Skip to content Skip to footer

Mindfulness Nedir?

Mindfulness Nedir?

Kurucusu olan John Kabat-Zinn mindfulness’ı, şimdiki zamana yargısız ve istemli bir şekilde dikkat kesilmek ve iç ve dış dünyamızda olup bitenlerden haberdar olmak şeklinde tanımlıyor. Bu tanımlamanın dışında son zamanların popüler bilinçli farkındalık akımına bir bakalım.

Mindfulness tam olarak nedir ve ne anlama gelmektedir? Bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. John Kabat-Zinn‘in ifade ettiği şimdiki zamana yargısız bir şekilde dikkatimizi vermeyi biraz açarsak, mesela burnunuza gelen kokuyu direk güzel ya da çirkin diye yargılamamaya çalışmak buna bir örnek olabilir.

Bunun amacı mindfulness’la beraber dünyayı bizim olmasını beklediğimiz şekilde değil olduğu gibi görebilmektir. Eğer mindfulness teknikleri hakkında destek almak isterseniz bize başvurabilirsiniz. Mindful teknikleri öğrenilebilen ve kişinin yaşamında olumlu kalıcı değişiklere neden olan tekniklerdir.

Bir Felsefe Olarak Mindfulness Nedir?

Mindfulness üç ana kavramdan oluşuyor: bilgelik, farkındalık ve şefkat. Buradaki şevkat kısmı yargısız olmayı içinde barındırıyor, kendimize ve başkalarına karşı şevkatli olabilmeyi önemsiyor mindfulness.

Farkındalık ise çevremizde olup bitenlerden ve kendi duygu, düşünce ve bedensel duyumlarımızdan haberdar olmayı kapsıyor. Mindfulness’ta amaç düzenli meditasyonlarla bu farkındalığı arttırmak.

Meditasyonda niyetimiz yine kendimizi yargılamadan yapabildiğimiz kadar o anda gelen duygu ve düşüncelerimizi fark etmek, onların gökyüzündeki bulutlar gibi geçip gitmesine izin vermeye çalışmak ve anda kalmayı sağlamaktır.

Bu genelde her zaman bizi o ana döndürmek için hazır olan nefese odaklanarak yapılmaya çalışılır. Farkındalığı güçlendirmek için meditasyonlara ek olan yapılabilecek birkaç tane aktivite sayabiliriz. Yazımızın devamında 6 mindfulness önerisi bulabilirsiniz.

6 Mindfulness Önerisi

  1. Kulaklıksız, tek başınıza etrafınıza ve kendinize odaklanarak yapabileceğiniz on dakikalık yürüyüş
  2. Sevdiğiniz bir içeceği içerken sadece ona zaman ayıracağınız bir vakit (çıkan buhara, kokusuna, ağzınızda bıraktığı tada, rengine odaklanarak..)
  3. Bir hafta boyunca her zaman oturduğunuz sandalyeden farklı bir yere oturmak ve bedeninizi gözlemlemek
  4. Bir günde sadece izleyecek bir dizi ve ya bir film seçmek, onun dışında bir şey izlememek ve izlerken de başka hiçbirşeye odaklanmamak (yaptığımız rutinlere verdiğimiz özeni arttırmaya çalışmak buradaki amaç)
  5. Bir çiçek alıp bakımını üstlenmek ve söz konusu çiçekteki gelişimleri gözlemlemek
  6. Kuru üzümü yemeden önce dokusuna, kokusuna bakmak, ağzınıza atıp yutmadan ağzınızda oluşturduğu aromalara odaklanmak, dilinizle oynamak ve en son yemek

Özetle

Bütün bunlar gün içinde otomatik pilotta yaptığımız aktiviteleri daha farkında yapmamız için planlanan pratikler. Bu farkındalıklar şevkatle ele alındığında gerçekten amacına ulaşıyor.

O yüzden türkçeye çevirilmiş hali özenli farkındalık, kendinize göstericeğiniz özeni imhal etmemek, zorlanıldığı noktada durmak, kendini duymak en önemli amaç. Bizi bilgeliğe götüren nokta şevkatle gelen farkındalık.

Mindfulness, zorluklar karşısında açabileceğiniz bir paraşüt. Açık bir kalple, farkındalıkla sorunlara bakmamızı sağlayan gerektiği yerde değişim için gerektiği yerde kabul için bizi şefkatle cesaretlendiren bir paraşüt. Bir teknik değil, bir yaşam biçimi. Faydalanmanız dileğiyle…

Mentalium Psikoloji Kimdir?

2019 yılında Kadıköy ilçesi Göztepe semtinde kurulan Mentalium Psikoloji bünyesinde bulundurduğu klinik psikologlar ile bireysel ve aile çift terapisi desteği sunmaktadır. 2021 yılında ise Şişli Beşiktaş ve özellikle Mecidiyeköy bölgelerine psikolog desteği sunmak amacıyla ikinci şubesi Mecidiyeköy ‘de açılmıştır.

Kurum bünyesinde psikoterapi hizmeti veren tüm psikolog arkadaşlarımız üniversitelerin dört yıllık psikoloji lisans bölümlerinden mezundur. Ayrıca kurum bünyesinde çalışan tüm psikologlar yüksek lisans eğitimlerini klinik psikoloji alanında gerçekleştirerek klinik psikolog ünvanı almaya hak kazanmışlardır.

Şubelerimizde hem bireysel hem de aile çift terapisi hizmeti sunulur. Bireysel terapi alanlarımız arasında majör depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, travma, obsesif kompulsif bozukluk, özgül fobi, bağımlılık, dikkat eksikliği, kişilik bozuklukları, ilişki sorunları ve birçok ruhsal sorun vardır.

Ayrıca aile ve çift terapisi hizmetimiz de bulunmaktadır. Böylece partnerlerin birbirleriyle olan iletişim sorunları başta olmak üzere ilişki problemleri de destek kapsamında yer almaktadır. Bireysel terapi hizmeti ve aile çift terapisi için farklı uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Eğer siz de psikolog desteği almak ve sorunlarınıza çözüm bulmak isterseniz bizden destek alabilirsiniz. Mindfulness tekniğini öğrenerek siz de yaşama bakışınızı değiştirebilir ve bir farkındalık sürecinden geçebilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.