Skip to content Skip to footer

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda tırnak yeme davranışı ebeveynlerin en çok endişelendiği ve yardım aradıkları sorunlardan biridir. Tıpta onikofaji olarak bilinmektedir. Tırnak yeme, hastalık boyutuna ulaştığı zaman dürtü kontrol bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Başlama yaşı değişmekle beraber genellikle 3 yaş civarında başlamaktadır. Çocukluk döneminde her üç çocuktan birinde tırnak yeme davranışı gözlemlenir. Ergenliğe girildiğinde ise araştırmalar bize her 10 ergenden dördünün tırnak yeme davranışı sergilediğini göstermektedir. Nedenleri değişmekle beraber çoğunlukla rol model olarak gördüğü ebeveynleri tırnak yiyen çocuklarda daha fazla görülmektedir. Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı?

Azarlayıp Korkutmayın

Ebeveynlerin en sık yaptığı yanlışlardan biri de çocuğu tırnak yeme davranışı sebebiyle cezalandırmaktır. Bu yöntem hiçbir işe yaramamakla beraber ebeveyn ile çocuğun ilişkisinin bozulmasına yol açar. Yanlış davranışın daha da artışına ve çocuğun ailesine tepki olarak davranışı arttırmasına neden olur. Benzer şekilde, aileler çocuğu suçlamamalı ve onu eleştirmemelidir. Suçlanması durumunda çocuk kendini suçlu olarak görecek ve bu onun düşüncelerini olumsuz yönde etkileyecektir. Çocuk zamanla kendini değersiz ve aşağılık olarak görebilir. Aileler bu davranışı engellemek için çocuğun tırnaklarına acı sürmek, oje ile boyamak vb. farklı eylemlerde bulunurlar. Ancak bunlar da çocuklarda tırnak yeme davranışını sonlandırmak için tavsiye edebileceğimiz yöntemler değildir.

Çocuğa Zararlarını Anlatın

Tırnak yiyen çocuğa tırnaklarını yediği takdirde kendisine ne gibi zararlar vereceğini açık bir dille anlatın. Bağırsaklarında zararlı parazitlerin oluşabileceği, nefes borusuna tırnağın kaçabileceği, bazı bulaşıcı hastalıkların kendisinde oluşabileceği ve dişlerine de zararları olabileceği çocuğa açık bir şekilde anlatılmalıdır. Çocuğa bu zararlar anlatılırken görseller kullanılabilir. Örneğin; bağırsaklarda zararlı parazitlerin oluşumunu video veya çizgi filmler yardımıyla çocuğunuza eğlenceli şekilde anlatabilirsiniz. Önceliğiniz onun farkındalığını sağlamak ve sizi dinlemesini sağlamaktır.

Ona Sorumluluk Verin

Çocuklar aslında sorumluluk almayı severler. Ailelerin kaygı ve şikayetleri genellikle çocukların sorumluluk almak istememeleri üzerinedir. Ancak eğer aileler doğru şekilde sorumluluk verirse çocuklar da sorumluluk almayı sever. Tırnak yeme davranışını da sonlandırma noktasında çocuğa tırnaklarının sorumluluğunu vermek önemlidir. Çocuğun kendi tırnaklarının bakımı, kesimi ve temizliği konusunda sorumluluğu üstlenmesi gerekir. Çocuk aynı zamanda ebeveynleri tarafından tırnaklarının bakımı yapıldığında gerekli takdiri görmelidir. Böylece olumlu davranışı pekiştirilmiş olacaktır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.