Skip to content Skip to footer

Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Depresyon, en sık görülen ruhsal bozukluktur. Toplumumuzda yaklaşık her 10 kişiden birini etkilediği düşünülmektedir. Depresyon veya diğer bilinen adıyla majör depresyon kişinin ruh halini etkilediği kadar aile, sosyal ve iş yaşantısını olumsuz etkilen bir ruhsal sorundur. 

Depresyon tedavisi mümkün olan bir ruh sağlığı sorunudur. Depresyon tedavisi iki yolla gerçekleşir: Uzman psikolog desteği ve antidepresan ilaç kullanımı. Bu yazımızda depresyondan kurtulma yolları ve depresyondaki bireyin bu rahatsızlıktan kurtulması için neler yapması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Depresyon Nedir?

Depresyon, en az 2 hafta süreyle devam eden, günün çoğunda görülen ve kişinin kendisini mutsuz, huzursuz, gergin, öfkeli, isteksiz ve karamsar hissetmesine neden olan bir hastalıktır. Depresyon, bir kişilik özelliği olmasından ziyade bir hastalıktır. 

Depresyondaki kişi kendisini sürekli karamsar, çaresiz, mutsuz, umutsuz veya isteksiz hisseder. Eskiden hoşlandığı ve sevdiği şeyleri dahi yapmakta zorlanır. Geleceğe dair karamsardır ve genellikle hiçbir şeyin iyiye gitmeyeceğini düşünmektedir. Yaşadığı zorluklara karşı direnebilme gücünü kaybetmiştir ve kendisini çaresiz hissetmektedir. 

Çaresizlik hisleri doğrultusunda intihar riski de görülebilmektedir. Her 100 depresyon hastasının 15’i intihar girişimlerinde bulunmaktadır. Hatta bazı depresyon hastalarında intihar çevresine gösterdiği bir yardım çığlığı şeklinde de olabilmektedir.

Depresyondan Kurtulma Yolları- Uzman Psikolog Desteği

Depresyondan kurtulma yolları içerisinde ilk yapılması gereken uzman psikolog desteği almaktır. Psikolojik destek depresyonun kalıcı çözümü için en önemli tedavi aracıdır. Depresyon tedavisi iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi, kişinin bir uzman psikolog tarafından psikolojik destek almasıdır. Uzman psikolog ile yapılan görüşmelerde (psikoterapi) kişinin depresyona girmesine neden olan olumsuz düşünceleri ve bu olumsuz düşüncelere sebep olan köklü inanışları değişime uğrar. 

Uzman psikolog tarafından alınan öykü ve neticesinde oluşturulan tedavi planı depresyondan kurtulma yolları arasında ilk sırada yer almaktadır. Uzman psikolog desteği depresyon tedavisi için oldukça büyük bir önem arz eder. Yapılan bir araştırmaya göre yalnızca ilaç tedavisi uygulanan 100 depresyon hastasından 75’i yaşamının ilerleyen dönemlerinde en az bir depresyon atağı geçirmektedir. Buna karşılık ilaç tedavisi ve uzman psikolog ile psikoterapi görüşmeleri yapan 100 depresyon hastasından sadece 25’i yaşamının ilerleyen evrelerinde depresyon atağı geçirmektedir. 

Yalnızca bu araştırma bile depresyondan kurtulma yolları içerisinde uzman psikolog yardımı almanın çok önemli olduğunu bize göstermektedir. Uzman psikolog yardımı almak ayrıca kişinin duygu ve düşüncelerini psikologla rahatça paylaşabilmesini de sağlamaktadır. Uzman psikolog hiçbir zaman duygu ve düşünceleriniz nedeniyle sizi yargılamaz ve suçlamaz. 

Ancak arkadaşlarınız iyi niyetli de olsa bunu yapabilir. İşte bu sebeple en yakın dostlarla sohbet ve iyi zaman geçirmek dahi bir uzman psikologla görüşmeye alternatif olmamaktadır. Uzman psikolog danışanını asla yargılamadan dinler ve olumsuz duygu ve düşüncelerinin değişmesine yönelik çalışmalar yapar. Ancak en yakın arkadaşlar dahi bir süre sonra duygu ve düşüncelerinizi paylaştığınızda eleştirmeye başlayabilirler. Bu nedenle depresyon tedavisi için mutlaka uzman psikolog yardımına başvurulmalıdır.

Aktivite Listesi Oluşturmak

Depresyondaki kişi eskiden zevk aldığı hiçbir aktiviteden artık zevk alamaz hale gelir. Herhangi bir aktivite yapmaya karşı isteği olmadığı gibi enerjisi de yoktur. Keyif alma mekanizması adeta bozulmuştur ve bu nedenle de aktivitelerden uzaklaşmaya başlar. Yaptığı şeyler genellikle sadece yaşamını idame ettirmeye yönelik olmaktadır. 

Örneğin; para kazanabilmek için işe gidebilir veya marketten alışveriş yapabilir. Eğer depresyon ilerlerse bunları bile yapamayacak ve hatta yataktan dahi çıkamayacak hale gelebilir. Aşırı uyku uyuyabilir ve evden dışarı çıkmayabilir. Ancak kendisine düzenli bir aktivite listesi oluşturur ve bunu uzman psikolog yardımıyla yürütürse işler değişebilir.

İlk başlarda oluşturduğu listede yapacağı aktivitelerden keyif almayabilir ancak zamanla bu durum düzenli hal aldıkça olumlu şekillenecektir. Aktivite listesi oluşturmak bu sebeple depresyondan kurtulma yolları arasından önemli bir yer teşkil eder.

Hastalığı Kabullenmek

Depresyondan kurtulma yolları arasında bir diğer önemli kural ise depresyonun bir hastalık olduğunu kabul etmektir. Depresyon bir beyin hastalığıdır. Beyindeki dopamin gibi bazı kimyasalların azlığı halinde kendini gösterebilmektedir. Bu hastalığın tembellik, beceriksizlik, başarısızlık veya yetersizlikle alakası yoktur. Ancak depresyon kişiye bu hisleri yaşatabilir. 

Örneğin; kişi depresyondayken kendisini oldukça başarısız görebilir. Halbuki gerçekte başardığı birçok şey vardır. İyi bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümünü bitiren bir kişi bu başarısını küçümseyebilir. Başarılarını küçümsemesi sayesinde kendini bir süre sonra başarısız hissedebilir. Başarısızlık hissi kişiyi daha depresif hissettirebilir. Herkesin o üniversiteyi ve o bölümü bitirebileceğini söyler ve bu söylediğini hararetle savunabilir. 

Bu başarısızlık kök inancının bir göstergesidir ve uzman psikolog desteğiyle bu kök inanışlar ortadan kalkabilir. Bu nedenle depresyondan kurtulma yolları içerisinde en etkili olan yol uzman psikolog desteği almaktır. Şimdi düşünelim, gerçekten herkes iyi bir üniversitede bilgisayar mühendisliği gibi değerli bir bölümü bitirebilir mi? Bu sıradan bir süreç midir yoksa bir başarı mıdır? 

Kendi başarılarınızı küçümsemek sizi daha depresif hale getirir ve kendinizi işe yaramaz olarak nitelendirirsiniz. Bu sebeple depresyondan kurtulma yolları arasında depresyonun bir hastalık olduğu ve kişinin duygu ve düşüncelerinin aslında gerçek olmadığını ve kişinin yalnızca olumsuz bir yorumu olduğunu kabullenmek önemlidir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.