Skip to content Skip to footer

Torunu Olanlara Tavsiyeler

Torun sahibi olmak da aynı yıllar önce çocuk sahibi olmak gibi bir süreci temsil eder. Büyükanneler/Büyükbabalar geçmişte çocuk sahibi olurken yaşadıkları heyecanın benzerini bu kez de torun sahibi olacakken yaşarlar. Yıllar sonra aileye katılan yeni bir bebek kuşkusuz yeni bir telaşı da beraberinde getirir. Ancak torun sahibi olmak birçok büyükanne/büyükbaba için çocuk sahibi olmaya göre daha kolaydır çünkü aynı süreçleri yaşadıkları için tecrübe kazanmışlardır. Kişinin yaşamının bu değerli evresinde torunuyla vakit geçirmenin verdiği haz kişi açısından paha biçilemez bir konumdadır. Birçok büyük ebeveyn de torun sahibi olmayı iple çeker adeta. Yazımızın devamında torun sahibi olacak büyük ebeveynlere bu hazzı yaşama konusunda bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Torununla Vakit Geçir

Torununuzla beraber vakit geçirmekten oldukça fazla zevk alacaksınız. Bunu başarmanın bir yöntemi de hobilerinizi torununuzla paylaşmanızdır. Torununuzla yapacağınız bu paylaşım sayesinde onunla kurduğunuz bağ gitgide sıkılaşacaktır. Onunla hobilerinizin ne olduğunu paylaşın ve paylaştığınız hobinin onun için ne anlam ifade ettiğini mutlaka öğrenin. Torununuzun elinden tutun ve onunla dışarda gezintiler yapın. Çocuklar dışarıda oynamayı severler. Örneğin; parka gitmek, gezmeye çıkmak vb. aktiviteler çocukların hem zevk aldığı hem de bir yandan birçok şeyi öğrendiği aktivitelerdir. Parkta dolaşırken onlara orada bulunan hayvanların özelliklerini anlatabilirsiniz. Hatta ona bazı ev ödevleri vererek onun araştırma yapmasına da katkıda bulunabilirsiniz.

Doğayı oluşturan elementleri gösterin ve doğayı nasıl kişisel olarak koruyabileceğini ona anlatın. Torununuzu iyi bir insan olarak yetiştirmenin en basit yollarından biridir bu. Beraber bazı aktiviteler planlayın. Bu aktivitelerin yalnızca eğlenceli olması ne kadar yanlışsa yalnızca öğretici olması da bir o kadar yanlıştır. Çocuğun eğlenirken öğrenmesi gerekir. Örneğin; onu bir çocuk tiyatro oyununa götürebilirsiniz. Daha sonra da oyun hakkında konuşmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca konser, sinema vb. bazı aktiviteleri de planlamak torununuzla güzel vakit geçirmenize yardımcı olur

Torununa Sorumluluk Ver

Torununuza aynı çocuk yetiştirirken tavsiye ettiğimiz gibi bazı küçük sorumlulukları vermenizi öneriyoruz. Bu görevler aynı zamanda sizin ev işleriniz de olabilir. Örneğin; bulaşık makinasında yıkanmış olan tabak ve bardakların dizilmesini ona bir görev olarak verebilirsiniz. Ancak vereceğiniz sorumluluğu bir yarışma halinde gerçekleştirirseniz torununuzun ilgisini daha çok çekecektir. Kronometre kullanarak onun hızını ölçerek tamamladığında ona sarılarak onu tebrik edebilirsiniz. Bu davranış hem aranızdaki bağı kuvvetlendirecek hem de onun sorumluluğunda gerçekleştirilen davranışı tebrik ederek pekiştirmiş olursunuz. Ayrıca ona mutfakta bazı görevler vererek motor becerilerinin gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin; mantı yapıyorsanız torununuzdan açılan hamurun içine sizin verdiğiniz miktarda iç malzemesini koymasını ve kapatmasını isteyebilirsiniz. Bu alıştırmadan önce bu görevin nasıl yapılacağını ona kısaca göstererek anlatmalısınız. Torununuz yaşı ve becerileri itibariyle mantıya sizin kadar iyi şekil veremeyebilir. Ancak siz onu bu çabası karşılığında tebrik ederseniz özgüvenin gelişimine sebep olacaksınız.

Öğrenmesine Katkıda Bulun

Torununuz yaşı itibariyle öğrenmeye oldukça açık ancak neyi nasıl öğreneceği de bir o kadar önemli. Siz onun rol modeli olabilirsiniz ve bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Çocuklar gözlemleyerek öğrenirler. Sizi adeta bir gizli kamera gibi izliyor, bunu biliyor musunuz? Ona öğreteceğiniz şeyleri ona rol model olarak öğretme yolunu denemelisiniz. Bu çok etkili bir yöntemdir ve torununuz bu yönteme oldukça açıktır. Örneğin; torununuz size kamu spotunda sigaranın zararları ile ilgili bir soru sordu. Siz de sigaranın zararları, kanser yapma riskini, ömrü kısalttığını ve sigara içenlerin dişlerinin sarardığını söylediniz. Ancak torununuz altın soruyu sordu: Dede o zaman sen niye içiyorsun? Siz torununuza ne söylerseniz söyleyin o söylediklerinizi değil sizde gördüğü şeyi örnek alacaktır. Eğer torununuzun sigara içmemesini istiyorsanız siz de sigarayı bırakmalısınız. Öğrenmesine katkıda bulunmak için ona iyi bir rol model olmaya çalışın.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.