Skip to content Skip to footer

Kokain ve Suç İlişkisi

Kokain, piyasa fiyatı oldukça yüksek bir maddedir. Kokain kullanan kişiler diğer madde bağımlılarına göre çok daha fazla para harcarlar ancak bunun tek nedeni kokainin yüksek fiyata satılması değildir. Kokain bağımlılarının kokain için harcadıkları paranın çok fazla olmasının belki de en önemli nedeni kokainin etkisinin çok kısa sürmesidir. Bir kokain bağımlısı için kokainin etkisi 30 dakika içerisinde sona ermektedir. Ve ardından tekrar kokain alma ihtiyacı hissedecektir. Bir diğer önemli neden ise kokainin bağımlılık yapma potansiyelinin oldukça yüksek olması ve toleransın da hızlıca gelişmesidir. Toleransı şu şekilde açıklayalım. Bir kokain bağımlısı 0,5 gram ile başladığı kokaini çok kısa bir süre içinde 1 grama çıkarma ihtiyacı hissedecektir. Aksi takdirde, aynı hazzı veya zevki aynı miktar ile alamaz olacaktır. İşte bu duruma tolerans diyoruz.

Ev Eşyalarını Satabilir

Yukarda saydığımız bu durumların neticesinde kokain bağımlıları madde alabilmek için sürekli para arayışı içerisinde olurlar. Bir bağımlının ilk başvuracağı yer ailesidir. Özellikle aile ile birlikte yaşıyorsa, evden bazı eşyaları satarak kokain almaya çalışır. Ebeveynler çocuklarının madde kullandığını da bilmiyorlarsa, ilk zamanlarda bu taktik işe yarayabilir. Kokain bağımlısı evdeki birkaç eşyayı satarak madde alabilmektedir. Fakat bir süre sonra eşyaların birer birer evden kaybolmasıyla aile de çocuktan şüphelenmeye başlar. Çocuk aileye karşı yaptığı şeyi inkar etme yolunu izleyecektir. Bazı aileler eve kamera koyarak çocuğun hareketlerini izlemeye çalışırlar ve gerçeği ortaya çıkarırlar. Bazı aileler ise çocukla konuşarak çözmeye çalışırken bazıları ise ne yazık ki şiddete başvurur. Aslında şiddete başvurarak çocuğu bu kez de hem madde hem de sokaklara daha çok itmektedirler.

Sokakta Kalmaya Başlar

Bağımlılar yakınlarını çok kolay manipüle edebilirler. Çok sık yalan söylerler. Söyledikleri yalanlarla da ailelerini kolaylıkla kandırabilirler ancak eşya satmak artık bağımlı için riskli hale gelmiştir. Bu kez ebeveynlerin cebinden para çalmaya başlarlar. Ev içi hırsızlık da kısa sürede tespit edilir. Bu noktada bazı aileler çocuklarıyla konuşarak bağımlılığı öğrenir, bazıları ise çok sert tepki göstererek çocuğu evden kovar. İşte en kritik nokta budur. Evden kovulan çocuk birkaç gün akrabalarına gidebilir ancak madde kullandığı ortaya çıkmasın ve ailesi öğrenmesin diye oradan da kaçar. Kısa süreli arkadaşlarında kalabilir ancak onların da aileleri vardır ve bu durum uzun sürmez. Çocuk artık sokakta kalmaya başlamıştır. Her türlü riske ve tehlikeye açıktır. Bir yandan kendi barınma ihtiyaçlarını karşılaması, karnını doyurması, hayatta kalması bir yandan da kokain temin edebilmesi gerekmektedir. Sokakta kalan, çalışmayan ve madde kullanılan ortamlarda daha önce bulunmuş birisi maddeyi bulabilmek amacıyla suç işleyecektir.

Suç Örgütlerine Girer

Kokain ve suç arasındaki ilişki adeta bir kısır döngü halindedir. Kokain kullanabilmek amacıyla paraya ihtiyacı olan bağımlı suç işlemeye meyillidir. Örneğin; hırsızlık, soygun, gasp, adam yaralama ve para karşılığı adam öldürme, madde bağımlıları arasında sık sık görülebilir. Suç işleyen kişi çeşitli suç örgütlerinin içine girmeye başlar. Tek başına işlediği suçların ardından çete işlerine karışabilir. Suç örgütlerinin eleman arayışında en önemli elementlerden biri de uyuşturucu maddelerdir. Çıkar amaçlı suç örgütleri adına çalışan çete elemanları gerçekleştirdikleri icraatlar karşılığında sadece para değil aynı zamanda madde de temin ederler.

Bu durum bizzat çete yöneticileri tarafından bir zaaf olarak kullanılır. Örneğin; suç örgütleri adına çalışan bir gencin çete liderinin işlediği suçu üstlenmesi gerekmektedir. Çete lideri, madde bağımlısı olan adamına suçu üstlendiği takdirde hem cezaevinde ona çok iyi bakılacağını hem de istediği kadar madde temin edileceğini söyleyerek kişiyi suça ikna eder. Belki de bağımlı olmasa bir cinayetin yıllar sürecek cezasını üstlenmek istemeyecektir ancak madde kullanım isteği üstün çıkmıştır. Kokain, bu konuda en güçlü maddelerdendir çünkü bağımlılık şiddeti oldukça yüksektir.

O Dünyada Kalmak İçin…

Madde temin edebilmek için suç işleyen kişi suç dünyasında yükseldikçe düşmanları da artacaktır. Düşmanların artışıyla beraber artık daha tetikte olması gerekmektedir. Bir uyarıcı maddeye ihtiyaç duyar ki bu madde de kokaindir. Genellikle kokain kullanan kişilerde her şeye sahip olma ve gücünün her şeye yetmesi gerekliliği de kokain kullanımını devam ettirmesine yol açar. Özellikle daha yüksek rütbeli suçluların buluştuğu ortamlarda kokain çok önemli yer tutar. Suç alemine ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği toplantılarda masaya konulan silahların yanında kokain de vardır. Herkes istediği kadar kullanılır ve suç dünyasına ilişkin “iş” konuşulur. Bu tarz bir ortamda bir suç örgütü üyesinin kullandığı maddeden uzak durması pek gerçekçi durmamaktadır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.