Skip to content Skip to footer

Esrar Bağımlılık Yapmaz Düşüncesinin 3 Nedeni

Esrar Bağımlılık Yapmaz Düşüncesinin 3 Nedeni

Esrar kesinlikle bağımlılık yapan bir maddedir. Doğal olması bağımlılık yapıp yapmadığını değiştirmez. Bazı doğal şeyler de bağımlılık yapabilir. Mesela aşk, doğaldır ama bağımlılık yapar. Mesela iş doğaldır ancak esrar bağımlılık yapar.

Seks doğaldır ama bağımlılık yapar. Bir şeyin bağımlılık yapıp yapmaması içeriğindeki maddeden daha çok kişinin ona ne anlamlar yüklediğine bağlıdır. Kaldı ki esrarın içerisinde doğal olmayan pek çok madde vardır. Esrar tamamen doğal bir madde de değildir.

Araştırmalarda esrar kullanımının fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaptığı görülür. Yurtdışında yapılan bir araştırma bize esrar kullanıcılarının %35’inin çok istedikleri halde esrarı bırakamadıklarını görmüşler.

Bu kullanıcıların aynı zamanda % 24’ünün de esrar kullanımları yüzünden yaşadıkları sorunlara rağmen kullanmaya devam ettikleri gözlemlenmiştir. % 13’ünün de esrar tüketimlerini kontrol altında tutamadıkları ortaya çıkmıştır.

Kullanıcıların % 20’si, esrar kullanmadıkları zaman aşırı huzursuzluk ve gerginlik hissettiklerini ifade etmişler. İşte bu belirtiler yoksunluk belirtileridir ve bir bağımlılık kriteridir.

Esrar Bağımlılık Yapar Ama Geç Gelişir

Esrarın bağımlılık potansiyeli orta derecededir, dolayısıyla bağımlılık da geç gelişmektedir. Ancak uzun süreli kullanımda bağımlılık kesin olarak gerçekleşmektedir. Bir esrar bağımlısı 30 sene boyunca içip yine de bağımlı olmadığını söyleyebilmektedir.

Peki o zaman neden 30 yıldır bırakamamıştır? 30 yıl boyunca hiç bırakma girişimi olmamış mıdır? Bu denli uzun süreli esrar kullanımı olan birinin elbette ki bırakma girişimleri olmuştur ancak denemesine rağmen yine de bırakmayı başaramamıştır.

Bırakma girişimlerinin başarısız olması da zaten bağımlılığın önemli tanı kriterlerinden biridir. Bırakma girişimlerinin başarısız olmasına ek olarak, bu denli uzun bir süre esrar kullanan kişiler esrarın bazı uzun vadeli yan etkilerini de yaşamış olabilir.

Örneğin; birçok araştırma bize uzun dönem esrar kullanan kişilerde şizofreni riskinin hiç kullanmayan kişilere göre 7 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Esrar ile şizofreninin bağlantısı açık olmasına rağmen ve bazı bağımlılar bunu bilmelerine rağmen yine de esrarı bırakamazlar. Bunun en önemli nedeni de esrarın bağımlılık yapmasıdır.

Esrar Bağımlılık Yapar Ama Yoksunluğu Düşüktür

Esrarın bağımlılık yapmadığını düşünenlerin en çok dayandıkları temel ise bırakıldığında veya azaltıldığında yoksunluk belirtilerinin diğer birçok maddeye göre daha hafif gerçekleşmesidir.

Ancak bu belirtilerin daha hafif atlatılması kişinin esrara bağımlı hale gelmediğini göstermez. Sigara da bağımlılık yapmaktadır ancak yoksunluk belirtileri daha hafif atlatılacak şekildedir.

Bu durum sigaranın bağımlılık yaptığı gerçeğini değiştirmez. Esrar için de bu durum geçerlidir. Yoksunluk belirtileri hafiftir ancak bağımlılık yapmaktadır.

Esrar bağımlılık yapmaz söylentisine yol açan ana nedenlerden biri de budur. Esrar bağımlılık yapar ancak diğer birçok uyuşturucu ve uyarıcı maddeye oranla fiziksel yoksunluk belirtileri çok daha düşüktür.

Örneğin; eroin kullanan kişiler bir anda eroin kullanımını kestiği zaman ciddi fiziksel yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Kişi tekrar eroini kullanana dek kas krampları, eklem ağrıları, mide bulantısı, kusma ve grip benzeri belirtileri ciddi anlamda yaşayabilir.

Bunlar fiziksel bazı semptomlar olduğu için kişi ya da yakınları tarafından fazlaca dikkate alınırken esrar bağımlısı bireylerin esrarı bıraktıkları anda yaşadıkları ise nispeten daha az şiddetli fiziksel ve daha yoğun bazı ruhsal belirtilerdir.

Ancak ruhsal belirtilerin yaşanması toplumda esrar bağımlılık yapmaz çünkü yoksunluğu yoktur gibi bazı yanlış söylemleri ortaya çıkarır. Bağımlılık ister yoksunluğu şiddetli olsun ister olmasın bir ruhsal rahatsızlıktır.

Esrar Diğer Maddeler Gibi Bağımlılık Yapar

Eğer esrar bağımlılık yapmasaydı esrarı bırakmak için girişimde bulunduğunuzda bu bırakma girişimleri başarısız olmayabilirdi. Ayrıca esrar bağımlılık yapmasaydı zararlarınızı bilmenize rağmen yine de esrar kullanmaya devam etmezdiniz.

Esrar bağımlılık yapmasaydı esrarı bıraktıktan sonra yine kullanmaya yönelik güçlü bir istek yaşamazdınız. Bunlar ve birçok kriteri karşılıyorsanız o zaman esrar bağımlılık yapıyor diyebiliriz.

Esrarın bağımlılık yapması yoksunluğun fiziksel olup olmamasına veya şiddetine bağlı değildir. Bağımlılık tedavisi ile esrarı bırakabilir, esrar olmadan bir yaşam planlayabilir ve bu yaşamı sürdürebilirsiniz.

Bunun için eğer ihtiyaç duyuluyorsa ilaç tedavisi görmeniz gerekmektedir. İlaca ihtiyacınız olup olmadığı tıbbi bir muayene ile tespit edilir ve size bir değerlendirme yapılabilir.

Ardından psikolojik destek alarak tedavi sürecini devam ettirebilirsiniz. Eğer esrar bağımlılığı tedavisi görmek isterseniz, uzman psikologlarımızdan psikolojik destek alabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.