Skip to content Skip to footer

4 Soruda Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Zaman zaman kaygılanır ve endişeleniriz. Üstelik bizi endişelendiren veya kaygılandıran bazı olaylar varsa bu duygular oldukça doğaldır. Ancak bu duygular aşırı ve sürekli hale gelirse yaygın anksiyete bozukluğu meydana gelebilir. Yaygın anksiyete bozukluğu kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir ruhsal rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ilaç ve psikoterapi sayesinde tedavi edilebilir. Eğer siz de yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi almak ve uzman psikolog kadromuzdan destek almak isterseniz, bize ulaşıp randevu alabilirsiniz. 

Anksiyete Nedir?

Hepimiz zaman zaman kaygılanır, endişelenir veya korkarız. Hiç korkusu olmadığını iddia eden, hiçbir duruma karşı endişelenmeyen veya hiçbir şeyden kaygı duymayan biri var mıdır? Kaygı, endişe ve korku hepimizin yaşantısında var olan ve hatta var olması da gereken duygulardır. Bir başka deyişle, bu duygular sağlıklıdır ve dünyaya geldiğimiz andan itibaren bizimledir. 

Anksiyete denildiğinde akla gelen bu duygular sağlıklı hisler ise neden anksiyete imajı olumsuzdur? Anksiyete bozuklukları, bu duyguların aşırı ve kronikleşmiş halidir. Kaygı normaldir ancak aşırı kaygı değildir. Benzer şekilde, endişe veya korku da normalken aşırı endişe ve korku ise sorun yaratmaktadır. 

Anksiyete bozukluğu dediğimiz kavram ise kişi için ortada herhangi bir tehdit ya da tehlike yok iken kişinin bazı tehlikeleri sezdiği veya tehdit altında olduğuna yönelik düşüncelerin varlığıdır. Anksiyete bozuklukları, sosyal kaygı bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk ve özgül fobi olarak dört farklı kategoride incelenir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Yaygın anksiyete bozukluğu, kişinin devamlı, aşırı ve içinde bulunduğu durumla uygun olmayan bir kaygı hali olarak tanımlanabilir. Bu ruhsal sorunda devamlılık vardır çünkü psikoterapi ve ilaç desteği olmadan kendiliğinden geçmez. Bir olaya bağlı değildir ve herhangi bir anda süreklilik oluşturacak şekilde ortaya çıkabilir. 

Aynı zamanda normal ve sağlıklı bir kaygı değildir ve aşırılıklar gösterir. Son olarak da yaygın kaygı bozukluğu varsa kişinin içinde bulunduğu durumla uyuşmayan bir kaygı ve endişe hali vardır. Duruma uygun olmama halini bir örnek ile açıklayalım. Bir orman gezisi için arkadaşlarınızla toplandınız. Ormana vardığınızda gruptan ayrılıp biraz kafa dinlemek istediğinizi belirttiniz. 

Ormanın derinliklerine daldınız ve bir süre sonra kaybolduğunuzu anladınız. Derken karşınıza bir ayı çıktı. Ayıyı gördüğünüzde korkmanız, endişelenmeniz ve kaygılanmanız çok normal değil mi? Burada beynimiz iki tepki verir: Savaş (Fight) ve Kaç (Flight). Savaş tepkisi de kaçma tepkisi gibi sağlıklıdır. Ya ayıya karşı kendinizi savunursunuz ya da bir an evvel ayıdan hızlıca kaçarak uzaklaşmak istersiniz. 

Burada yaşanan kaygı, endişe ve korku duyguları durumla uyuşan duygulardır. Aynı ayı örneğinden yola çıkarak bir soru sormak istiyoruz? Kadıköy Rıhtım’da karşınıza ayı çıkma ihtimali neredeyse olmamasına rağmen kendinizi tehdit veya tehlike altında hissediyorsanız ve bu hisler süreklilik arz ediyorsa yaygın anksiyete bozukluğu tanısından bahsedebiliriz.

Yaygın anksiyete bozukluğu oldukça yaygın bir ruhsal rahatsızlıktır. Toplumda görülme sıklığı yaşam boyu %5-6 civarındadır. Bu da her 100 kişiden 5-6 tanesinin yaşamı boyunca kaygı bozukluğu yaşama ihtimali olduğunu göstermektedir. Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi olan bir ruhsal bozukluktur. 

Bu rahatsızlık en sık iki yöntemle tedavi edilir. Psikoterapi dediğimiz uzman psikolog eşliğinde konuşarak gerçekleştirilen bir sürece ek olarak uzman hekim ile yürütülen ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri arasında en sık gördüğümüz, kişinin bir nedene bağlanan veya herhangi bir nedenle ilişkisi olmayan aşırı kaygı, korku veya endişe halidir. Aşırı kaygı bu durumun en iyi açıklayıcısı olmakla beraber bu durum kontrol dışı gerçekleşir. Yaygın anksiyete bozukluğu bulunan kişi aslında endişe ve kaygı hislerinin gerçekle bağdaşmadığını bilmektedir. 

Bir başka deyişle, aslında içinde bulunduğunu düşündüğü kaygı ve endişe halinin çok da gerçek olmadığını bilir ancak bu duyguları ve düşünceleri kendi başına engelleyemez. Bu duygu ve düşünceler genellikle inatçı bir şekilde süregelir. Bu kişiler çevreleri tarafından aşırı kuruntulu veya evhamlı olarak tanımlanan insanlardır. Ayrıca yorgunluk da yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri arasında önemli bir yerde yer alabilir. 

Ayrıca kaygı sorunu olan kişi dikkatini toplamakta ve herhangi bir şeye odaklanmada güçlük yaşar. En hafif sese dahi kolayca irkilebilir veya uykuya dalma konusunda zorluk yaşayabilir. Bazı vakalarda da uykudan sık sık uyanabilir ve böylece uyku sorunu yaşayabilirler. Bu belirtiler bazen de fiziksel şekilde kendini gösterebilir. 

Nedeni bilinmeyen yorgunluk, baş ve kas ağrılarına ek olarak yutmada zorluk yaşama, titreme ve seğirme, terleme, tahammül güçlüğü, bulantı, sersemlik hissi ve nedensiz sıcak basması da diğer yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri arasındadır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi psikoterapi ve ilaç desteği şeklinde gerçekleşmektedir. Bir kişi kendisinde yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri gözlemliyorsa bir ruh sağlığı uzmanına başvurmalıdır. Başvuru ile ilk klinik görüşme gerçekleştirilir. Bu ilk seansta kişinin demografik bilgilerinden anksiyete ataklarının başlangıcından bugününe, aile ilişkilerinden tedavi geçmişine birçok detayı barındıran öyküsü alınır. 

Ayrıca kişinin psikoterapi sürecinden beklentileri üzerine konuşulabilir ve farklı psikoterapi yönelimlerine göre farklı yaklaşımlarla müdahale süreci başlar. Yaygın anksiyete bozukluğu bulunan kişinin aşırı kaygı içeren düşünceleri genellikle felaket senaryoları içerebilir. Bir olayın ya da durumun en olumsuz düşünce içerikleri kişinin zihninde dönüp durmaktadır. 

Düşüncenin içeriği en olumsuz senaryoya odaklanır ve kişi bu ihtimalin gerçekleşme olasılığının zor olduğunu düşünse de yine de bu düşüncelere kendi başına son veremez. Psikoterapi süreci bu düşüncelerin değişimini gerçekleştirme konusunda yardımcı olmaktadır. Eğer siz de yaygın anksiyete bozukluğu sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.