Skip to content Skip to footer

Karamsarlık Yaşıyorum, Depresyonda Mıyım?

Karamsarlık, yaşadığımız olayın olumsuz sonuçlarını abartmaya yönelik bir önyargıdır. Hepimiz zaman zaman kendimizi karamsarlık içerisinde bulmuşuzdur. Karamsar olan bir öğrenci çok çalışıp sınava iyi hazırlanmasına rağmen dersten kalacağını düşünmektedir. Hoşlandığı kıza açılamayan bir gencin ondan olumsuz tepkiler alabileceğini düşünmesi veya hedefine yaklaşsa da yolun sonunda olumsuzlukların başına geleceğini düşünmesidir. Zaman zaman bunları hepimiz yaşamışızdır ancak bu hisleri yaşayanların hepsine majör depresif bozukluk tanısı koyulması düşünülemez. Majör depresyondan bahsedebilmek için bazı başka kriterler de gerekmektedir. Bunun için depresyon belirtilerini bilmek gerekmektedir.

Depresif Duygudurumun Sürekliliği Gerekir

Kendinizi zaman zaman karamsar hissediyorsunuz ve depresyonda olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Sakin olun, hemen depresyonda olduğunuzu söylememiz doğru olmaz. Depresyonun varlığında depresif duygudurumun hemen hemen her gün ve gün boyu süregelen şekilde devam etmesi önemli bir ölçüttür. Zaman zaman hepimiz olumsuz duyguları yaşarız ancak bunların en az iki hafta sürüp sürmediğini kontrol etmemiz gerekebilir. Depresyonda belirtiler günlük veya anlık değildir, süreklilik arz eder.

Etkinliklere Karşı İlgi ve Haz Kaybı Gerekir

Depresyonun en belirgin özelliklerinden biri kişinin eskiden haz yaşadığı ve ilgisini çeken etkinliklere karşı artık ilgi duymaması ve haz yaşamamasıdır. Bu nedenle etkinlikleri gerçekleştirmekte zorlanır veya hiç harekete geçemez. Depresyon sorunu yaşayan kişinin enerji kaybı oldukça belirgindir. Kendisini etkinlik gerçekleştirebilmek için çok bitkin ve yorgun hisseder. Bu nedenle etkinliklerin yapılması çok zor olabilir.

Kilo Değişimleri ve Uyku Sorunları Görülür

Depresyondaki bir diğer yakınma ise kişinin yaşadığı kilo değişimleridir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki her kilo alan veya kaybeden kişi depresyonda değildir. Kilo değişimlerinin kişinin vücut ağırlığının en az %5’i kadar olması gerekmektedir. Depresyondaki kişi kilosunun %5’i oranında kilo kaybeder veya alabilir. Benzer şekilde, uyku sorunları da süreklilik arz etmelidir. Depresyondaki kişi ya çok uyur ya da neredeyse çok az uyuyabilir. Sabah kalktığında kişinin kendini bitkin ve yorgun hissetmesi de önemli bir belirti olarak görülmelidir.

Ölüm ile İlgili Düşünceler Görülür

Depresyondaki kişiler için gelecek karamsardır. Gelecekte her şeyin daha kötüleşeceğini ve hiçbir sorunun düzelmeyeceğini düşünebilirler. Yaşadıkları sorunlara yönelik artık hiçbir çıkar yolun kalmadığını ve tüm yolların tükendiğini düşünebilirler. Deyim yerindeyse bazı depresyon vakalarında köprüden önceki son çıkışın da kaçırıldığına yönelik düşünceler vardır. Kişinin kendisini çaresiz ve ümitsiz hissettiği bu dönemlerde intihar düşünceleri ve girişimleri de gözlemlenebilir. İntihar bir yandan da bir yardım çığlığıdır. Bu nedenle çevre faktörü çok önemlidir. Eğer doğru zamanda doğru müdahale yapılırsa girişimler olmadan dahi düşüncede kalabilir ve kişi intihara başvurmayabilir.

Depresyonda olduğunuzu anlamak için bazı belirtiler olsa da bir uzman tanısı olmadan buna karar vermek zor olacaktır. Her karamsar an depresyon olmadığından depresyon testi yapmak gerekebilir. Hemen depresyon testi yapmak için https://mentaliumist.com/depresyon-testi/ linke tıklayabilirsiniz.

Değersizlik düşüncesi depresyonun en önemli göstergelerinden biridir. Dolayısıyla değersizlik düşünceleri ile depresyon iç içedir. Bu tip düşünceler sizin depresyonunuzu tetikler ve sürmesine de önayak olur. Detaylı öğrenmek için https://mentaliumist.com/depresyon-ve-degersizlik/ linke tıklamanız yeterli.

Depresyonda hafif, orta derece veya şiddetli semptomlar görülebilir. Depresyonun kendi içinde türleri vardır. Linke tıklayarak https://mentaliumist.com/depresyon-turleri-nelerdir-kac-farkli-depresyon-turu-vardir/ depresyon türleri yazısını okuyabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.