Skip to content Skip to footer

İyi Bir Aile Babası Nasıl Olmalı? İdeal Baba Kimdir?

Baba, çocuğun ilk kahramanıdır. Çocuk için baba figürü çok önemlidir. Yetişkinlikte başta ruhsal travmalar olmak üzere patolojik sorunlar yaşayan birçok kişinin aile öyküsüne baktığımızda sorunlu baba figürünü görmekteyiz. Baba olmak yalnızca dünyaya çocuğu getirme aşamalarında yer almaktan ibaret değildir. Baba, bir çocuğun gelişimi ve toplumun değişiminde ön ayak olan kişidir. Peki iyi bir aile babası nasıl olmalı? Baba figürünü belirli kalıplara sokmak tavsiye edilen bir yöntem olmasa da iyi bir baba olmanın da belirli koşulları vardır.

İyi Bir Aile Babası Nasıl Olmalı?

İyi bir baba olmanın ön koşulu çocuğa sevgisini gösterebilmekten geçer. Artık devir değişti ve baba figürleri de değişti. Eski babalar geride kaldı ve kalmak zorundaydı. Artık çoğu baba çocuğuna sevgisini utanmadan ve sıkılmadan gösterebiliyor. Eğer siz de eski tip bir baba iseniz bir an evvel çocuğunuza sevginizi göstermeye çalışın. Onu ne kadar sevdiğinizi sözleriniz ve davranışlarınız ile ifade edin. Kendinizi ifade etmedikten sonra duygularınız ve düşüncelerinizin ne anlamı kalır ki? Çocuğunuza sevginizi göstererek onun size karşı saygısını kaybetmez, bilakis daha çok saygı görürsünüz. Unutmayın ki sevginin bulunmadığı bir ortamda saygıdan da söz edilemez.

1-Çocuğunuza Zaman Ayırın

Hayat şartlarının zor olduğunu biliyoruz. Hiç kimse kolay para kazanmıyor ve özellikle ebeveynler çalıştıkları gerekçesiyle çocuklarına fazla zaman ayıramadıklarını ifade ediyorlar. Peki gerçekten 7 gün boyunca hiç durmadan ve dinlenmeden çalışıyor musunuz? Çocuğunuza ayıracak bir gününüz dahi yok mu? Elbette var ancak çoğu baba o günü de genellikle yalnız dinlenmeye ayırıyor. Peki çocuğunuzu sadece işten geldiğinizde görerek ona iyi bir baba olduğunuzu düşünebilir misiniz? İyi bir aile babası nasıl olmalı sorusunun en net cevaplarından biri çocuğuna zaman ayırmasıdır. En azından bir gününüzü ailenizle zaman geçirmeye ayırın. İşler bekleyebilir ancak çocuğunuz beklemez. Bir bakmışsınız ki maddi durumunuz iyileşmiş ancak çocuğunuz da büyümüş.

2-Rol Model Olun

Her baba çocuğunun iyi bir insan olarak yetişmesini ister ancak bazı babalar çocuklarına iyi rol model olamazlar. İyi bir aile babası nasıl olmalı sorusunun kesin cevaplarından biri de iyi bir rol model olunmasıdır. Çocuklar ebeveynlerini taklit ederek yetişirler. Bir erkek çocuk henüz sakalları olmamasına rağmen babasından sonra banyoya girer ve tıraş köpüğünü kullanarak tıraş olma oyunu oynar.

Benzer şekilde, eşlerine şiddet uygulayan, çocuklarını döven babalar da bir dönem çocuktu ve birilerini örnek aldılar. Rol model aldıkları kişiler çoğunlukla bir film kahramanı vb. dışardan kişiler değil, kendi babalarıydı. Yetişkinliğinde kendi aile bireylerine şiddet uygulayan kişi de çocukluğunda babasından şiddet görmüştü. Eğer çocuğunuzun iyi bir insan olmasını istiyorsanız, ilk olarak siz iyi bir insan olmaya özen gösterin. Unutmayın, siz onun ilk ve vazgeçilmez kahramanısınız. Eğer siz iyi bir baba olursanız, çocuğunuz da gelecekte mutlu bir aile kurar. Tabi tam tersi de geçerli…

Aile içi iletişiminizi güçlendirme tekniklerini öğrenmek istiyorsanız tıklayınız.

Leave a comment

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.