Skip to content Skip to footer

Boşanmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Kadın ve erkeğin aynı evi paylaşmasıyla birlikte ikili bir psikolojik sistem kurulmaktadır. Bu sistemi kimi çiftler evlilik gibi hukuki bir boyutun sonucu olarak kurarlar, kimi çiftler ise evlilik gibi hukuki bir boyuta adım atmadan aynı evi paylaşabilmektedir. İster evli olan ister evli olmayıp da aynı evi paylaşan çiftler birbirlerinin psikolojik, toplumsal ve fizyolojik ihtiyaçlarını olabildiğince karşılamalıdır. Bu yazıda sizlere evlenip hukuki bir boyut çerçevesi içerinde aynı evi paylaşan çiftlerin neden boşanma kararı aldıklarını aktarmaya çalışacağız.

Sosyal ve Psikolojik İhtiyaçlar Karşılanmadığında

Evlilikte, eşlerin sosyal ve psikolojik ihtiyaçları şu şekilde olabilmektedir: Sosyal ihtiyaçlar; güvenlik isteği, korunma, dayanışma içinde olduğunu hissetme, birliktelik duygusunu yaşama ve birbirlerinden onur duyabilme, ortak amaçlar doğrultusunda bir arada olabilmek şeklinde olabilmektedir. Psikolojik ihtiyaçlar ise; sevgi ve buna bağlı olarak evlilikte doyuma ulaşmaktır. Eşler arasında bu ihtiyaçlar karşılanmadığında, bunlardan bağımsız olan birçok faktöre ve probleme bağlı olarak boşanma gerçekleşebilmektedir. En başta şunu belirtmek gerekir ki eşler için yaşanılan problemleri boşanma ile sonlandırmak alınan zor bir karar olmaktadır ve problemlerin çözümü için boşanma kararını en son almaktadır.

Zor Bir Karar Ancak Neden Karar Alınır?

Eşlerin boşanma kararını almasına etken olan problemler şu şekilde olabilmektedir: Eşlerin farklı düzeyde ekonomik ve sosyal kesimlerde yetişmiş olması, eşlerin yetiştiği kültürler arasında farklılığın bulunması, toplumun boşanmaya karşı tutumunun eskiye göre daha anlayışlı ve esnek olması çiftlerin boşanma kararları üzerinde daha fazla düşünmesinin önüne geçebilmektedir, eşlerin birbirine uyguladığı ekonomik/ psikolojik/ fiziksel/ cinsel şiddet, aldatılma, eşler arasında yaşanılan tartışmaların artması ve artışa bağlı olarak tartışmaların eşler açısından katlanılamaz bir boyuta dönüşmesi, eşler arasındaki iletişimin zayıflaması, eşlerin geleceği yönelik beklentilerinin farklı olması çiftler arasında anlaşmazlığa neden olabilmektedir.

Eşlerin birbirinden beklediği sorumlulukları yerine getirmemesi, çiftlerin genç yaşta evlenmiş olması, eşler arasında cinsel sorunların yaşanması, ekonomik sorunlar, eşlerden birinin alkol/ uyuşturucu gibi madde bağımlılığının bulunması, eşlerden birinin kumara oynaması ve kumara düşkün olması, eşlerden birinin ya da ikisinin de fazla televizyon izlemek, işkolik olma gibi nedenlerden dolayı aileye vakit ayıramaması, eşlerden birinin ya da ikisinin de kıskanç olması ve birçok problemden ötürü eşler boşanma kararı alabilmektedir. Bunların yanında Türk Medeni Kanununda da eşlerin boşanma nedenleri belirli maddeler ile açıkça belirtilmiştir. Bunlara yüzeysel olarak bakacak olursak: Türk Medeni Kanunun 161. Maddesinde eşlerden biri aldatırsa aldatılan kişinin boşanma davası açabileceğini, 162. Maddesi eşlerden biri diğerinin hayatına gasp etmeye çalıştığında, onur kırıcı söz veya davranışta bulunduğunda mağdur olan kişinin boşanma davası açabileceği açıkça belirtilmiştir.

Özetle

Çiftler mutlu bir hayat için evlilik yoluna giderler ancak hayatın neler getirip neler götüreceğini kimse kestiremez. Boşanma zor bir karardır, bu yazımızda sizlere bu konuyla ilgili boşanmaya neden olan etkenlerden bahsettik umarız ki size yardımcı olabilmişizdir.

Her evli çift mutlu bir evlilik yaşamı sürmek ister bu her çiftin en doğal isteği ve hakkıdır. Sizde mutlu bir evlilik yaşamak istiyor ve bazı sorunlarla mı karşılaşıyorsunuz? Endişelenmenize gerek yok sizler için mutlu evliliğin sırlarını anlattık mentaliumist.com/mutlu-evliligin-sirlari/ hemen okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Evlilik yaşamınızda her şey yolunda mı ? Mutlu olmak için çabalıyor musunuz? Bir şeyler yolunda gitmiyor mu? Endişelenmenize gerek yok sizler için hazırladığımız mutlu evlilik testini çözebilir evliliğinizi gözden geçirebilirsiniz. Daha mutlu bir evlilik yaşamınız için hazırladığımız testi çözmek için  mentaliumist.com/mutlu-evlilik-testi-ile-evliliginizi-degerlendirin/ linke tıklyabilirsiniz.

Aile toplumun en önemli çekirdek yapı taşıdır. Aile içindeki bireyler birbiri ile iyi geçinmelidir. Bu her ailenin hayalini kurduğu bir durumdur. Her aile iyi kendi içerisinde iyi ilişkiler ister ancak bazen aile bireylerinin birbirini anlayamadığı durumlar meydana gelmektedir. Aile terapisi tamda bu durumu çözmek için vardır. Sizde aile terapisine ihtiyaç mı duyuyorsunuz? O halde aile terapisini anlattığımız yazımız tamda size göre hemen okumak için mentaliumist.com/aile-terapisi-nedir/ linkine tıklamanız yeterli

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.