Skip to content Skip to footer

Helikopter Ebeveynler ve Çocukları

Helikopter ebeveynler olarak da tanımladığımız aşırı kontrolcü ebeveynler çocuklarının davranışları, düşünceleri ve hatta hisleri üzerinde dahi hakimiyet kurma hakkını kendilerinde görebilirler. Bu davranış tarzı gösteren ebeveynlerin çocuklarını sevmediklerini kesinlikle söyleyemeyiz. Hatta daha ileri gidersek, helikopter ebeveynler için çocuklarını uzaktan kumanda ile kontrol etmek isteyen ebeveynler olarak tanımlayabiliriz. Çocuğun yaşı ilerledikçe bu durum çocukta önemli sorunlara yol açacaktır. Peki aşırı kontrolcü ebeveynlerin çocukları neler yaşar? Bu konuyu bir örnek ile açıklayalım.

Ben Uzaktan Kumandalı Oyuncak Mıyım?  

Ömer, 32 yaşında ve müstakbel eşi Hande ile evlilik hazırlığı yapmaktadır. Birbirlerini çok sevmektedirler ancak Ömer’in ailesi Hande’yi bir hayli düşündürmektedir. Ömer’in ebeveynleri çocukluk evrelerinden beri Ömer’in hayatını belirlemiş ve her şeye onlar karar vermişlerdir. Ömer’in hangi okula gideceği, üniversitede hangi bölümü tercih edeceği, hangi işyerinde çalışacağı ve hangi kızla evleneceği bile ailesi tarafından belirlenmek istemektedir. Ömer artık bu duruma isyan etmektedir ancak yıllardır değiştiremediği belki de tek şey kendi ailesidir. Ömer anne ve babasının kendisini çok sevdiğini bildiği halde artık onların kontrolünde yaşamak istememektedir. O artık bir yetişkindir ve kendi hayatını istediği kişiyle, istediği şekilde ve istediği zaman kurmak istemektedir.

Ömer’in Ailesi Her Şeyin En Doğrusunu Biliyor Mu?

Anne ve babası Ömer’in yıllarca tüm alması gereken sorumluluklarını üzerlerine almışlardır. Ömer’in okulda ödevlerini yapmış, Ömer adına alışveriş etmiş ve hatta evleneceği kızı bile onlar belirleme girişimlerine başlamışlardır. Bunlara gerekçe olarak da Ömer’in sorumluluk almak istememesini göstermektedirler. Çocukluğundan beri sorumluluk almayan Ömer’de midir hata yoksa ona sorumluluk alma bilincini kazandıramayan ailesinde mi? Sorumluluk almayan çocuk yoktur, sorumluluk veremeyen ebeveyn vardır. Ömer artık kendi başına bağımsız olmak ve kendi ailesini kurmak istemektedir. Anne ve babası ise ona güvenememekte ve onun tek başına başarısız olacağına inanmaktadır. Ömer’in yaşamı hep kendini ispat etmekle geçmiş ve ailesinin dediklerine boyun eğmekle sürmüştür.

Aşırı Kontrol Çocuğu Sizden Uzaklaştırır

Aşırı kontrolcü ebeveynlerin çocukları kendi kararlarını almakta zorlanırlar. Sorumluluk alamayan çocuklar olarak yetiştirildikleri için hayata hazır hale gelemezler. Aşırı kontrolcü ebeveynler çocuklarının yetersiz, başarısız vb. özellikleri olduğunu düşünerek onların sorumluluklarını bizzat kendileri yerine getirirler. Bu nedenle aşırı kontrol beraberinde çocuğun yetersizlik düşüncesini de beraberinde getirir. Bu durum da çocuğun gelecekte yaşayacağı ruhsal sorunları beraberinde getirecektir. Ayrıca bazı çocuklar da özellikle ergenlik ile birlikte özgürlüğü tatmak istedikleri için aileden uzaklaşma eğilimi gösterebilirler. Özetle, aşırı kontrolcü ebeveynler çocuklarının kararlarını onlara bırakmayarak birçok ruhsal sorun yaşamalarına zemin hazırlayabilirler.

Aşırı kontrollü olan helikopter ebeveynler gibi birçok hatalı ebeveyn tavrından bahsetmek mümkün. Nasıl bir ebeveyn olduğunuzu ve çocuk yetiştirirken yapılan hataların geleceğe olan etkilerini merak ediyorsanız https://mentaliumist.com/cocuk-yetistirirken-yapilan-hatalar/ linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşırı kontrolcü ya da hatası az bir ebeveyn olmak isteyen babalar içinde rehber niteliğinde olan ideal baba üzerine olan yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli: https://mentaliumist.com/iyi-aile-babasi-nasil-olmali/

Kural ve sınır koyan ailelerin bazı çevrelerce çocuklarına daha az ilgi ve sevgi gösteren ebeveynlerden oluştuğu düşünülse de kural koyan aile çocuğunun yaşamını belli bir düzene sokan ve kendisini güvende hissettiren ebeveynlerden oluşmaktadır. Kısıtlama ve baskı ile kuralı birbirinden iyice ayırmak gerekir. Ancak nasıl kural konulacağını bilmeyenler için çocuklara nasıl kural konulması gerektiği ile ilgili yazımızı https://mentaliumist.com/cocuga-nasil-kural-koymali/ linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.