Skip to content Skip to footer

Evliliğin Aşkı Öldürmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Evlilik aşkı öldürür mü? Her evlilik için böyle bir genelleme doğru olabilir mi? Birbirine aşık olmayan çiftler evli kalmaya devam edebilir mi? Devam etseler bile bu evlilik ne kadar sağlıklı olabilir ki? Bütün genellemeler yanlıştır. Her çift aynı olmadığı gibi hiçbir evlilik için de genel doğrular yoktur. Evlilik aşkı bazı çiftler için öldürebiliyorken bazıları için ise böyle bir durum kesinlikle yanlış olacaktır. Evliliğinizin aranızdaki aşkı öldürmemesi için ne yapabilirsiniz? Yazımızın devamında uzun yıllar sürecek ve aşkın gölgelenmediği evlilik için bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Partnerinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Çiftlerin aralarında yaşanan tartışmaların önemli bir kısmı başkalarıyla karşılaştırılması sebebiyle gerçekleşir. Partnerler zaman zaman kendi ilişkilerindeki sorunlardan rahatsız olur ve çevrelerine şikayetlerde bulunurlar. Bu kimi zaman bir iş arkadaşına içini dökmek kimi zaman ise aileye danışmak ile gerçekleşebilir. Örneğin; eşiyle sorunlar yaşayan bir erkek, arkadaşlarının eşleri ile olan ilişkilerini eşine anlatır. Arkadaşlarının eşlerinin yaptıklarını söyler ve kendi eşinin de onlar gibi olmasını istediğini söyler. Bu kıyaslanma sayesinde kıyaslanan partner kendisini hep diğerleri gibi olmak zorunda hissedebilir. Bu şekilde kişi kendisi gibi olmaktan vazgeçmek zorunda kalır ya da kendiliğini devam ettirerek eşiyle yaşamını sürdürecektir. Ancak ikinci durumda bu kez de eşinin kendisinden memnun olmadığını düşünecek ve hep kuşkuyla yaşayacaktır. Her ilişki biriciktir, dolayısıyla partnerinizi başkalarıyla kıyaslamaktan uzak durmalısınız.

Kendi Hobilerinizi Edinin

Partnerinizle birlikte vakit geçirmek elbette keyifli ve gereklidir ancak her zaman birlikte zaman geçirmek de sizin kişisel alanınızı daraltacaktır. Sizin de evli olmanın dışında bir hayatınız olmalıdır. O hayatın da bazı hedefleri olmalıdır. Örneğin; bir hobinizin olması ve hobiniz doğrultusunda kendinize zaman ayırmanız hem ilişkinizin her daim canlı kalmasını hem de sizin daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. Siz mutlu olursanız partnerinizi de mutlu edebilirsiniz. Siz mutsuz, keyifsiz veya huzursuz olursanız, yaşadıklarınız da elbette eşinize yansıyacaktır. Özetle, kendinize mutlaka bir hobi edinin ve tüm zamanınızı birlikte geçirmeden ilişkinizi canlı tutabilin.

Farklı Aktiviteler Yapmayı Deneyin

Evliliğinizin monoton hale geldiğini düşünüyorsanız, farklı aktiviteler yapmayı deneyin. Birlikte bazı aktiviteleri gerçekleştirmek güzeldir ancak sürekli aynı aktiviteleri gerçekleştirerek ilişkinizi giderek sıradanlaştırmaktan öteye gidemezsiniz. Örneğin; yıllardır her pazar günü ailece pikniğe gidiyorsanız bir süre sonra birlikte yaptığınız bu aktivite de sizi ilişkinizden soğutabilir. Farklı aktiviteler yaparak hem kendinizi hem de ilişkinizi ödüllendirmeyi deneyin. Her aktiviteniz birbirinden farklı olsun ki enerjiniz hep üst düzey olsun. Bu enerji artışı ilişkinize olumlu şekilde yansıyacaktır.

Özetle

Evlilik, toplumun en önemli yapı taşı olan ailenin oluşmasına vesile olan önemli bir şeydir. Bu önemli yapının sağlam bir şekilde varlığını devam ettirebilmesi için çiftlerin arasındaki ilişkinin ilk gün ki gibi taze kalması çok önemlidir. Biz sizler için bunun nasıl sağlanabileceğini anlattık sizlere tavsiyeler verdik umuyoruz ki sizlere yararlı olabilmişizdir.

Mutlu bir evlilik yaşamı sürdürmek bütün çiftlerin hayalidir. Ancak her daim mutluluğu sürdürmek çokta kolay değildir. Sizde evlilik yaşamınızda mutluluk sorunları mı yaşıyorsunuz? O halde endişelenmeyin mutlu evliliğin sırlarını açıkladığımız yazımızı okumak için mentaliumist.com/mutlu-evliligin-sirlari/ linke tıklayınız.

Mutlu bir evlilik yaşamı mı sürdürüyorsunuz? Evlilik yaşamınızda mutluluk sorunlar mı çekiyorsunuz? O halde endişelenmenize gerek yok. Mutlu evlilik testi ile evliliğinizi değerlendirebilirsiniz. Testi hemen çözmek için  mentaliumist.com/mutlu-evlilik-testi-ile-evliliginizi-degerlendirin/ linke tıklamanız yeterli.

Mutlu evlilik yaşamı bütün çiftlerin hayalini kurduğu bir şeydir ve her çiftin hakkıdır. Evliliğinizi güçlendirmek mi istiyorsunuz? O halde evliliği güçlendirmek ile alakalı yazımız tamda size göre. Hemen okumak için mentaliumist.com/evliliginizi-guclendirmek-icin-ne-yapmalisiniz/ linke tıklayınız.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.