Skip to content Skip to footer

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya yeme bozuklukları sınıfına giren, kişinin kilo alma ve şişman görünme korkusu ile karakterize ciddi bir ruhsal bozukluktur. Anoreksiya Nervoza tanısı olan kişinin yeme sorunları vardır. Tehlikeli şekilde kilo kaybı gerçekleşir. Yemek yeme konusunda çevresindekilere karşı direnç göstermekle birlikte hayatta kalabilecek kadar yedikten sonra dahi kusma eğilimi gösterir. Bu ruhsal hastalık ilerledikçe kişinin ruhsal sorunlarına ek olarak fizyolojik bazı sorunlar da ortaya çıkar. Anoreksiya Nervoza hastaları kendilerini gerçekte olmadıkları halde aşırı kilolu görürler ve zayıflamak için çok uç davranışlarda bulunabilirler.

Çok büyük oranda genç kızlarda görülmekle beraber erkeklerde görülmesi oldukça nadirdir. Hastanın ikna edilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada hastanın ailesine ve yakınlarına çok büyük iş düşer. Yapılacak şey kişinin hastalığının etkilerini fark etmesinin yani farkındalığının kazandırılmasıdır. Hasta ideal kilosunun üçte biri civarında miktarı kaybetmiş ise tedavi için hastaneye yatırılması gerekir. Hastanede kişinin kilo alımı kontrol altında tutulmaktadır. Hastane yatışının ardından da psikiyatrik destek alınmakla birlikte psikoterapinin mutlaka alınması gerekmektedir. Anoreksiya Nervoza hastaları kendilerini hasta olarak görmezler çünkü aşırı derecede zayıfladıkları halde kendi algıları aşırı kilolu oldukları yönündedir. Bu durumda ancak yakınlarının bazı gözlemleri gerçekleştirerek durumun farkına varması gerekir.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri

  • Kişi ortalama bir insandan daha zayıftır. Çoğu zaman aşırı zayıf bir görüntüsü vardır.
  • Günü devamlı kilo verme çabaları ile geçer.
  • Olmadığı halde aşırı kilolu olduğunu düşünmektedir.
  • Yeme bozukluğu vardır.
  • Yemek yedikten sonra kusarak yediklerini çıkarma eğilimi vardır.
  • Anksiyete bozukluğu, takıntı bozukluğu ve panik bozukluk gibi başka ruhsal sorunlar mevcuttur.
  • Düşük benlik saygısı vardır ve kendi görüntüsünü asla beğenmez.

Anoreksiya Nervoza Nelere Yol Açar?

Anoreksiya Nervoza kesinlikle tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir ruhsal bozukluktur. Birçok ruhsal bozukluktan ayrıldığı bir nokta vardır. Anoreksiya Nervoza tedavi edilmediğinde kişinin hayatını önemli ölçüde tehlikeye sokacak ve ölümüne sebep olacak derecede bedensel sorunlara yol açabilir. Kişi tedavi edilmediğinde kalp ve böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca metabolik dengesi bozulduğu için metabolizma sorunları yaşamaktadır. Kişinin yetersiz beslenmesi sebebiyle kemik erimesi gibi ciddi sorunları yaşaması bir süre sonra kaçınılmaz hale gelir.

Beslenme sorunu sebebiyle kişinin cildinde renk değişimleri gerçekleşmekle birlikte ciltte kurumalar da olabilir. Yetersiz beslenme ve yediklerini kusma sebebiyle kabızlık sorunu genellikle uzun süreli görülür. Kişinin saçlarında dökülme ve kırılmalar olabilir ki bunun da nedeni yetersiz beslenme sorunudur. Anoreksiya nervozanın en önemli belirtilerinden biri kişinin kansızlık sorunudur. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülen bu hastalık yine kadınlarda adet sorunlarına sebep olmaktadır. Adet düzeni bozulmakla birlikte hastaların adet görememeleri de söz konusu olabilir. Anoreksiya nervoza aynı zamanda bazı ruhsal sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu hastalığın sürecinde kişide aynı zamanda depresyon da görülebilir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.