Skip to content Skip to footer

Mutlu Evlilik İçin Yapılması Gereken 9 Şey

mutlu evlilik için

Mutlu Evlilik İçin Yapılması Gereken 9 Şey

2020 yılı verilerine göre Türkiye’de 487 bin 270 kişi evlenmiş ve aynı yıl 135 bin 22 kişi boşanmıştır. 2020 yılında boşanan 135 bin 22 kişiden sizce kaçı boşanacaklarını bile bile evlenmişlerdir? Elbette kimse mutsuz olmak, geçinememek ve sonunda boşanmak için evlenmez.

Ancak bu rakamlar bize gösteriyor ki çiftler mutlu evlilik yolunda adım atmalarına rağmen evlilikte her zaman mutluluğu bulamıyorlar. En azından 2020 yılında boşanan 135 bin 22 kişi mutlu bir evlilik süreci gerçekleştiremediler.

Yazımızda mutlu evlilik için yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Eğer siz de evliliğinizde sorunlar yaşıyor ve mutlu olamıyorsanız, psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

mutlu evlilik için dikkat et

Mutlu Evlilik İçin Dikkat Et

Mutlu kişiler aynı zamanda karşısındaki partnerini de mutlu eden kişilerdir. Mutlu bir evlilik için karşısındaki kişiye dikkat etmek gerekir. Dikkat etmek aslında çok kolay görünen ancak ne yazık ki çoğu zaman gerçekleştirmesi emek isteyen bir süreçtir.

Dikkat etmek demek partnerinin düşüncelerini anlamak demektir. Onu anlamak için onun ilgi alanlarını merak etmek, araştırmak ve onunla ortak ilgi alanları oluşturmak gerekir. Evlilik bir ortaklıktır ancak her zaman ilgi alanlarımız ortak olamaz.

Ortak olmayan ilgi alanları olsa dahi onun ilgi alanlarını merak etmemiz ona değer verdiğimizi de gösterir. Onun dünyasına girebilmeniz için onun zevk aldığı şeylerden haberiniz olması gerekir. Onu anlamak için uğraşmanız ona değer vermenizi de beraberinde getirmektedir. Ona değer verin ve onu anlayın.

mutlu evlilik için kabul et

Mutlu Evlilik İçin Kabul Et

Evlilik, iki kişinin uzun ömürlü imzaladığı bir anlaşmadır. Bu anlaşmanın oluşması için iki tarafın birbirini anlayabilmesi gerekir. Bunu bir iş sözleşmesi olarak düşünelim. Sözleşmede bazı soru işaretleri varsa o işe karşı da soru işaretlerinizin olması doğaldır.

İki taraf sözleşmeye birbirlerini tanımadan, anlamadan ve kabul etmeden imza atmış demektir. İki tarafın anlaşma sağlayabilmesi için karşıdakinin olumlu mesajlarını kabul etmeye hazır olması gerekir. Mutlu evlilik için de yapılması gereken şeylerden biri karşıdakinin olumlu mesajlarını fark edebilmektir.

Fark etmek için olumlu mesajların olduğunu görmeniz gerekmektedir. İlişkideki ve partnerdeki olumlu yanları görebilmek için de olumlu yanları görmeye hazır olmak gerekir. Kabul etmeye hazır olmadan evlilik gerçekleştirmek yapılan en büyük hatalardan biridir.

Aksi takdirde, partnerler birbirini kabul etmemekte direnir ve mutlu olamazlar. Partnerlerin evlilik kurumunda mutlu olabilmesi için birbirlerinin olumlu yanlarına odaklanmak için motive olmaları gerekir. Sevgi de birbirine karşı olumlu olmaya motive olmak demektir bir anlamda.

mutlu evlilik için cinsellik önemli

Mutlu Evliliğin Sırları Cinsellik İle Bağlantılıdır

Cinsel çekim mutlu evlilik için oldukça önemlidir. Özellikle evliliğin ilk dönemlerinde cinsellik ön planda olabiliyorken zamanla cinselliğin sıklığı ve arzular azalma eğilimi gösterebilir. Bu durum yaş, iş, sosyal yaşam, çocuklar vb. birçok faktörle ilgili de olabilir.

Ancak partnerler zamanla birbirlerine karşı cinsel arzularını kaybediyorsa cinsellik konusuna müdahale edilmesi evliliğin heyecanını geri kazanmak için önemli olabilir. Bazen tek bir partner bazen de partnerlerin ikisi de cinsel isteksizlik yaşayabilir.

Eğer bu durum partnerlerin birbirine bağlılığı ile alakalı değilse kişiler bireysel psikoterapi alabilirler. Ancak eğer partnerler cinselliğe karşılıklı arzu kaybı yaşıyorlarsa mutlu evlilik için bir zedeleyici olabilir. İşte bu durumlarda partnerlerin cinsel terapi desteği alması gerekebilir.

mutlu evlilik için övgü göster

Mutlu Evlilik İçin Övgünü Göster

Mutlu evlilik için önemli formüllerden birisi de partnerine minnet duymaktır. Minnet duymanın yanı sıra partnerine karşı övgüyü göstermektir. Mutlu bireyler mutlu evlilik kurumunda birbirlerine karşı övgü davranışlarını göstermekten çekinmezler. Bu ilişki ve evlilik için bir pekiştirici unsurdur.

Sergilediğimiz olumlu davranışların devamlılığının sağlanması için bu olumlu davranışların pekişmesi gerekir. Pekiştirilen davranışlar da övülen davranışlardır. Çocukluğunuzda odanızı topladığınız zaman anneniz size sadece tek bir kelimeyle aferin dediğinde kendinizi başarılı ve değerli hissederdiniz.

Ancak anneniz bu çabanızı takdir etmez ve övmezse bir daha odanızı toplama konusunda kendinizi eskisi gibi motive hisseder miydiniz? Mutlu evlilik için de benzer şekilde partnerine övgü hissini yaşatabilmek gerekir. Örneğin; eşiniz akşam yemeğini sofraya getirdiğinde ellerine sağlık demek dahi onun bir sonraki yemek yapma eylemi esnasında kendisini iyi hissetmesine neden olacaktır.

Ancak evlilik herkes için aynı şekilde ilerlemez. Mutlu bazı çiftler sözlerle değil bazen de davranışlarla birbirlerini mutlu ederler. Bazen ufacık bir gülümseme dahi partnerin kendisini değerli hissetmesine neden olabilir. Bazı bireyler partnerine onu çok sevdiğini söyleyemez.

Ancak onu sevdiğini bazı davranışlarıyla o kadar güzel belli eder ki partneri sevdiğini sözlerle duyamasa da bunu hisseder. Mutlu evlilik herkes için aynı formüllerle resmedilemez ancak partnerler arasında yazılı olmayan anlaşmalarla mutlu bir şekilde yürüyebilir. Önemli olan ise onu değerli hissettirmek ve bunu yapabilmek için de partneri yeterince takdir edebilmektir.

mutlu evlilik için

Mutlu Evlilik İçin Destek Ol

Evlilik kararı aldıktan sonra belki de en mutlu olduğunuz gün düğününüzün olduğu gündür. Hem damat hem gelin mutludur, heyecanlıdır ve isteklidir. Nikah töreninde memurun sorduğu bir soru vardır: İyi günde, kötü günde, hastalıkta sağlıkta X’i eşin olarak kabul ediyor musun?

Bu soru evli çiftlerin belki de anlamını o anda çok da fazla düşünmediği ama çok ince detayları olan bir sorudur. Evlilik biraz önce de belirttiğimiz gibi uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta mutlu olduğumuz gün de mutsuz olduğumuz gün de olabilir. Çok sağlıklı olduğumuz zamanlar da olabilir ağır hastalıklar yaşadığımız dönemler de olabilir.

O imzayı atarken bir hayatı paylaşmak için söz veririz. Ancak evlilik yolculuğunda ne yazık ki bu söz bir süre sonra bu sözün unutulduğu zamanlar olabilir. Herşey çok iyi giderken mutlu görünen bir çift ağır bir hastalık, iflas, doğal afet veya benzeri zor bir süreçte mutlu evlilik dönemlerini geride bırakabilir.

Partnerlerden biri sadece zor durumdayken diğeri destek olmaktan çok uzaklarda olabilir. Ancak evlenirken verdiğimiz söz bu şekilde değildir. Mutlu evlilik için en önemli bileşenlerden biri de partnerimize zor zamanında destek sağlamaktır çünkü evlilik bir takım oyunudur. Başarılı bir futbol takımını düşünün.

Takım çok iyi golcü ve orta saha oyuncularına sahip. Her takıma 3-4 tane gol atıyor ve şampiyonluğa koşuyor. Ancak en büyük rakibiyle oynayacağı maç şampiyonluğu belirleyecek. Eğer en büyük rakiplerini yenerlerse şampiyon olacaklar ancak yenilirlerse rakip takım şampiyon olacak.

Bizim takım maça harika başladı ve 2-0 öne geçti ancak o gün bizim takımın defansı çok kötü durumda. Her an gol gelebilir. Bu durumda orta saha ve golcülerin de gol yememek için defansa yardıma gelmesi gerekir. Bir golcü çıkıp da ben görevimi yaptım, defansta ne işim var derse ne olur?

Onun yaptığı görev de işe yaramaz ve rakip takım attığı gollerle şampiyon olur. Futbol bir takım oyunudur ve kazanırken de takım olarak kazanırsınız, kaybederken de takım olarak kaybedersiniz. Evlilik de bir takım oyunudur ve partnerinizle aynı gemidesinizdir. O zor zamanlar geçirirken siz mutlu olamazsınız. Böyle mutlu evlilik mümkün dahi değildir.

mutlu evlilik için cesaretlendir

Mutlu Evlilik İçin Cesaretlendir

Her başarılı iş adamının arkasında bir kadın vardır. Başarılı iş insanlarıyla ilgili sık sık duyduğumuz sözlerden biridir. Aslında bu sözü yalnızca kadınlar veya erkekler olarak söylemek doğru değildir. Her başarılı insanın arkasında ona destek olan ve onu cesaretlendiren bir partner vardır.

Mutlu evlilik için bir diğer altın kural da partnerini cesaretlendiren ve teşvik eden partnerlerdir. Evlilik için uzun bir yol tanımı yapmıştık. Bu yolda bazı engeller de elbette var olacaktır. Mutlu eden zamanlar olacağı gibi mutsuz olunan ve takılıp düştüğümüz zamanlar da olur.

Bu durumda tekrar ayağa kalkabilmek için bizi cesaretlendiren ve teşvik eden bir partnere illa ki ihtiyaç duyabiliriz. Dünyanın en ünlü film serilerinden biri olan Rocky serisinde mutlu evlilik ve teşvik eden eş örneği çok iyi resmedilmiştir.

Kahramanımız Rocky çok başarılı ve şöhretinin zirvesinde bir ağır siklet boks şampiyonudur. Ağır siklet unvan maçında yendiği eski dünya şampiyonu Apollo Creed ile çok sıkı dostlardır. Dostu Apollo Sovyetler Birliği’nden gelen İvan Drago isimli boksörle bir gösteri maçı yapacaktır.

Maç güzel başlamıştır ancak Apollo çok sert yumrukları olan İvan tarafından ringte öldürülmüştür. Rocky dostu Apollo’yu kaybetmesinin ardından İvan Drago’ya karşı kin güder ve onu bir maçta yenmek ister. Amacı bu maçı kazanıp galibiyeti dostuna armağan etmektir ancak bu maç Rocky için çok tehlikelidir.

İvan Drago inanılmaz güçlü biridir ve belki de Rocky’nin de hayatı tehlikeye girecektir. Bu sebeple eşi Adrian başta bu maçı asla istemez ve Rocky maç öncesi hazırlık ve sonrasında da ringe çıkmak için Sovyetler Birliği’ne gider.

Ancak Rocky maça hiç motive olamaz ve çok mutsuzdur. Bir gün idman yaparken eşi Adrian’ı binlerce kilometre uzaktan geldiğini görür ve Rocky için asıl hazırlık süreci o zaman başlar. Rocky’nin efsane bir boksör olmasında en az Rocky kadar payı olan Adrian’dır çünkü en zor zamanlarında hep Rocky’nin yanında olmuş ve onu cesaretlendirmiştir. Maçı kim kazanır derseniz elbette Rocky…

mutlu evlilik için şefkat göster

Mutlu Evlilik İçin Şefkat Göster

Mutlu evlilik için elbette sevgi şarttır. Sevmediğiniz biriyle ne bir evlilik sürdürmeniz ne de mutlu olmanız mümkün değildir. Ancak mutlu evlilik için gereken sevgiyi gerek sözlerle gerekse davranışlarla göstermeniz gerekir. Sevmek şefkat göstermek için ilk şart olabilir ancak yeterli değildir.

Sevdiğinizi partnerinize belli etmeniz gerekmektedir. Şefkat göstermek için tek bir yöntem mevcut değildir. Bazen kişinin partnerine sevgi sözleri söylemesi bir şefkat göstergesidir. Bazen ise ona sıcak bir dokunuş ile yaklaşmak bir şefkat belirtisidir.

Uzun ve mutlu evlilik olarak gösterilen örneklerde gördüğümüz en önemli şey partnerlerin birbirlerine şefkat göstermesidir. Bu nedenle partnerinize şefkat sergilemeyi ve onu sevdiğinizi hissetmeyi asla bırakmayın. Mutlu evliliğin sırları cinsellik ile bağlantılıdır. Cinselliğin önemli olduğunu ve eğer cinsel çekim azaldıysa bu konuda destek almayı mutlaka düşünmelisiniz.

mutlu evlilik için takdir et

Mutlu Evlilik İçin Takdir Et

Çevrenizde mutlu evlilik timsali olarak gösterebileceğiniz çiftlerin yaşamlarını hiç gözlemlediniz mi? Birbirlerine nasıl davranıyorlar? Partnerler birbirlerini takdir ediyorlar mı? Mutlu evlilik için en başta gelen gereksinimlerden biri partnerlerin birbirlerini takdir etmeleridir. Takdir etmek aynı zamanda onaylamaktır.

Herhangi bir davranışın onaylanması o olumlu davranışın pekişmesini ve devamlılığını da sağlar. Takdir edilen kişi güzel bir şey yaptığını veya başardığını hisseder ve bu davranışı sergilemeye de devam eder. Bir akşam yemeği için elinde çiçekle gelen eşinin bu nazik davranışını takdir eden partner aslında eşine bu davranışı pekiştiren bir mesaj da vermiş olur.

Eşi davranışın onaylandığını görür ve bu davranışı devam ettirir. Emek verilen herhangi bir eylemde olumlu düşünmek ve bu olumlu düşünceleri partnerine ifade etmek onu takdir ettiğinizi gösterir. Takdir edilen partner kendisini değerli hisseder.

Aslında değerimizi ortaya koyan partnerlerimiz ya da yakınlarımızdan duyduğumuz olumlu ifadelerle oluşmaz elbette. Ancak biz değerli olsak da başkalarının bize değer verip vermediğini de kontrol etme ihtiyacı hissedebiliriz.

Herkes değer görmek ister ve bazen bunu test etmek de ister. Eğer partnerinizi takdir eder ve değerli hissettirirseniz mutlu evlilik için en önemli yapı taşlarından birini döşemiş olursunuz.

mutlu evlilik için huzurlu yaşa

Mutlu Evlilik İçin Huzurlu Yaşa

Mutlu evlilik için huzurlu bir evlilik önemli bir gereksinimdir. Mutlu olmanın şartı da huzura sahip olabilmektir. Huzurlu bir evlilik yaşamak için öncelikle partnerlerin mutlu ve huzurlu olması gerekmektedir. Partnerlerden biri huzursuz, mutsuz, gergin veya endişeli ise evliliğin de huzurlu olması beklenebilir bir durum değildir.

Partnerler birbirlerini olumlu anlamda da olumsuz anlamda da etkilerler. Gün içinde yaşanan huzursuzluklar akşam eve gelindiğinde ilişkiye de yansımaktadır. Bu nedenle hep bahsettiğimiz şey, kişinin ilişki dışında da huzura ulaşmasıdır. İşinizde huzursuzluk yaşadığınızı düşünelim. Tüm gün stres ve kaygı ile çalışıyorsunuz ve mutlu olamıyorsunuz.

Sizin ruh haliniz evlilik için de olumsuz bir tetikleyici olacaktır. O zaman ilişkiye zarar veren bu huzursuzluk ortamını ilk olarak dış etkenlerden başlayarak değiştirmek gerekir. Evlilik huzursuzluk yarattığında sosyal yaşantınız ve kariyeriniz nasıl olumsuz etkileniyorsa iş ve sosyal yaşamınız huzursuzluk yarattığında da evlilik bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Bu durumu ilk olarak eşinizle paylaşıp nasıl bir çözüm yolu arayacağınızı birlikte konuşabilirsiniz. Eşiniz sizin hayat arkadaşınızdır ve en zor zamanlarınızda da yanınızda olacak kişidir. Mutlu evlilik için ilk olarak huzuru sağlamak ve huzurlu bir evlilik sağlamak gerekir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.