya kişiler tespit edilir ve başa çıkma stratejileri oluşturulur. Kişinin çevresinden gelen ısrarlara karşı hayır diyebilmesi üzerine çalışılır.

Duygu ve düşüncelerin kumar oynamaya sebep olmaması için bu duygu ve düşünceler üzerine çalışılır. Bilişsel davranışçı yöntemlerle kişiyi kumar oynamaya yönlendiren düşünceler olumlu düşüncelerle yer değiştirilir. Bağımlılık tedavisi zor ve uzun bir süreçtir. Bu süreçte tekrar oynamaya dönme vb. durumlarla karşılaşılabilir. Dönüş sinyalleri tespit edilmeli ve bir daha böyle bir kaza yaşanmaması için önlemler alınmalıdır. Eğer tekrar oynamışsa oynamayı durdurmak adına yapılacak şeyler üzerine konuşulur. Amaçlanan kişinin tekrardan kumar oynamaya dönmesini engellemektir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.