Skip to content Skip to footer

Kumar Bağımlılığı Testi

Kumar Bağımlılığı Testi

Kumar bağımlılığı, kişinin kumar oynamayı durduramaması, kumar nedeniyle borçlarının bulunması, oynamadığı zamanlarda kendisini huzursuz veya gergin hissetmesi gibi bazı belirtilerle ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır. Beyin hastalığı diye vurgulama sebebimiz bağımlılık kavramının irade konusunun çok dışında olduğunu göstermek istememizdendir. 

Bağımlılık bir ruhsal hastalıktır ancak kumar bağımlılığı tedavisi olan bir ruhsal sorundur. Bugünkü yazımızda kumar bağımlısı mıyım sorusuna cevaplar bulmanıza yardımcı olacağız. Bunun için yazımızın devamında bulunan kumar bağımlılığı testi önem arz etmektedir. Kumar bağımlılığı testi ile siz de kumar bağımlılığı riskinizin olup olmadığını ölçebileceksiniz. 

Kumar bağımlılığı testi, kumar bağımlılığı belirtileri göz önüne alınarak değerlendirilmiş ve hazırlanmıştır. Kumar bağımlılığı testi tanı koydurmaz ancak psikolog veya psikiyatrist gibi ruh sağlığı uzmanlarıyla bu konuyu daha detaylı konuşmanıza gerek olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olur. Eğer siz de bu testin sonucunda kumar bağımlılığı sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, daha detaylı bir değerlendirme için bizden randevu talep edebilirsiniz.

Kumar Bağımlılığı Nedir?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi kumar bağımlılığı bir ruhsal rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Kumar bağımlılığı, kişinin kumar oynamaktan zevk almaktan çok zorunda hissettiği bir süreci de bize gösterebilir. Herkes kumar oynayabilir ve kumar oynama davranışı geçmişi çok eskilere dayanır. 

Kumarbazlık olarak değerlendirilebilecek davranış silsilesi ile patolojik kumar bağımlılığı kavramı birbirinden ayrılmalıdır. Zaman zaman kumar oynayan, kumar oynama isteğini kontrol edebilen, kaybettiği zamanlarda bile tekrar oynamadan çıkabilen, bu nedenle birtakım sorunlar yaşamayan insanlar patolojik kumar bağımlısı olarak nitelendirilmez. 

İşte kumar bağımlılığı testi patolojik kumar bağımlısı ile kumarbazı birbirinden ayırmada önemli olabilir. Şimdi kumar bağımlılığı testi çözmeye hazır mısınız? Tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz, kumar bağımlılığı testi kişiye kumar bağımlılığı tanısı koydurmaz. Bunun için bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmek gerekmektedir. Kumar bağımlılığı testi yalnızca profesyonel destek almaya ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmenizi sağlar.

Kumar Bağımlılığı Testi

  • Kumarla meşgul olduğunuz süre gitgide artış gösterdi mi?
  • Aynı heyecanı veya hazzı yaşamak amacıyla giderek daha fazla miktarda parayla kumar oynama gereksinimi hissettiniz mi?
  • Kumar oynamayı azaltmak, kontrol altına almak veya sonlandırmak için bazı girişimleriniz başarısızlıkla sonuçlandı mı?
  • Kumar oynamayınca kendinizi huzursuz, gergin veya öfkeli hissediyor musunuz?
  • Yaşadığınız sorunlardan uzaklaşmak veya çaresizlik, suçluluk, kaygı veya depresyon hislerini hafifletmek veya bu hislerden kurtulmak için kumar oynuyor musunuz?
  • Kaybettiği parayı yine kumar oynayarak geri kazanmaya çalışıyor musunuz?
  • Kumar nedeniyle iş veya eğitim hayatınız sekteye uğruyor mu veya çevrenizle olan sosyal ilişkiniz kumar oynama davranışı nedeniyle olumsuz etkileniyor mu?
  • Kumar oynama amaçlı para bulabilmek için hırsızlık vb. yasadışı olaylara karıştığınız olur mu?
 

Kumar bağımlılığı testi içerisinde sorulan bu sorulara evet cevaplarınız çoğunluktaysa kumar bağımlılığı riski taşıyor olabilirsiniz. Kumar bağımlılığı testi ile patolojik kumar bağımlılığı sorunu yaşıyor olabilme ihtimalinizi değerlendirebilirsiniz. Peki kumar bağımlılığı tedavisi mümkün müdür?

Kumar Bağımlılığı Tedavisi

Kumar bağımlılığı testi sonucunda bağımlı olma ihtimaliniz mevcut ise bu sürecin bir tedavisi olabileceğini de mutlaka göz önüne almalısınız. Kumar bağımlılığı tedavisi var olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Kumar bağımlılığının tedavisi iki şekilde gerçekleşir. Bunlardan biri psikiyatrist kontrolünde uygulanan ilaç tedavisi iken diğer yöntem ise uzman psikolog eşliğinde gerçekleşen psikoterapi sürecidir. 

İlaç tedavisi uzman hekim tarafından klinik değerlendirme sonucu kararlaştırılır ve patolojik kumar bağımlılığı için önem arz edebilir. Psikoterapi süreci ise kumar bağımlılığı testi sonucu patolojik kumar bağımlılığı riski yaşayan kişi için oldukça değerlidir. Kişinin kazanmaya yönelik düşünceleri ile beraber kazanma hırsı, heyecan arama davranışı, keyif ve haz mekanizmaları psikolog desteğiyle çalışılmalıdır. 

Kumar bağımlısı psikoterapi süreciyle beraber kumar oynama isteğiyle başa çıkma yetilerini geliştirebilir. Ayrıca kendisinde kumar oynama davranışını tetikleyebilecek bazı riskli durumları tespit etmesi gerekmektedir. Psikoterapi bu süreçlerle başa çıkabilmeye katkıda bulunabilir. 

Bunun yanında kumar bağımlılığı beraberinde depresyon vb. birçok ruhsal rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Bu rahatsızlıkların psikoterapi ve ilaç tedavisi ile desteklenmesi gerekmektedir. Kumar bağımlılığı tedavisi psikolog ve psikiyatrist ortaklığında gerçekleşebilecek ve mutlaka uzman desteği alınması gereken bir ruhsal rahatsızlıktır. Eğer siz de kumar bağımlılığı tedavisi görmek isterseniz, uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.