Skip to content Skip to footer

Kokain İğnesi

Kokain, çok güçlü ve hızlı bağımlılık yapan bir maddedir. Kokain aynı zamanda bağımlılık riski oldukça yüksek bir uyarıcı maddedir. Örneğin; halk arasında en çok bağımlılık yaptığına inanılan eroinden bile daha güçlü bağımlılık yaratabilir. Kokain maddesini bırakmak için profesyonel yardım almak gereklidir. Kokain bağımlılığı tedavisini gerçekleştirirken ilaç tedavisi oldukça önemlidir. Hatta bazı vakalarda hastaneye yatış da gerekebilir. Tıbbi destek her ne kadar çok değerli olsa da kokain bağımlılığının tedavisinde psikolojik destek almak oldukça gereklidir. İlaç, hastane yatışı ve psikoterapinin yanı sıra kokain bağımlılığında bir etkili yöntem daha vardır: İğne Tedavisi.

Vanokserin Consta İğne Tedavisi (Kokain Aşısı)

Kokain iğnesi de denilen Vanokserin Consta, kokain bağımlılığının tedavisinde oldukça etkili bir tıbbi yöntemdir. Kokainin hızlı ve güçlü bağımlılık yapan bir madde olduğundan bahsetmiştik. Kokainin hızlı ve güçlü bağımlılık yapma sebebi beynimizde yarattığı etki ile ilgilidir. Kokain beynimizde haz mekanizmasını kontrol eden bölgelerde dopamin maddesini hızlı bir şekilde yükseltebilmektedir. Bu sebeple kokain hızlı ve güçlü bağımlılık yaratır. Vanokserin maddesi ise dopaminin daha yavaş ve uzun süre içinde yüksek değil orta seviyede artışına sebep olur.

Bu maddenin bir diğer özelliği de kokainin bir anda çok hızlı bir şekilde dopamin seviyesini arttırmasını da engellemektir. Kısacası kokainin bağımlılık yapıcı etkisini ortadan kaldırmaktadır. Vanokserin iğnesi yapılmasının hemen ardından etkisini göstermeye başlar. Kokainin bağımlı kişide kullanılsa dahi bağımlılık yapıcı haz etkisi yaratmasını engellemektedir. Varokserin maddesi kokainin tam tersine bağımlılık yapıcı bir etki göstermez. Bu nedenle güvenli bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin etkili olup olmadığı birçok araştırma ile test edilmiştir ve çıkan sonuçlar iğne yapılan birçok kokain bağımlısının temiz kalma sürelerinin artışını göstermiştir. Böylece kokain bağımlılarının en büyük kabusu olan yaşanabilecek madde kullanımına kaymaları da engeller.

Vanokserin Consta İğne Nasıl Uygulanır?

Vanokserin Consta 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık dozlarla uygulanmaktadır. Vanokserin Consta İğne Tedavisi uygulanmadan önce kokain bağımlısının uygulama için onayı alınmaktadır. Onay alımının sebebi hiçbir koşulda bağımlılık tedavisinin kişinin isteği dışında uygulanmamasıdır. İlk önce kişinin kendi isteğiyle tedaviye katılımı gereklidir. Uygulama öncesinde uzman hekim tarafından gerekli muayene yapılır ve Vanokserin Consta tedavisine karar verilir. Kokain iğnesinin uygulanması için kişinin idrar testlerinde kokaine rastlanmaması gerekir. Eğer kişide kokaine rastlanırsa (kısa bir sürede kokain kullanımı gerçekleşmişse) kişinin vücudundan kokainin atılması beklenmektedir. Bağımlı gerekli koşulu sağladıysa ve kokain iğnesi için herhangi bir engel yoksa enjeksiyon ile uygulama yapılır. Tedavinin ne kadar süreceği uzman hekimin kararıyla belirlense de uygulama genellikle 1 yıl boyunca gerçekleşmektedir. 3 aylık iğneler kullanıldığı için 4 kez uygulama şeklinde kokain iğne tedavisi uygulanabilir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.