Skip to content Skip to footer

Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Ailen ve Arkadaşlarınla Daha Fazla Vakit Geçir

Depresyondaki kişiler daha önce birlikte zaman geçirmekten hoşlandığı kişilerle artık daha az bir araya gelmeye başlarlar. Kendi kabuğuna çekilir ve mümkün olduğunca az insanla iletişim kurmak isterler. İnsanlarla birlikte olmaktan kaçınırlar çünkü kendilerini değersiz, çaresiz ve suçlu hissedebilirler. Yaşadığı olaylardan kendisini sorumlu tuttuğu için çevresi tarafından da dışlandığını düşünebilir. Bu nedenle insanlardan daha da uzaklaşır. Depresyondaki kişilerin bu nedenle psikoterapi sürecinde de bazı alıştırmalarla beraber diğer insanlarla birlikte zaman geçirmesi teşvik edilmektedir.

Depresyonun Kısır Döngüsünden Çık

Depresyondaki kişilerin genellikle hiçbir şey yapma istekleri olmaz. Daha önce gerçekleştirdikleri hiçbir aktiviteden artık zevk alamaz hale gelirler. Depresyondaki kişiler ya çok uyur ya da uykusuzluk yaşarlar. Çok fazla uyuyanlar yataktan çıkamaz ve tüm gününü yataktan çıkmadan geçirebilirler. Bu belirtilere sahip olan kişiler bu belirtileri adeta besleyecek şekilde yataktan çıkmaz veya hiçbir aktivite gerçekleştirmezse depresyon düzelmek yerine daha da kötüleşebilir. Kişiler psikoterapi sürecinin başlarında genellikle aktiviteleri yapmak istemediklerini çünkü zevk almadıklarını belirtirler. Ancak önerilen uygun aktiviteleri yapmaya başladıklarında bunun aslında çok da zor olmadığını söylerler. Gözlerinde büyüttükleri kadar olmadığını anlamış olur ve daha önce yapmadıklarına pişmanlık duyabilirler. Bu nedenle depresyonda olduğunuz için size bazı günlük aktiviteler keyifli gelmese de yapmanız tavsiye edilir. Bir süre sonra bunun çok da zor olmadığını göreceksiniz.

Olayları Olumlu Yorumlamayı Öğren

Depresyondaki kişilerin neden depresyonda olduğunu açıklamak istersek olayları farklı şekilde yorumladıklarını söyleyebiliriz. Ancak depresyona karşı eğilim çok daha uzun yıllar öncesine dayanır. Geçmişteki yaşantılarımız neticesinde bazı şeyleri öğreniriz. Öğrendiklerimiz doğrultusunda da bazı inanç sistemleri geliştiririz. Bunlar olumlu olabildiği gibi olumsuz da olabilir. Depresyondaki kişide bu olumsuz şemalar etkinleşir ve bunun neticesinde kişi yaşamını olumsuz düşüncelerle yorumlar. Yaşanan herhangi bir tetikleyici olayı sağlıklı şekilde algılayan ve yorumlayan kişi buna bağlı olarak olumsuz duygular geliştirir. Olumsuz duyguların etkisiyle depresif davranışlar sergilenir. Bu nedenle olumsuz düşüncelerin yerine olumlu düşünceler ve aynı olayın/durumun olumlu yorumlanması kişinin depresif eğiliminin azalmasına neden olabilecektir.

İlaç Tedavisi Önemlidir

Depresyonun özellikle orta ve şiddetli formlarında ilaç tedavisi oldukça önemli bir yer tutar. Antidepresan kullanımı özellikle şiddetli depresyonun tedavisinde psikoterapi sürecinin başlamasından önce uygulanmalıdır. Antidepresanlarla birlikte kişi daha sağlıklı düşünebilir ve psikoterapiye uygun hale gelir. Bazı ağır depresyon vakalarında ise kişinin hastane yatışı gerekebilir. Buna tanıyı koyan ve tedaviyi düzenleyen psikiyatrist karar verecektir. Hastane yatışının ardından kişiye ayaktan kullanacağı ilaç tedavisi düzenlenir. İlaç tedavisi görürken kişinin psikoterapiye yönlendirilmesi önem arz eder.

Mutlaka Psikolojik Destek Al

Psikoterapi depresyon tedavisinde oldukça önemli bir yer tutar ve adeta olmazsa olmaz konumdadır. Depresyondaki kişinin ilaç tedavisi almaya başlayıp bir yandan da psikoterapi sürecinin başlaması ile beraber tedavi ve iyileşme daha kalıcı hale gelir. Depresyon nüksedebilen kronik bir ruhsal bozukluktur. Daha önce depresif belirtiler sergileyen ve depresyon tanısı almış bireylerin önemli bir kısmında yaşamının ileriki dönemlerinde yine depresif epizotların varlığı görülebilir. Depresyonun nüksetmesini önlemede psikoterapi çok önemli bir yer arz eder. Yalnızca ilaç tedavisi alan depresyon vakalarının %70’inde hastalık tekrarlarken hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi alan kişilerde ise tekrarlama riski sadece %30 civarındadır. Üstelik psikoterapi sürecinde olumsuz düşünceleri ve şemaları değiştirmeyi öğrenen hastalar daha sonraki zamanlarda bunu kendi başlarına başarabilme yetisine sahip olacaklardır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.