Skip to content Skip to footer

Bipolar Bozuklukta Mani Dönemi

Bipolar bozukluk ya da diğer adıyla manik depresif bozukluk, kişinin duygulanımının iki uç arasında gidip geldiği bir duygudurum bozukluğudur. Bu iki uç mani ve depresyondur. Bugün yazımızda örneklerle inceleyeceğimiz mani dönemi kişinin aşırı enerjik ve öforik geçirdiği bir dönemken depresyon ise kişinin kendini mutsuz, umutsuz ve çaresiz hissettiği bir dönemdir. Bipolar hastaları bu iki evreyi de yaşamının bir bölümünde yaşamaktadır. Bipolar hastalarının mani döneminde yaşadıklarını yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Neşeli ve Enerjiktir 

Kişi mani dönemindeyken çok enerjiktir, sürekli neşelidir ve çevresine gülücükler saçar. Kahkahalar atarak güler ve çevresindekileri de güldürür. Çok konuşkandır ve enerji doludur. Herkesle sohbet etme girişimleri vardır. Devamlı gezer, dolaşır hatta o kadar enerjiktir ki yerinde duramaz ve koşar. Bazı bipolar hastalarının mani döneminde yerinde duramayıp İstanbul’dan İzmit’e kadar koştuğu görülmüştür. Bu kadar enerji kaybetmesine rağmen hiç dinlenme gereksinimi hissetmez. Herkesle muhabbet etmeye yönelik girişimleri vardır ve bu muhabbetler cinsel içerikli de olabilir. Manideki kişinin konuşkanlığı dillere destan şekilde olabilir. Bipolar hastasının mani döneminde telefon faturaları çok kabarık gelir. Sürekli konudan konuya atlayan hastanın konuşması zor anlaşılır hale gelebilir. Karşısındaki kişi bipolar hastasının mani dönemindeki konuşmalarını takip etmekte zorlanır.

Cinsel İsteği Artar

Mani döneminde kişinin cinsel isteğinde artış görülmektedir. Cinsel ilişki sıklığı artış gösterir. Sürekli cinsel birliktelik arayışı içindedir. Bu arayışı nihayete erdirmek için girişimlerde bulunur. Cinsel birliktelik yaşayabilmek için atak dönemleri dışında arayıp sormadığı kişilere ulaşmaya çalışır. Cinsel açıdan doyum söz konusu değildir. Arka arkaya defalarca cinsel ilişkiye girmesine rağmen cinsel doyuma ulaşmakta zorluk yaşayabilirler. Cinsel ilişkide bulunmak için bir partner bulamazsa mastürbasyon yaparak cinsel gereksinimlerini karşılamaya çalışır. Mani dönemindeki bazı hastalarda maninin etkileri çok çabuk anlaşılabilir. Örneğin; ofise her gün daha kapalı bir şekilde gelen bir kadın çalışan atak zamanlarında çok farklı giyinerek işyerine gelebilir. Atak zamanında ileri derecede açık ve frapan giysilerle gelebilir ve erkek çalışanlara laf atabilir.

Dürtüsel Davranışları Vardır

Dürtüsellik, kişinin sonuçlarını düşünmeden hareket etmesi ve buna uygun davranışlarda bulunmasıdır. Mani döneminde dürtüsel davranışlarda çok ciddi artışlar gözlemlenir. Kişi maddi imkanlarının çok üzerinde para harcayabilir ve alışveriş yapabilir. Hatta bazen alışveriş yapabilmek için kredi çeker ve mani dönemi sonrası bunları geri ödemekte zorluk yaşayabilirler. Mani dönemi kişinin sağlıklı düşünmesini engelleyebilen bir dönemdir. Mani döneminde kumar oynama davranışları sık sık görülür. Kişi ülkemizde yasadışı kumar oynama girişimlerinin yanı sıra KKTC, Bulgaristan, Gürcistan vb. kumarhanelerin yasal olduğu ülkelerde kumar oynayabilir. Büyük borçlar bu dönemde meydana gelebilir.

Dürtüsel davranışlar mani dönemindeki kişinin iş yaşantısını da olumsuz yönde etkiler. Mani dönemindeki kişi sürekli iş değiştirebilir, işinden istifa eder ve yeni iş kurabilir. Yeni iş kurma gayet normal ve sağlıklı bir durum gibi görünse de manideki kişinin yaptığı daha çok tehlikeli yatırımlara dayalı yeni iş fikirleridir. Yatırımlar daha çok riskli, heyecan barındıran ve sonucunda yüksek gelirlerin elde edilebileceği fikrine dayalı işler üzerine gerçekleştirilir. Sonuçlarını düşünmeden harekete dair en güzel örnek belki de hızlı araç kullanımıdır. Mani döneminde kişi hız yapmayı sever. Motorsiklet tutkusu varsa kask kullanmadan hız yapar. Otomobilde hem hız yapar hem de kemer takmaz. Önlem almak, mantıklı hareket etmek ve yaptığı eylemlerin sonucunu düşünmek mani döneminin özellikleri değildir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.