Skip to content Skip to footer

Zorbalıkla Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

Zorbalık, bireyin diğer bireye karşı uyguladığı ruhsal veya fiziksel da psikolojik düşmanlık sergilemesidir. Zorbalıkta üç farklı taraf bulunur. Taraflardan biri mağdur olan kişidir. Bu kişi baskı uygulanan ve baskının öznesi olan kişidir. İkinci taraf baskıyı uygulayan ve düşmanca tavır alan kişidir. Üçüncü taraf ise seyirci olan ve bu zorbalığı tanıklık eden kişi veya kişilerdir. Zorbalık bazen fiziksel boyutta olabileceği gibi bazen yalnızca psikolojik yönüyle kalır. Ancak ikisi de mağdur kişide ciddi anlamda yıkıma neden olabilir. Zorbalık aynı zamanda alay etmek vb. küçümseyici davranışlarla da ortaya çıkabilir. Zorbalıkla baş etme yöntemleri nelerdir? Yazımızın devamında zorbalıkla baş etme yöntemlerini inceleyeceğiz.

Zorbalık Problemini Anlatın

Yaşadığınız sorunları başkalarına anlatmaktan çekinmeyin. Asla mağduriyetinizden utanmamalısınız. Zorbalığa maruz kalmak asla sizin suçunuz değildir. Siz bu eylemlerden zarar gören taraftasınız. Bu durumu konuşabileceğiniz biri illa ki çevrenizde vardır. Güvendiğiniz ve size yardım edebilecek biriyle mutlaka bu sorunu konuşun. Onun fikrini ve desteğini almak size büyük güç katacaktır. Zorbalık sorununu zorba kişi size şaka yollu uygulayabilir ancak bunun şaka olması sizin mağdur olmadığınız anlamına gelmez.

Boyun Eğmeyin  

Zorbalık sorununun mağduru olan kişi bu durumdan şikayetçi olmayı uyumsuzluk olarak nitelendirebilir. Örneğin; şaka yoluyla baskı uygulayan üniversitedeki sınıf arkadaşının şakalarından rahatsız olan genç yine de bu durumu kimselere anlatmamaktadır. Eğer anlatırsa ve gerekli mercilere şikâyet ederse çevresindekiler tarafından dışlanabileceğini ve uyumsuz olarak nitelendirileceğini düşünür. Bu durum da kişinin boyun eğmesine ve hoşlanmasa da bu duruma katlanmasına neden olur. Bu sürecin gidişatı mağdur kişinin ruhsal darbeler almasına ve zorbanın da zorbalığının artışına neden olur.

Hayır Demesini Bilin

Zorba yaptığının zorbalık olmadığını düşünerek yaptığı eylemleri devam ettirebilir. Bu nedenle mutlaka hayır deme konusunu gündeme almalısınız. Eğer siz hayır demeyi bilmiyorsanız zorba bu durumun sizin açınızdan ne kadar katlanılmaz olduğunu fark etmeyebilir. Bu nedenle herhangi bir tepkiden çekinmeden hayır demesini ve zorbalığın sizi rahatsız ettiğini zorbaya anlatmanız gerekmektedir. Bu konuda en dezavantajlı gruplar okula giden çocuklardır. Okulda arkadaşları tarafından şaka olarak adlandırılan ancak diğer insanların gözünde küçük düşmesine neden olabilecek bazı eylemlere maruz kalabilirler. Çocuklar mensubu bulunduğu gruptan dışlanmamak için bu eylemlere hayır diyemeyebilirler. Ancak bu durum çocuğun yetişkinlik döneminde yıllar sonra farklı ruhsal sorunlar halinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle hayır demek sorunları ertelemektense çözmeye yardımcı olur. Hayır diyebilmek en etkili zorbalıkla baş etme yöntemleri arasında yer alır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.