Skip to content Skip to footer

3 Soruda Bomonti Psikolog Hizmetlerimiz

bomonti psikolog

3 Soruda Bomonti Psikolog Hizmetlerimiz

Bomonti psikolog gibi ruh sağlığı profesyonellerinin değer gördüğü ve ilgisini cezbeden İstanbul’un nadide semtlerinden bir tanesidir.

İstanbul Şişli ilçesine bağlı bir mahalle olan Bomonti son yıllarda gördüğü restorasyon çalışmalarından sonra bambaşka bir dokuya ulaşmıştır.

Çehresi bir hayli değişen Bomonti psikolog ve psikiyatristlerin de aynı zamanda danışanlarıyla görüştükleri bir lokasyon haline gelmiştir.

İstanbul’un dikkat çeken ve yükselen yıldızı haline gelen Bomonti kozmopolit çehresiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Siz de Bomonti mahallesinde yaşıyor ve ulaşımınızın kolay olduğu bir psikolog mu arıyorsunuz?

Bomonti psikolog arayışınızda Mentalium Psikoloji olarak size destek sunmaya hazırız.

Yazımızın devamında Bomonti psikolog arayışınızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyeceğiz.

bomonti psikolog

Bomonti Psikolog Hizmetimiz

Bomonti Şişli merkezde bulunan tarihi ve önemli bir İstanbul semtidir. Adını 1890 yılında hizmete giren İsviçreli Bomonti kardeşlerin kurucusu olduğu Bomonti bira fabrikasından almaktadır.

Bomonti eski ve tarihi özellikleriyle ön plana çıkan bir Şişli mahallesidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kampüsü de bu mahallede bulunmaktadır.

Bomonti nüfusunun bir bölümünü Ermeniler ve Gürcüler oluşturmakta ve oldukça güzel bir mimariye sahip yapısıyla ön plana çıkmaktadır.

Bomonti semti son yıllarda yapılan kentsel dönüşüm ve restorasyon çalışmalarından ötürü çehre değiştirmiş ve İstanbulluların dikkatini tekrar çekmeye başlamıştır.

Bomonti özellikle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kampüsü sebebiyle özellikle öğrencilerin ciddi bir uğrak noktasıdır.

Aynı zamanda güzel sanatlarla ilgili çalışmaların olduğu Bomonti psikolog ve psikiyatristlerin de son yıllarda ofis olarak tercih ettikleri konumlardan birisi haline gelmiştir.

Bomonti mahallesinde yaşıyor ve bazı sorunlarınız sebebiyle psikolog mu arıyorsunuz? O zaman Mentalium Psikoloji Bomonti psikolog ekibiyle size destek sunmaya hazırdır.

Merkezimiz Bomonti mahallesinde olmamasına rağmen 2,5 km gibi çok kısa bir mesafede ve ulaşım açısından oldukça kolay bir noktadadır.

Ortalama 5-6 dakika içerisinde Bomonti mahallesinden ulaşılabilen Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi Bomonti psikolog arayışına cevap vermektedir.

Peki Bomonti psikolog ekibimiz hangi alanlarda çalışmaktadır ve psikolog seçimi yapacak kişiler doğru psikoloğu nasıl seçmelidir?

bomonti psikolog

Bomonti Psikolog Desteği Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Bomonti psikolog ve hekimlerin son dönemde danışanlarıyla daha fazla etkileşime girdiği semtlerden birisidir.

Siz de Bomonti mahallesinde ikamet ediyorsunuz ve Bomonti veya yakın semtlerden birinde bulunan uzmanlardan destek almak mı istiyorsunuz?

Bomonti psikolog seçiminizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte bu noktada bu soruya bazı tavsiyelerle cevap vermeye çalışacağız.

Süpermarkete gittiniz ve kahvaltılık bazı malzemeler alacaksınız. Domates, peynir, zeytin veya salam bakıyorsunuz. Bu ürünleri alırken nelere dikkat edersiniz?

Markasına, içeriğinde kullanılan maddelere, sağlıklı olup olmadığına, son tüketim tarihine ve fiyatına bakarsınız.

Peki aldığımız peynirleri bile son kullanım tarihine ve katkı maddelerine bakmadan asla almıyoruz.

Olması gereken bir özenden bahsediyoruz elbette. Ancak aldığımız domatesin veya peynirin bile araştırmasını yapıyorken ruh sağlığımızı emanet edeceğimiz uzmanları da araştırmamız gerekmez mi?

Aslında siz de aynı görüşe sahip olduğunuz için şu anda bu yazıyı okumaktasınız.

Psikoloji veya davranış ve zihni inceleyen ruhbilim disiplininde bilinçli ve bilinçsiz olayların yanı sıra başka duygu ve düşünceler de incelenir.

Psikologlar, psikoterapi ve diğer psikoterapi biçimlerinde uzmanlaşmıştır ve insan davranışı, ruh sağlığı değerlendirmesi, tedavi ve davranış değişikliği konularında uzmanlık ve yüksek eğitime sahiptir.

Psikologlar, insanların daha sağlıklı ve daha etkili davranış kalıpları geliştirmeleri için duygularını ve tutumlarını değiştirmelerine yardımcı olur.

Psikolog, insanların düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için bilimsel olarak doğrulanmış teknikleri kullanır.

Psikoterapi, kişi ve bir psikolog arasında, endişeleri ve duyguları hakkında açıkça konuşması için destekleyici bir ortam sağlayan işbirlikçi, etkileşimli bir çabadan oluşur.

Bomonti psikolog ekibimiz, mahremiyetinizi korumanın çok önemli olduğunu ve yapılan tedavilerin de gizli tedaviler olduğunu bilirler ve bu çok önemli bir kuraldır.

Hayatta karşılaştığınız zorluklardan bunaldığınızı hissettiğiniz zamanlar vardır.

Bu anların nedenleri sevilen birinin ölümü, işten çıkarılma, çocuklar için endişelenme, eşle ilgili sorunlar, depresyon, kaygı vb. durumlar olabilir.

Bazen eskisi kadar iyi hissetmiyorum ama neler olduğunu anlayamıyorum diyebilirsiniz. İşte bu noktada Bomonti psikolog ekibimiz size destek olabilir.

Kendi başınıza hiçbir şey yapamayacağınızı hissettiğinizde veya hayat yoluna tekrardan girmeye başladığında profesyonel destek almak istersiniz.

Profesyonel desteğe karar verdikten sonraki adım, kimden destek almak istediğinize karar vermektir. Bu noktada birçok seçeneğiniz vardır.

Özellikle İstanbul gibi kentlerde bu ihtiyaç giderek artmaktadır. Bomonti psikolog arayışı da bu orantıda artış göstermektedir.

Doğru psikoloğu bulamamaktan korkmanız veya kafanızın karışması normaldir. Herkesin beklentileri aslında birbirinden farklıdır.

Herkesin ihtiyaçları farklı olduğu gibi her uzman psikolog da her soruna yardımcı olamayabilir.

Bu nedenle, sizin için en uygun psikoloğu seçmenize izin veren genel kurallar yoktur.

Tedaviye başlamadan önce tedavi beklentileri ve sorunlarının tanımlanması önemlidir. Doğru psikoloğu seçmek size zaman, para ve emek tasarrufu sağlayabilir.

Ne yazık ki sadece psikoloji dünyasında değil, her meslekte olduğu gibi sektörde de işini kötüye kullanan, eğitimsiz sorunları tedavi etmeye çalışan, insanların zamanını, parasını ve umutlarını çalan insanlar vardır.

Bu nedenle sizin Bomonti psikolog arayışınızda iyi araştırma yapmanız önerilir. Psikoterapi ancak uygun koşullarda ve olması gereken sınırlar içinde ilerlerse işe yarayabilir.

Bir uzmanın sizin için doğru psikolog olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Şimdi bazı genel noktalara değineceğiz.

bomonti psikolog

Gerçekten Psikolog Mu?

Ne yazık ki ülkemizde psikologların meslek yasası bulunmadığı için psikoloji alanı istismara en açık alanlardan bir tanesidir.

Bu nedenle Bomonti psikolog arayışınızda da kimin gerçek psikolog kimin sahte psikolog olduğuna karar vermeniz gerekir.

Bunun için ilk bakmanız gereken şey eğitim durumudur. YÖK tarafından denkliği olan bir üniversitenin dört yıllık psikoloji bölümünden mezun olan ruh sağlığı profesyoneline psikolog denilmektedir.

Eğer aradığınız Bomonti mahallesinde bir psikoterapist ise yalnızca lisans eğitimini tamamlamış bir psikolog size yardımcı olamaz.

Psikoterapi yapabilmek için klinik psikoloji alanında uzmanlığını tamamlamış olması gerekmektedir.

Ayrıca en az bir psikoterapi ekolünde gerekli eğitimleri tamamlamış olması da psikoterapi yapabilme yetkinliğini aradığınız Bomonti psikoloğuna verecektir.

Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak bu kriterlere ve psikolog yetkinliğine oldukça önem vermekteyiz.

Eğer fiziksel bir rahatsızlığımız varsa tedavi için başvurduğumuz bir hekimin hangi alanlarda uzman olduğuna dikkat ediyorsak, psikolog için de aynı şeyi yapmalıyız.

Bomonti psikolog alternatifleri arasında araştırdığımız kişinin de uzmanlık alanlarına dikkat etmeliyiz.

Örneğin; kişilik bozuklukları her psikoloğun uzmanlık alanına girmeyebilir. Bu nedenle kişilik bozuklukları ile ilgili uzmanlaşmış bir psikolog ile görüşmemiz gerekir.

Cinsel sorunlarımızın varlığında cinsel terapist bulmamız gerekir. Merkezimiz bünyesinde Bomonti psikolog hizmetlerimiz kapsamında cinsel terapi desteğimiz de bulunmaktadır.

Özetle, Bomonti mahallesinde bir psikolog ile görüşmek istiyorsanız mutlaka psikolog olma kriterlerini ve psikoterapi yapma yetilerine sahip olup olmadığını sorgulamalısınız.

bomonti psikolog

Bomonti Psikolog Ücretleri Karşılanabilir Mi?

Bomonti psikolog araştırması yapıyorsunuz ancak psikoterapiye ayıracağınız bütçenizin de bir sınırı var diyelim.

Psikoterapi yaşanan sorunun varlığına göre birkaç hafta da sürebilir birkaç ayda da sonuçlanabilir.

Bu nedenle psikoterapiye manevi hazırlığın yanı sıra maddi yönden de hazır olmanız gerekebilir.

Örneğin; terapi için ayırdığınız bütçe 3000 TL ise ve yaşadığınız sorun için ortalama gerçekleşecek seans sayısı 10 ise 300 TL civarında bir psikolog seans ücreti karşılayabilecek durumdasınız demektir.

Ancak siz Bomonti psikolog arayışınızda 600 TL seans ücreti olan bir psikolog ile görüşmeye başlarsanız belki de süreci yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Her zaman seans ücreti yüksek psikologlar en iyi psikolog tanımını karşılamayacağı gibi uygun fiyatlı psikolog ise vasat bir uzman tanımına girmez.

Psikolog ücretleri birçok değişkene bağlıdır ancak psikoloğun donanımlı olup olmadığını da her zaman göstermez.

Bazen de uyum yakalayacağınızı düşündüğünüz bir uzman ile terapi sürecine başlamak için bazı fedakarlıkları yapmayı göze alabilirsiniz.

Eğitiminden ve tecrübesinden güven duygusu edindiğiniz bir psikoterapist ile görüşmeye başlayabilir ve bazı harcamalarınızdan kısarak terapiye devam edebilirsiniz.

Unutmayın ki psikoterapi sizin yaşamınıza yaptığınız en değerli yatırımlardan birisidir.

Bomonti psikolog arayışında uzmanlarımızdan birisi ile görüşmek ve terapi sürecine başlamak istiyorsanız psikolog ücretleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

bomonti psikolog

Etik Bir Psikolog Mu?

Bomonti psikolog bulmanız açısından kolay semtlerden birisidir. İstanbul’un son yıllarda hızla yükselen değerlerinden biridir.

Şişli ilçesi oldukça gelişmiş ve nüfus yoğunluğu fazla İstanbul ilçelerinden birisi olduğu için çok kısa mesafelerde çok sayıda psikoloğa ulaşabilirsiniz.

Çok fazla uzman seçeneği vardır ancak yukarda da belirttiğimiz gibi alanımız istismara da açık bir alandır.

Kendini psikolog olarak tanıtan ancak psikoloji ile uzaktan yakından alakası olmayan pek çok kişi ne yazık ki terapi yapmaktadırlar.

Bu durum etik ilkelerimizle de çelişmektedir. Psikologların etik ilkelerine göre ilk önce zarar vermemek esastır.

Ancak uzman olmayan bir kişi terapi sürecinde kişiye kesinlikle zarar verebilir. Elbette uzmanlığını alan ve terapi yapmaya elverişli olan art niyetli psikologlar da bulunmaktadır.

Her meslekte olduğu gibi alanımızda da kötü niyetli ya da yetersiz kişiler vardır. Bu nedenle Bomonti psikolog arayışınızda ilk yapmanız gereken uzmanın yetkinlik belgelerini istemenizdir.

Bu istek zaten sizin en doğal hakkınızdır ve her uzmanın bunu ispatlaması ve uzmanlığını belgelemesi gerekmektedir.

Etik bir psikolog ile görüşmek sizi hem rahat hissettirecek hem de doğru yerde olmanızı sağlayacaktır.

bomonti psikolog

Bomonti Psikolog Ekibimiz Hangi Alanlarda Çalışır?

Mentalium Psikoloji Şişli ve Kadıköy olmak üzere iki şubesiyle danışanlarına psikolojik destek sunan bir psikolojik danışmanlık merkezidir.

Şişli şubemiz merkezi konumu sebebiyle Bomonti psikolog arayan bireylere de destek sunmaktadır.

Merkezimizde Bomonti bölgesine de hizmet sunan Şişli şubemizde çok farklı alanlarda ruhsal destek sunulmaktadır.

Bu farklı destek alanları arasında başta depresyon, kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kişilik bozuklukları, bağımlılık, cinsel sorunlar ve ilişki sorunları vardır.

Bu ruhsal rahatsızlıkların bazıları psikopatoloji olarak sınıflandırılır, bazıları ise aile çift terapisi vb. bazı ruhsal müdahaleleri gerektirebilir.

Bu nedenle siz de Bomonti psikolog araması yapıyorsanız hem bireysel hem de çift terapisi desteğimiz olduğunu bilmelisiniz.

Ayrıca kurumumuz bünyesinde çocuk, ergen ve yetişkin tüm yaş gruplarına ruhsal destek sunulmaktadır.

Peki hizmet alanlarımızı detaylandırırsak Bomonti halkına hangi konularda yardım sunabiliyoruz?

bomonti psikolog

Psikopatolojik Sorunlar

Bomonti psikolog alternatiflerini incelediğinizde birçok psikoloğun ruhsal rahatsızlıkların psikopatolojisiyle çalıştığını görebilirsiniz.

Biz de Bomonti bölgesine destek sunan Şişli şubemizde depresyon, anksiyete, sosyal fobi, bağımlılık, obsesif kompulsif bozukluk gibi psikopatolojilerle çalışmaktayız.

Psikopatoloji; anormal ve uyumsuz davranışları derinlemesine inceleyen bilimdir.

Sosyal ve gelişimsel normlar çerçevesinde yürütülen araştırmalarda, bireysel ve zihinsel süreçlerle birlikte davranışın nedenleri, uyumsuzluk derecesi ve uyumsuz davranışların sıklığı, süresi ve şiddeti tartışılmıştır.

Ayrıca bireyin bu uyumsuz davranışla mücadelesi ve sosyal ilişkilere yansıması tüm süreçle birlikte değerlendirilir.

Bir davranışın psikopatolojik olup olmadığını anlamak için birkaç ayırt edici özellik kullanılır.

Sosyal ve gelişimsel normlardan sapmaların istatistiksel analizi, bu değerlendirmenin ilk adımıdır.

Davranış, sosyal ve gelişimsel bir bakış açısıyla değerlendirilir. Bu değerlendirmede, çoğu insanın davranışı normaldir ve birkaç kişinin davranışı anormaldir.

Sosyal normlar çerçevesinde kişinin içinde yaşadığı ve büyüdüğü kültür hakkında bir değerlendirme yapılır.

Bir kültürde normal olan davranış başka bir kültürde anormal kabul edilebilir.

Örneğin erkek cinselliğinin geç başlaması batı toplumlarında araştırma konusu olarak kabul edilebilirken doğu toplumlarında normal karşılanmaktadır.

Gelişimsel normlar ise fizyolojik olarak tüm insan ırkının bakış açısıyla değerlendirilir.

Örneğin; daha büyük çocukların kendilerini bebek gibi konuşarak, ağlayarak ve çığlık atarak ifade etmelerinin sonuçlarıyla tüm yaşıtlarına göre dikkat çekmesi sorun olarak değerlendirilir.

Kişinin sergilediği bu tarz davranışlar yaşamını etkiler. Bu davranışların hayatlarını nasıl etkilediğini psikopatoloji inceler.

Örneğin; bir kafede otururken ayaklarını uzatarak masaya oturan kişiler, aile ve arkadaşlarla ilişkilerini olumsuz etkileyen bu uyumsuz davranışı görmezden gelebilir.

Ayrıca psikopatoloji anormal ve aşırı davranışlarla ilgilenirken, anormal davranışların çok az olması veya hiç olmamasıyla da ilgilenir, çünkü bu yetersizlik bile anormaldir ve araştırılması gerekir.

Psikopatolojinin kaynağı ile ilgili sorular derinlemesine araştırma gerektirir.

Anormal davranışın psikolojik, fizyolojik, psikolojik ve çevresel birçok nedeni olabilir.

Anormal davranışları tespit ettikten sonra, bu davranışların nedenini araştırmak önemlidir.

Çocukların toplumdaki anormal davranışları zihinsel bozuklukların sonucu olabilir ve gelişimsel gecikmelerden kaynaklanabilir.

Alternatif olarak, uygun olmayan ebeveyn tutumları veya çevreye yönelik tutumlar sonucunda gelişmiş olabilir.

Bu kaynağı bulduktan sonra, gerekirse özel bir program hazırlamak için çeşitli profesyonellerle değerlendirebilirsiniz. Bomonti psikolog ekibimiz işte bu tarz ruhsal sorunlarla ilgilenmektedir.

bomonti psikolog

İlişki Sorunları

Her birimizin hayatımızda farklı kimlikleri var: anneler, babalar, çocuklar, kardeşler, arkadaşlar.

Bu kimliklere göre farklı ilişkilerin parçası oluyoruz. Sosyal ilişkilerde duygularımızı, düşüncelerimizi, ihtiyaçlarımızı ve beklentilerimizi ortaya koyarız.

Bazen ilişkinin kendinize göre şekillenmesini bekleyebilirsiniz. Aslında karşımızdakinin de tıpkı bizim gibi duygu, düşünce ve beklentileri olduğunu unutarak kendimizi görmezden gelebiliriz.

Bazen bir ilişkide olan çiftler kendilerini bir kenara bırakıp ilişkiyi bireyler olarak yaşama eğilimi gösterirler.

Ben konseptinden ayrılırlar ve biz konseptinde buluşurlar. Ortak bir dil oluşturmak, ortak bir alan yaratmak elbette ilişkiler için önemlidir.

Ancak bu, eşinizin ihtiyaç ve isteklerini tamamen görmezden gelmek veya kendinizi onlardan tamamen soyutlamak anlamına gelmez.

Aksine sağlıklı bir ilişki için her iki tarafın da beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayan dinamik bir ilişki oluşturmak için ilişki hakkındaki duygu ve düşünceleri paylaşmak önemlidir.

Farklı ihtiyaç ve beklentileri olan iki kişi bir araya geldiğinde bir ilişki oluşur. Sonuç olarak, ortaklardan ve ilişkilerden farklı beklentilerimiz, ilişkilerle ilgili inançlarımız ve duygusal ihtiyaçlarımız vardır.

Bu, ilişki sorunlarına ve çatışmalara yol açabilir. Aslında bu durum oldukça doğaldır.

Elbette, herhangi bir ilişkide anlaşmazlıklar, sorunlar ve hatta tartışmalar olacaktır. Onlara hem bireysel hem de çift olarak hitap etmek önemlidir.

Çiftin tartışmaları aslında ilişkileri güçlendirir. Sağlıklı bir ilişki zaten lastik gibidir. Ancak lastik sürekli gergin tutulmamalıdır.

Aksi takdirde lastik deforme olacaktır. Tartışmayı kavgaya çevirmemek önemlidir. İki kişi arasında üslup farklılıkları vardır.

Bir kavgada işler daha da kötüye gider ve bu ilişkilerde onarılamaz hasarlara neden olabilir.

Bireylerin kendini ifade etmede gelişimi, partnerinin duygu ve düşüncelerini dinlemesi ve empati kurması, duygusal ihtiyaçlarına uygun çözümler bulması ve tartışmaların çatışmaya dönüşmemesi önemlidir.

Bireyler daha kaliteli ilişkilere sahip olmak isterler ancak bu sorunla nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri için yapamayabilirler.

Bu konularda kitap okumak sorunu çözmek için yeterli değildir. Bir ilişki uzmanından profesyonel destek almanın önemli olduğu yer burasıdır.

Bu sayede çiftler hem kaliteli zaman geçirmekte hem de model ilişki modelleri oluşturmaktadır.

Bu nedenle Bomonti psikolog alternatiflerini değerlendiriyorsanız Bomonti bölgesine hizmet sunan uzmanlarımız mevcuttur.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.