Skip to content Skip to footer

Çocuğumla Nasıl Vakit Geçirebilirim?

Çocuğumla nasıl vakit geçirebilirim sorusunu pek çok ebeveyn kendine sorar ancak yanıtlar bazen tatmin edici olmaz. Üstelik bu durum yalnızca çocuk için değil ebeveyn için de geçerlidir. Çocuğunuzla vakit geçirmek çocuğun ruhsal gelişimi açısından oldukça kritiktir. Çocuğunuzla verimli ve yeterli şekilde vakit geçirmezseniz, o vakit geçirmek için başka yöntemlere başvurur. Bu yöntemler de bazen sizin hoşunuza gitmeyebilir. Yetişkinler dahi birlikte vakit geçirmek ve paylaşımlar yapmak isterken çocuğunuzun bilhassa sizinle verimli vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Bazı ebeveynler ise tüm gün çocuklarıyla vakit geçirdiklerini iddia ederler ancak birlikte vakit geçirmenin süresi çok da önemli değildir. Daha önemlisi kaliteli ve verimli vakit geçirmektir. Yazımızın devamında çocuğumla nasıl vakit geçirebilirim sorusuna bazı cevaplar arayacağız.

Çocuğumla Nasıl Vakit Geçirebilirim?

  • Çocuğunuzdan bir gününü nasıl geçirdiğini anlatmasını isteyebilirsiniz. Böylece hem çocuğunuzun o gün yaşadıklarını öğrenmiş olur hem de sizinle paylaşımlar yapmasına imkân vermiş olursunuz.
  • Okuldaki arkadaşlarını sormaya çalışın. Okuldaki arkadaşlarıyla ilişkisini, varsa onlarla sorunlarını öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarıyla olan sorunlarını çözme konusunda size ihtiyaç duyup duymadığını sorabilir ve ardından kendi fikirlerinizi söyleyebilirsiniz.
  • Siz de kendi gününüzü çocuğunuza anlatmayı deneyebilirsiniz. O gün işte ne yaptığınızı, nasıl bir gün geçirdiğinizi ona anlatabilirsiniz. Birçok çocuk ebeveynlerinin iş ortamını ve ne iş yaptığını çok merak eder. Bu merakı gidermesini sağlayabilir hatta bazen onu da işyerine götürebilirsiniz.
  • Ev işlerine yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar uygun şekilde planlandığında ev işlerinde size oldukça yardımcı olabilirler. Çocuğa yapılacak ev işlerini bir oyun gibi tarif ederek ona sorumluluk verebilirsiniz. Sorumluluğunu tamamlayan çocuğu bu güzel davranışını tebrik ederek davranışın gelişimini de sağlamış olursunuz.
  • Çocuklarınızla açık havada bulutlara bakabilirsiniz. Çocuğunuza önce kendiniz bulutların hangi şekillere benzediğini söyleyebilir ve ondan da tarifler isteyebilirsiniz. Bu oyun çocuklarınız için çok eğlenceli gelebilir. Ayrıca çocukların hayal gücünü geliştirme yönünde de avantaj sağlayabilir.

Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar

  • Çocuğunuzun takip ettiği çizgi filmleri beraber izleyebilirsiniz. Birlikte izlediğiniz çizgi filmi onun yorumlamasını teşvik edebilirsiniz. Bunu yaparken siz de yorum yaparsanız paylaşımınız daha da zevkli hale gelecektir. Özellikle çocuğunuzla çizgi filmin ana teması üzerine konuşabilir ve gerçek hayata uyarlayabilirsiniz. Bu şekilde çizgi filmin öğretici olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla meslek tahmini üzerine oyun oynayabilirsiniz. Örneğin; çocuğunuza öksürerek giden bir hastayı canlandırır ve bu mesleğin ne olduğunu sorabilirsiniz. Doktor cevabını aldıktan sonra onu tebrik eder, bu kez onun bir mesleği canlandırmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun bu oyun sonunda hangi mesleği tercih etmek istediğini de sorabilir ve meslekler hakkında onun görüşünü öğrenebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla resimler yapabilirsiniz. Bu resimler yağlı boya, kara kalem veya sulu boya olabilir. İmkanlarınız doğrultusunda gerçekleşecek resim yapma etkinliğinde siz de resim yapar ve kendi yaptığınız resmi ona gösterebilirsiniz. Birlikte yaptığınız resimler için evinizin bir köşesinde sergi oluşturabilir ve eve gelen misafirlerden çocuğunuzu tebrik etmelerini isteyebilirsiniz.
  • Çocuğunuz egzersiz yapabilecek yaşa geldiyse onunla birlikte egzersiz yapabilir, top oynayabilir veya ip atlayabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte heyecanlı bir aktivite gerçekleştirebilmek için spor harika bir fırsattır. Sportif aktiviteyi çocuğunuzun yaşına göre belirlemelisiniz. Çocuğunuzla müzelere gidebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun entelektüel gelişimine de katkıda bulunmuş olabilirsiniz. Çocuklar yeni şeyler öğrenmeyi çok severler. Hem onun öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz hem de sıkıcı tarih dersleri yerine görerek kendi tarihini öğrenmesini sağlayabilirsiniz

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.