Skip to content Skip to footer

3 Soruda Kadıköy Pedagog Seçimi

kadıköy pedagog

4 Soruda Gerçekten Kadıköy Pedagog İhtiyacınız Var Mı?

Pedagog ve çocuk psikoloğu arasındaki farkı biliyor musunuz? Birbirinden farklı meslek grupları olan pedagog ve çocuk psikoloğu aslında aynı anlama gelmemektedir.

Ancak ne yazık ki internette arama yapan pek çok kişi yanlış aramalar sonucu yanlış profesyoneller ile görüşmek durumunda kalabilmektedir. Pedagoglar eğitim uzmanı iken çocuk psikoloğu ise çocukların ruhsal sorunlarında tedavi sürecine katılan uzmanlardır.

Eğer siz de Kadıköy pedagog araması yapıyor ancak çocuk psikoloğu ile görüşmek  ve çocuğunuz için ruhsal destek talep ediyorsanız bu konuda bize ulaşabilirsiniz.

kadıköy pedagog

Pedagog Neden Önemlidir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki ülkemizde çok değerli ve alana katkıda bulunmuş önemli pedagoglar bulunmaktadır. Pedagog unvanı olan uzmanların çocuklarımızın gelişiminde önemli katkıları bulunmaktadır.

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Bunu sadece bir aile bazında düşünmek doğru değildir çünkü aile toplumun temelidir. Ailenin en değerli üyesi ise toplumun en değerlisidir.

Çocuklarımız rahatsızlık yaşadıklarında onlar için fazlasıyla endişelenebiliriz. Bu endişeyle hemen hastanelere koşarız. Fiziksel rahatsızlıklar kadar ruhsal sorunları da bizi endişelendirir.

Bazen çeşitli imkansızlıklar nedeniyle kendimiz için ruhsal destek alamasak dahi çocuklarımız için mutlaka destek almak için uğraşırız. İşte Kadıköy pedagog olarak arama motorlarında uzman arayanlar da bu amacı taşımaktadırlar.

Pedagoglar çocuk gelişimi konusunda eğitim verebilen ve bu alanda çalışmalar yapan profesyonellerdir. Ancak pedagog unvanı taşıyan profesyoneller ruhsal destek sunamazlar.

Ruhsal destek ancak ve ancak psikolog ve psikiyatrist unvanı olan ruh sağlığı çalışanları tarafından sunulabilir. İşte bu yüzden yazımızın devamında pedagog ve çocuk psikoloğu tanımlarını inceleyeceğiz.

kadıköy pedagog

Kadıköy Pedagog Mu Çocuk Psikoloğu Mu Doğru?

Dikkatimizi çeken önemli bir nokta bizi bu yazıyı yazmaya yönlendirdi. Diyelim çocuğunuzla ilgili profesyonel destek almak istiyorsunuz ve İstanbul’un Kadıköy ilçesinde oturuyorsunuz.

Artık günümüzde her şeyi internet aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz için bu durumda da internetten faydalanmak istiyorsunuz. Arama motoruna oturduğunuz ilçede size en yakın ve destek almak için sizce yeterliliğe sahip olan bir pedagog arayışındasınız.

Bunun için de doğal olarak arama motorlarına Kadıköy pedagog yazıyorsunuz. Buraya kadar yaptığınız şey gayet doğal ve normal bir süreci işaret ediyor.

Eğer Kadıköy bölgesinde bir pedagog ile görüşmek istiyorsanız arama motorlarına da Kadıköy pedagog yazmanız çok normaldir. Peki Kadıköy pedagog yazdığınızda karşınıza kimlerin çıkmasını beklersiniz?

Kadıköy bölgesinde destek veren pedagog adı verilen profesyonellerin, değil mi? Sonuç ise çok farklı karşımıza çıkmakta. Şimdi hemen deneyebilir ve bakabilirsiniz.

Kadıköy pedagog yazıldığında karşınıza Google tarafından çıkan sonuçların neredeyse tamamı Kadıköy çocuk psikoloğu olacaktır. Aslında siz Kadıköy pedagog yazdınız ve dolayısıyla pedagoglar ile görüşmek istiyorsunuz.

Peki bunun sebebi sadece internetin ve arama motorlarının algoritmalarındaki bir hatadan mı kaynaklanmakta? Kadıköy pedagog şeklinde internet üzerinden arama yapanlar gerçekte Kadıköy çocuk psikoloğu arayan kişiler mi?

Bu soruların cevabını bulabilmek için ilk yapmamız gereken şey pedagog ile çocuk psikoloğu kavramlarını incelemek ve ardından aralarındaki ayrımı yapabilmektir.

kadıköy pedagog

Pedagog Kimdir?

Kadıköy pedagog araması yapan kişilerin istekleri elbette pedagog desteği almak olabilir. Ancak Kadıköy pedagog ile Kadıköy çocuk psikoloğu aynı şeyler değildir.

Pedagog unvanı aslında çocuk psikoloğuyla çok fazla karıştırılan ancak birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Dilbilgisi anlamında, pedagog unvanı olan kişi eğitim bilimci veya eğitimcidir.

Dolayısıyla bu işi yapan kişi bir psikolog ya da klinik psikolog değildir. Daha doğrusu pedagog olan kişinin yaptığı işin adı eğitimci olacaktır. Türkiye’de 1982 yılında, öğrencilerin pedagog unvanı alabilecekleri Eğitim Fakültesi’ne kayıtlarını durduran bir yasa çıkarılmıştır.

Dolayısıyla Türkiye sınırları dahilinde 40 yıldır Eğitim Fakültesi mezunu olarak pedagog unvanı alanlar bulunmamaktadır. Bir başka ifadeyle 1982 yılından sonra hiçbir yeni mezun kişi pedagog unvanını kullanamamaktadır.

kadıköy pedagog

Çocuk Psikoloğu Kimdir?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi pedagog ve çocuk psikoloğu ayrımı birçok kişi tarafından net bir şekilde bilinmediği için pedagog unvanı olan profesyonellerin çocuk psikologlarının gerçekleştirebildiği psikoterapi desteğini sunduğu düşünülür.

Bu nedenle internet üzerinde yapılan aramalar da kişileri yanlış yönlendirebilmektedir. Örneğin; Kadıköy pedagog yazan bir ebeveyn aslında internette bulduğu birçok profesyonele Kadıköy pedagog sonuçlarına göre gitmektedir.

Ancak karşılaştığı kişiler çocuk psikoloğu çıkmaktadır. Pedagog ise çocuk psikoloğu değildir ve hatta psikolog da değildir. Pedagog ile psikolog arasındaki en önemli ayrım eğitim kısmında ortaya çıkmaktadır.

Pedagog, dört yıllık üniversitelerin Eğitim Bilimleri alanlarından pedagoji mezunudur. Psikolog ise dört yıllık üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi bölümlerinden mezun olan ruh sağlığı profesyonelleridir.

Psikolog ile pedagog görüldüğü üzere mezun olunan fakülteler bakımından dahi birbirinden farklıdır. Benzer şekilde, psikolog ve pedagog ile psikiyatrist de çok farklı disiplinlerdir.

Psikiyatrist ise üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olan bireylerdir. Pedagog ile psikolog ayrımına dönecek olursak psikologların nasıl bir eğitimden geçtiğini de belirtmemiz gerekir.

Psikologların dört yıllık psikoloji lisans eğitimini tamamlayarak bu meslek unvanını aldığını belirtmiştik. Dört yıllık lisans eğitimi almak psikolojik destek sağlamak için kesinlikle yeterli olmamaktadır.

Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi yapılır ve klinik psikolog unvanı alınır. Klinik psikolog olduktan sonra ise en az bir psikoterapi ekolünde eğitim almak ve danışan tecrübesi kazanmak gerekmektedir.

Çocuk psikoloğu çocuk danışanlarıyla klinik görüşmeler yapma yetkisine sahip olan ruh sağlığı profesyonelidir. Ebeveynler çocuklarında gözlemledikleri ruhsal sorunlarla alakalı pedagog desteği almak isteyebilirler.

Ancak pedagog eğitimcidir ve klinik müdahale yetisine sahip değildir. Dolayısıyla pedagog değil çocuk psikoloğu olan ruh sağlığı uzmanları psikoterapi sürecine dahil olabilirler.

Kadıköy pedagog arayışında olan ebeveynler bu nedenle başvuracakları uzmanın önce psikoloji lisans eğitimini tamamlamış, klinik psikoloji uzmanlık eğitimini alan ve psikoterapi ekollerinden en az birinde yoğunlaşan kişileri araştırmalıdırlar.

kadıköy pedagog

Mentalium Psikoloji Kimdir?

Kadıköy pedagog olarak internet üzerinden arama yapan bireyler eğer çocuklarıyla alakalı kendilerine eğitim desteği arıyorlarsa pedagog desteğimiz bulunmamaktadır.

Ancak çocuklarındaki ruhsal sorunlar sebebiyle destek almak isteyen ebeveynler için psikoterapi desteği sağlayan uzmanlarımız mevcuttur. Bu desteği sağlayan Mentalium Psikoloji 2019 yılında Kadıköy ilçesinde kurulmuş bir psikolojik danışmanlık merkezidir.

Kurumumuz 2021 yılında ise ikinci şubesini Şişli ilçesi Mecidiyeköy semtinde açmıştır. Merkezimizde tamamı lisans eğitimlerini psikoloji alanında gerçekleştirmiş olan uzmanlar çalışmaktadır.

Uzmanlarımızın hepsi lisans eğitimlerinin ardından uzmanlık eğitimlerini ise klinik psikoloji alanında gerçekleştirmişlerdir. Böylece klinik psikolog unvanı almaya da hak kazanmışlardır.

Ayrıca uzmanlarımızın tamamı en az bir psikoterapi ekolünde kendilerini geliştirmişlerdir. Teorik eğitimlerine ek olarak süpervizyonlarını da gerçekleştirmişlerdir.

Elbette danışan tecrübesi de kazanan ve kendi süreçlerinden geçen uzmanlarımız psikoterapi gerçekleştirme yetilerine sahiptirler. Kurumumuz bünyesinde hem bireysel psikoterapi hem de aile çift terapisi desteği sunulmaktadır.

Bireysel psikoterapi alanlarımız arasında depresyon, anksiyete, sosyal fobi, travma, OKB, kişilik bozukluğu, özgül fobi, panik atak ve ilişki sorunları olmak üzere birçok ruhsal sorun yer almaktadır.

Ayrıca bireysel terapinin dışında ilişkilerinde sorunlar yaşayan çiftler için de aile çift terapisi desteği sunulmaktadır. Bireysel psikoterapi konusunda çocuk, ergen ve yetişkinler için ayrı ayrı destek sunulabilmektedir.

Çocuk alanında psikoterapi desteği sunan profesyonellerin pedagog değil çocuk psikoloğu olarak adlandırıldığını belirtmek isteriz. Merkezimizde de çocuk alanında psikoterapi desteği sunan uzmanlarımız mevcuttur.

Çocuklarımız daha önce de belirttiğimiz gibi en değerli varlıklarımızdır. Onların fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlığı da en önemli hassasiyetlerimizin başındadır.

Çocuklarımız da aynı biz yetişkinler gibi ruhsal sorunlar yaşayabilmektedir. Bu noktada çocuklarımızın da herkes gibi psikolog desteğine ihtiyacı vardır.

Eğer sizin de çocuğunuz ruhsal anlamda zor zamanlar geçiriyorsa, uzmanlarımızdan psikolojik destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.