Skip to content Skip to footer

Yas Belirtileri Nelerdir?

Duygusal Belirtiler

Kişi ölümü inkâr etme eğiliminde bulunmaktadır. Kişi yaşadığı kayıp sonrasında üzgündür. Üzüntünün yanı sıra ağlama nöbetleri de geçirmektedir. Kaybettiği kişiye karşı ciddi anlamda özlem duymaktadır. Eskisine göre daha öfkeli biri olmuştur. Güven sorunu yaşamaktadır çevresindekilere karşı. Kaygılıdır ve çıldıracağını düşünmektedir. İlgisiz ve hayata karşı isteksizdir. Yaşamındaki hiçbir aktiviteden zevk alamaz. Duygu hissizliği yaşamakta ve geleceğe yönelik ümitsiz bir bakış açısına sahip olmaktadır. Kararsız, hedefsiz ve her şeyden önemlisi çaresizdir. Saydığımız yas belirtileri duygusal belirtiler olarak adlandırılır.

Ruhsal Belirtiler

Yastaki kişi hayatını kaybeden kişinin hala varlığını hissetmektedir. Ona göre bu kişi hala yaşamaktadır. O kişinin sesini duyar. Yalnızca sesini duymakla kalmaz aynı zamanda onun hayalini de görmektedir. Yas sürecini yaşayan kişide derin bir şekilde ölüm ve hayat kavramlarını sorgulama hali vardır.

Bilişsel Belirtiler

Kişi vefat eden yakınının ölümünü ve ölümü düşünmekle zamanını geçirmektedir. Ölüm düşüncelerini durduramaz ve zihnine bu düşüncelerin yerleşmesine engel olamamaktadır. Kayıp ile ilgili genellikle kendini suçlayabilir ve kendine kızabilir. Eğer yakının ölümüne tanık olduysa ölüm anını tekrar tekrar hatırlar. Bu ölüm anıları oldukça canlıdır. Hatta çok yeni şahit olmuş kadar hafızada canlı kalmıştır. Dikkatini odaklamada oldukça zorlanmaktadır. Dikkatini toplayamadığı gibi aynı zamanda bir konuda karar vermekte de çok zorlanır.

Davranışsal Belirtiler

Kayıp yaşayan ve yas sürecini derin bir şekilde hisseden kişiler genellikle yardım organizasyonlarında faaliyet gösterirler. Kayıp sebebiyle yaşadıkları acıyı başkalarına yardım ederek atlatmaya çalışırlar. Bazen de insanlardan uzaklaşır ve kimseyle görüşmek istemezler. Kaybın ardından uzaklara gitmeye ve bir süre kimseyle iletişime geçmemeye çalışabilirler. Vefat eden yakınlarının eşyalarına çok anlam yükleyebilirler. Bunun tersi de söz konusu olabilir ve vefat eden kişiyi hatırlatan her şeyden kaçınabilirler. Vefat eden kişinin kabrine ya sık sık uğrarlar ya da bir kez bile ziyaret etmekten kaçınırlar. Yas sürecinde özellikle alkol olmak üzere bağımlılıkların gelişimi sıkça görülebilir. Önemli yas belirtileri arasında bağımlılığı gösterebiliriz.

Fiziksel Belirtiler

Baş bölgesinde ağrı, göğüste ağrı ve sıkışma hissi, yutkunma güçlüğü, bulantı, kusma, kabızlık, ishal, nefes almakta zorlanma, çarpıntı, adette düzensizlikler, kas seğirmeleri, kas kasılmaları, uyku sorunları, iştah sorunları, halsizlik ve yorgunluk yas sürecinde görülen fiziksel belirtilerdendir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.