Skip to content Skip to footer

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Stres, bireyin karşılaştığı bir tehditle ruhsal veya bedensel olarak başa çıkamaması sebebiyle oluşan ve kişinin yaşamını etkileyen bir durumdur. Stres hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır ve hayatımızda stresin yeri olmalıdır. Stres olmazsa olmaz bir durum ise stresle neden başa çıkmak gerekiyor? Aslında bu tabir tam olarak doğru kullanılmıyor. Stresle değil aşırı stresle başa çıkmamız gerekiyor. Aradaki farkı şöyle açıklayalım. Üniversitede finaller yaklaştı ve stres yaşadığınızı söylüyorsunuz. Bu çok doğal bir durum çünkü stres yaşamasanız sınavlara hazırlanmadığınızı düşünebiliriz. Buradaki fark stresin ne düzeyde olduğuyla ilgilidir. Yaşadığınız stres seviyesi nedeniyle eğer finallere çalışamıyor ve sürekli dersten kalacağınız konusunda kaygılanıyorsanız, sorun başlamış demektir. Aşırı stresle başa çıkma yöntemleri olarak birkaç tavsiyemiz olacak.

Stres Yaratan Durumu Öğren

Stresle başa çıkma yöntemleri için ilk önerimiz sizin için hangi durum stres yaratıyorsa, bu durumu tanımanızdır. Hepimizin hayatında strese sebep olan ve stresör dediğimiz bazı unsurlar bulunabilir. Bazılarımız işyerinde, bazılarımız arkadaş ortamında hatta bazılarımız da aile ziyaretlerinde stres yaşayabilir. Stresle başa çıkabilmek için öncelikle stres kavramını ve stres yaratan durumu öğrenmeniz gerekmektedir. Durumu tanımak size o duruma karşı önlem alma yetisini kazandıracaktır. Stres yaratan durum eğer sizin hayatınızda vazgeçilmez bir konumda ise o zaman onunla baş edebilme yollarını aramanız gerekecektir. Örneğin; sınavlar en büyük stres kaynağınız ise sınavlardan kaçış olamayacağına göre sınav öncesi ve esnasında bu durumla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmekten başka bir yol olmayacaktır.

Alkol ve Kafeinden Uzak Dur

Çoğu kişi yaşadığı stresle mücadele edebilmek için alkol ve kafein gibi uyarıcı veya sakinleştirici bazı maddelere başvurabilir. Bu yöntemler kesinlikle doğru baş etme yöntemleri değildir. Kişinin stresle başa çıkmasını uzun vadede sağlamadığı gibi bağımlılık geliştirmesine de sebep olabilir. Örneğin; stresle başa çıkma yöntemleri olarak benimsediği alkol alımı neticesinde kişi alkol bağımlısı olabilir. Karşılaştığı ve stres yaratan her durumda alkole sığınır. Bu başvuru da aynı zamanda kişinin zamanla daha çok alkol almasına sebep olabilir. Miktarı her arttırdığı dönemde bağımlılığa da bir o kadar yaklaşmaktadır. Bir süre sonra stresi yatıştırmak için daha fazla alkole ihtiyaç duymaya başlar. Stresle başa çıkabilmek için doğru yöntem maddelere başvurmak değil, onunla sağlıklı mücadele yöntemleri geliştirmektir.

Mükemmeliyetçi Olma

Stresle başa çıkma yöntemleri hakkında konuşurken bazı kişilerin en zorlandığı yanlardan biri mükemmeliyetçi kişilikleridir. Mükemmeliyetçi kişilerde birçok durum stres seviyelerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Kişi üzerinde çalıştığı bir projede hata olmasına göz yumamaz. Hata onun için kesinlikle hayatında olmaması gereken bir haldir ancak hepimiz hata yaparız. Çalıştığımız konuya ne kadar hâkim olursak olalım gözümüzden kaçan bazı şeyler olabilir. Mükemmeliyetçi kişiler ise hata yaptıklarında sanki dünyanın sonu gelmişçesine bunu tolere edemezler. Her şeyin kusursuz olmasını arzuladıkları için ise hiçbir zaman tam olarak başarılı olamazlar. Başarısızlıklarının sebebi ise mükemmeliyetçilik sorunu nedeniyle oluşan stresi kontrol edememeleridir.

Hobi Edin ve Gevşe

Aşırı stres sahibi kişilerin en büyük eksikliklerinden biri rahatlama ve gevşeme noktasında ciddi problemler yaşamalarıdır. Bu kişilerin gevşemek için herhangi bir alanları yoktur. Sürekli işe odaklanabilir ve rahatlayamadan yıllarını geçirebilirler. Bu durum işyerinde başarısızlığa da aile hayatlarında da sorunlara sebep olabilir. Sürekli çalıştığınızı ve sürekli iş düşündüğünü varsayalım. Hiç tatil yapmıyor veya kendinize bir hobi edinmiyorsunuz. Sizce ömrünüz kısalır mı uzar mı? Aşırı stres ve hobilere zaman ayırılamaması sebebiyle zamanla hem ruhsal hem de bedenen yıpranmaya başlarsınız. Bu nedenle işiniz ne kadar ağır olursa olsun, kendinize edinecek hobiler bulun. Ve tabi ki bu hobileri uygulayabilecek zaman yaratın.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.