Skip to content Skip to footer

Parçalanmış Aile Çocuğu Ne Yaşar?

4 Maddede Parçalanmış Aile Çocuğu Ne Yaşayabilir?

Boşanma, çifti olumsuz etkileyen bir süreçtir. Ancak partnerlerden daha fazla etkilenen biri vardır ki bu da boşanan çiftin çocuğudur. Çocuk boşanmış ailelerin bu süreçten en çok etkilenen üyesidir.

Çoğu parçalanmış aile çocuğu bu yeni durumdan kendisini sorumlu tutar ve suçluluk duygusunu yaşar. Üstelik ileriki dönemlerde parçalanmış aile çocuğu için yaşantısında psikiyatrik sorunlar ve alkol/madde bağımlılığı riski de artış gösterir.

Bir çocuğun boşanmadan ne düzeyde etkilendiğini daha iyi anlayabilmek için bu durumu bir vaka üzerinden anlatalım istedik. Yazımızı okuyabilir ve daha sonra parçalanmış aile çocuğu yetiştirmemek için bir uzman desteği alabilirsiniz.

Parçalanmış Aile Çocuğu Nasıl Olur?

İnsanlar tanışır, beraber vakit geçirir ve anlaşabilirlerse daha yakın olup daha çok vakit geçirmek için evlenme kararı alabilirler. Evlilikler her zaman uzun soluklu olmayabilir. Evliliklerin sonlanması ya da diğer adıyla boşanma sürecinin gerçekleşmesi için birçok faktör vardır.

Bazı çiftler şiddetli tartışmalardan sonra boşanma kararı alırlar. Bazıları ise bir aldatma sonucu boşanmaya karar verir. Bazıları artık birlikte yaşamaktan keyif almadıklarını ve herşeyin sıradanlaştığını düşünebilirler ve boşanma kararı alırlar.

Boşanmak da evlenmek kadar normal bir süreçtir eğer partnerler kendilerini mutsuz hissediyorlarsa. Ancak boşanma sürecinin bazı durumlarda çiftler açısından olumlu sonuçları olsa da çocuklar için her zaman olumlu sonuçlar ortaya çıkmayabiliyor.

Her boşanma çocukları etkiler ama bazı durumlarda çocuklar çok daha fazla etkilenebilir. Bu farklılıklar ebeveynlerin nasıl bir boşanma süreci ve sonrası geçirdiği ile ilgilidir. Olumsuz geçen dönemler parçalanmış aile çocuğu tanımını beraberinde getirir.

Aile Boşanır

Tunç çocukluğunda anne ve babasının sürekli tartışmalar yaşadığından bahsetmiştir. Ancak yine de boşanma öncesi dönemde yaşadığı hayattan memnundur. Ta ki ebeveynlerinin boşanma kararını ona açıkladıkları güne kadar. Artık o bir parçalanmış aile çocuğu adayıdır.

O gün keyfi bir hayli kaçmıştır. Önünde bir belirsizlik vardır ancak boşandıkları gün babası ona bir söz vermiştir. Babası Tunç ile olan ilişkisinin bu boşanmadan etkilenmeyeceğini belirtmiştir.

Tunç babasıyla o zamana kadar maçlara gider, balık tutar ve birlikte çok güzel zaman geçirirmiş. Boşanma sonrasında da bir süre bu birliktelik devam etmiş. Her hafta 3-4 günü babasıyla geçiren Tunç eskisi kadar olmasa da yine de kendisini mutlu hissetmektedir.

Güzel Anlar Azalarak Biter

Babası haftanın 3-4 günü Tunç’la vakit geçirmekteyken bu görüşme sıklığı zamanla haftada bire, daha sonra iki haftada bire ve sonunda 2-3 ayda bir sıklığa dönüşmüş.

Bu kez Tunç babasını sürekli telefonla arar ancak cevap alamaz olmuş. Babasının yeni evine gittiğinde babası ona sürekli meşgul olduğunu ve bu yüzden birlikte vakit geçiremediklerini söylemiş.

Tunç artık babasının onu sevmediğini düşünür olmuş ve bunlardan kendisini sorumlu tutmuş. Babasının ilgisini bekliyormuş Tunç, gelmeyeceğini bile bile belki de. Yine de sessiz yardım çığlıkları atıyormuş.

Okulda Şiddet, Suç ve Uyuşturucu

Tunç zaman içinde okulda sürekli kavgalara karışır olmuş, okuldan kaçmış ve ufak suçlar işlemeye başlamış. Bunların hepsinin sebebi de babasının kendisiyle ilgilenmesini sağlamakmış.

Tunç yaptıkları neticesinde okuldan babasının aranacağını ve en azından babasını görebileceğini düşünmüştür. Ancak babası yine de ilgilenmemekte ısrarcıdır. Bir gün tekrar cesaretini toplar ve babasının evine gider.

Aslında amacı babasından hesap sormak ve onunla neden eskisi gibi zaman geçirmek istemediğini öğrenmektir. Ancak öğreneceği şey onun için daha büyük bir yıkımı başlatacaktır. Babası artık evlidir ve yeni eşiyle bir bebekleri olacaktır.

Hayal Kırıklığı ve Bağımlılık

Tunç gördüğü manzara karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Babasının artık yeni bir hayatı vardır ve bu yeni hayatta Tunç’a yer yoktur. Babası bu durumu ona anlatmaya çalışır ve annesinin yanına dönmesini ister.

Tunç birlikte zaman geçirmekten çok hoşlandığı ve hep benzemeye çalıştığı adamın kendisini artık sevmediğini düşünür. Bu hayal kırıklığı ile yaşamak ona çok ağır gelir. Hayal kırıklığı ile başa çıkmak için çok yanlış bir yöntem geliştirir.

Uyuşturucu alacak ve uyuşacaktır. Artık onun için uyuşmak bu hislerle başa çıkmanın tek yoludur. Artık her şeyi unutmak istemektedir. Ancak bu uyuşturucu ile mümkün olmayacaktır. Uyuşturucu madde kullanımı özellikle parçalanmış aile çocuğu ve benzer dezavantajlı gruplarda daha sık görülür.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.