Skip to content Skip to footer

İstanbul Terapist : 3 Soru 3 Cevap

İstanbul Terapist: 3 Soru 3 Cevap

Büyük bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Peki sizce büyük şehirlerde yaşamak daha az kalabalık şehirlerde yaşamdan daha mı stresli? Büyük şehirlerde yaşayan okurlarımızın birçoğu şu anda bu soruya koşulsuz şekilde evet diyorlardır. Gerçekten de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşam çok daha stres ve kaos içerisinde geçmekte.

Peki daha çok strese maruz kalan kişilerin daha çok psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu düşünüyor musunuz? Bu soruya alandaki uzmanlar olarak biz cevap verelim. Kesinlikle evet. O zaman şunu diyebiliriz İstanbul terapist ihtiyacının en yüksek olduğu il olabilir.

Türkiye’deki en yüksek nüfusa sahip il olduğu düşünülürse İstanbul terapist ihtiyacının da çok fazla olması gerekiyor. Peki durum gerçekten de böyle mi? Buna ve stresle baş etme konusuna yazımızın devamında cevap arayacağız. Eğer siz de stresle başa çıkabilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun ve bizden psikolog desteği alın.

Terapist Kimdir?

Terapist, üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümlerinden mezun olan psikologların yüksek lisans eğitimlerini klinik psikoloji alanında yapması ve sonrasında psikoterapi yönelimlerinden en az birini seçerek eğitimlerini almaları sonucu aldıkları unvandır. Tabi ki bunları yerine getirmekle terapist olunmaz.

Terapist olmak tecrübe gerektirir. Kendisini geliştirmek için yeterli sayıda vaka görmek bunun için çok değerlidir. Ne kadar çok vaka görür ve bu vakalar üzerine çalışmalar yaparlarsa daha fazla deneyim kazanırlar ve danışanlarına daha verimli psikoterapi hizmeti verebilirler. İstanbul terapist açısından oldukça zengin bir bölgedir.

Bir araştırmaya göre Türkiye’deki tüm terapistlerin yüzde 28’ini tek başına İstanbul terapist kadroları oluşturmaktadır. Her ne kadar çok fazla seçenek var olsa da özellikle İstanbul ve benzeri büyük şehirlerde yaşayan kişilerin terapist seçiminde önem vermesi gereken bazı kriterler vardır. Bunlardan ilki terapist hangi yönelimle çalışıyor sorusunu sormaktır.

Bunu tespit edebilmek için size en yakın İstanbul terapist seçeneklerini tek tek inceleyin ve tüm terapistlerin hangi psikoterapi yönelimini tercih ettiklerini inceleyin. Hangi psikoterapi yöneliminin sizin için daha uygun olduğuna bakabilir ve hatta uzmanınızla bu yönelim üzerine de konuşabilirsiniz. İstanbul terapist seçiminde ayrıca uzmanın hangi alanlarda daha önce çalıştığına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Örneğin; cinsel terapi üzerine eğitim, süpervizyon ve danışan almış, tecrübesini cinsel terapi üzerine almış bir uzmana cinsel sorunlarınız için gitmeniz terapi sürecinden daha iyi verim almanızı sağlayacaktır. Bağımlılık konusunda destek almak istiyorsanız ve İstanbul terapist aramalarında ön planda çıkan terapistiniz bu alanda hiç tecrübe edinmediyse size yeteri kadar yardımcı olmayabilir.

Bu nedenle mutlaka seçiminizi yaparken hangi alanlarda çalıştığına ve hangilerinin ilgi alanı olduğuna dikkat etmeniz bir danışan adayı olarak sizin lehinize olacaktır. Ayrıca terapistinizin hangi üniversitede psikoloji lisans eğitimini bitirdiği, hangi üniversiteden uzmanlığını aldığı, hangi eğitmenlerden psikoterapi eğitimlerini aldığı, kendisini alanda ne kadar geliştirdiği de dikkat etmeniz gereken önemli noktalardır.

Terapist sizin ihtiyacınıza ve terapiden beklentilerinize ne kadar cevap verebilecek nitelikteyse bu terapi sürecini de etkileyecektir. Bunlar terapi sürecinde terapistin belirleyici noktalarıdır ancak terapide verimliliği daha fazla etkileyebilecek olan bir dinamik daha vardır ki o da sizsiniz. Danışan adayı olarak sizin hangi beklentilere sahip olduğunuz oldukça önemlidir.

Örneğin; kısa süreli terapi beklentiniz varsa bilişsel davranışçı terapi sizin için daha uygun olabilir. Öte yandan, kendinizi anlamaya ve uzun süreli içsel bir yolculuğa çıkmayı daha uygun görüyorsanız psikodinamik veya psikanaliz gibi başka yöntemler sizin için daha uygun olabilir. Bu noktada zihninizde karışıklıklar ve soru işaretleri varsa ilk görüşmede terapistinize de sorarak bazı cevapları alabilirsiniz.

Ulaşılabilirlik de elbet İstanbul terapist seçiminde önemlidir. İstanbul terapist seçenekleri açısından oldukça zengin bir şehirdir ve dolayısıyla psikolog ücretleri de çok değişken olabilir. Örneğin; bir psikoloğun seans ücreti 1000 TL olabilirken bir diğerinin 300 TL olabilir. Eğer sizin bütçeniz 1000 TL seans ücreti olan psikoloğa devam etmeye yetmeyecekse bu süreci 2-3 seansta tamamlanabileceğini düşünerek adım atmamanız gerekir.

Kendi bütçenizi seanslara başlamadan ve hatta İstanbul terapist seçeneklerine göz atmadan önce belirlemeniz gerekir. Bu durum aslında kendinize yatırım yaptığınız her alan için geçerlidir. Örneğin; estetik uzmanına gidecekseniz ve bu sürecin en az birkaç seans süreceğini biliyorsanız kendi vücudunuza fiziksel bir yatırım yapmayı planladığınız için bütçenizi de hesaplarsınız.

Terapist ile görüşmek ve terapi sürecine dahil olmak da ruhsal açıdan kendinize yatırım yapmaktır. Daha verimli, kaliteli ve iyi bir yaşam elde etmektir ve yaşamınıza yatırım yapmaktır. Bu yatırımın henüz başında da yatırıma hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Ne yazık ki birçok kişinin psikolojik destek alırken verim alamamasının sebeplerinin başında kısa vadede terapi sürecini yarım bırakmak gelmektedir. Plansız girilen terapi süreci beraberinde kısa vadede terapiden vazgeçmeyi ve sorunların biraz daha ertelenmesini beraberinde getirir.

İstanbul Terapist İhtiyacı Neden Fazla?

İstanbul terapist ihtiyacının en fazla olduğu ildir. Bunun birçok sebebi vardır. Birincisi, Türkiye nüfusunun yaklaşık beşte biri İstanbul’da yaşamaktadır. Her beş kişiden birinin İstanbul’da yaşadığını düşünürsek oransal olarak İstanbul ‘un terapist ihtiyacının fazla olması şaşırtıcı değildir. Türkiye’nin her şehri kendi özellikleriyle önemlidir ancak İstanbul başta tarihi, ekonomisi ve konumu itibariyle oldukça farklı bir şehirdir.

İstanbul aralıksız bin altı yüz yıl boyunca Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere dört farklı imparatorluğa başkentlik yapmıştır. İstanbul gibi imparatorluklar başkenti bir şehir bugün de Türkiye’nin finans, kültür, sanat, eğitim vb. birçok alanında en önemli şehridir.

Bu önemli şehir aynı zamanda iş dünyasının da merkezi konumundadır. 20 milyona yakın insanın yaşadığı bu şehirde haliyle ulaşım başta olmak üzere birçok konuda sorunlar da sıkça yaşanmaktadır. İstanbul ‘da yaşayan milyonlarca insan her gün bu sorunlardan olumsuz olarak etkilenmektedir. İstanbul sakinlerinin en büyük sorunlarından biri her zaman trafik olmuştur.

İstanbul trafiğinde her gün ortalama 3 saat geçiren İstanbullular daha fazla stres, kaygı, endişe, sıkıntı, huzursuzluk ve gerginlik yüklenmektedir. İstanbul trafiğinde stres altında olmamak ne yazık ki mümkün değildir. Bu stresöre ek olarak daha hızlı bir iş yaşamı ve aşırı sorumluluklar da yüklenince milyonlarca insanın ruhsal olarak çok daha fazla yıprandığını görebiliyoruz.

İstatistiki veriler de İstanbul terapist arayışının fazlalığına ek olarak İstanbul sınırları içinde yaşayan bireylerin daha fazla terapiye başvurma ihtiyacı hissettiklerini göstermektedir. İstanbul terapist ihtiyacı fazladır çünkü stres altındaki kişi çok daha fazla ruhsal sorun geliştirmeye açıktır.

Mentalium Psikoloji Kimdir?

Mentalium Psikoloji 2019 yılında Klinik Psikolog Onur Aydın tarafından İstanbul terapist ihtiyacını karşılamak amacıyla Kadıköy’de kurulmuş ve ikinci şubesini Şişli’de açmış bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Merkezimizde depresyon, kaygı bozuklukları, fobi, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, travma, kişilik bozuklukları, bağımlılık, çift terapisi vb. birçok alanda ruhsal destek sağlanmaktadır. Eğer siz de ruhsal sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız ve İstanbul terapist arayışındaysanız bize başvurabilir ve bizden destek alabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.