Skip to content Skip to footer

İnternet Bağımlısı Yakınınıza Nasıl Yardım Edersiniz?

İnternetin dünyada yaygınlaşması çok da eski tarihlere dayanmıyor. Ülkemizde internet 90’lı yılların sonunda yayılmaya başladı. Dolayısıyla internet bağımlılığının da çok eskilere dayanan bir geçmişi olmadığını söyleyebiliriz. Literatürde dahi yeni bir bağımlılık türü olduğunu düşündüğümüzde, ailelerin de internet bağımlılığı ile ilgili derin bir bilgi birikimine sahip olmadığını söylemek zor olmasa gerekir. Ancak yine de yaklaşan bu devasa tehlike karşısında ebeveynlerin çok dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerekir. İnternet bağımlılığı özellikle internetle jenerasyonları itibariyle ergen ve çocukları daha çok risk altına almaktadır. (İnternet bağımlılarının sergilediği 10 davranışı anlatan yazımızı okumak için TIKLAYIN).

Davranışlarını Gözlemleyin

Aile, öncelikle durumu detaylı olarak değerlendirmelidir. Çocuğun okuldaki başarısının son dönemlerde olumsuz yönde etkilenip etkilenmediğine bakmalıdır. İnternete girme süreleri sebebiyle derslerini ihmal eden çocuğun okuldaki notları gözle görülür seviyede düşecektir. Ardından ebeveynler çocuğun kendileriyle olan ilişkisi ve evdeki davranışlarını incelemelidirler. Davranış değişiklikleri bütün bağımlılık türlerinde en büyük ipuçlarından biridir. Çocuğun aileden uzaklaşıp uzaklaşmadığı ve eskiye göre daha öfkeli olup olmadığının değerlendirilmesi önemlidir. Ancak burada ailenin ergenlik döneminde de bu tip sorunların yaşanacağını unutmaması da gerekir.

Beden Sağlığını Gözden Geçirin

Çocuğun fiziksel sağlığının internet kullanımından olumsuz yönde etkilenip etkilenmediği de araştırılmalıdır. İnternet bağımlısının uyku düzeni bozulur, öğünlerini atlar, yeme alışkanlıkları değişir ve sürekli bilgisayar başında durmaktan postürü olumsuz şekilde etkilenir. Bunların neticesinde de hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı bozulur. Ailenin bu değerlendirmeyi mutlaka yapması gerekir. Her gece kaçta yattığına dikkat edin. Eğer uyumakta güçlük çekiyorsa, bu çocuğun okul ve sosyal hayatını oldukça olumsuz şekilde etkileyecektir. Yeme düzeni konusunda da bilgi edinmeniz gerekecektir. Sürekli atıştırmalar sebebiyle kilo alımı veya internette zaman geçirmekten ötürü yemek yiyememe ve kilo kaybı olup olmadığını inceleyin. Son olarak, bağımlı yakınınızın vücut duruşunda ve fiziksel görünümünde değişimler olup olmadığını incelemeniz gerekir.

Sözleşme Yapın

Çocuklarının internet başında geçireceği süre hakkında çocukla anlaşma yapılması gerekmektedir. Yaşlara göre farklı sınırlar önermekteyiz. Okul öncesi grup için günde 30 dakika, ilköğretimin ilk 4 senesinde 45 dakika, ilköğretimin ikinci dört yılında 1 saat ve lise çağında günde 2 saat konusunda anlaşma imzalanmalıdır. Bu anlaşmanın yazılı olması tavsiye edilir. Bu günlük sınırı çocuğun aşması durumunda nasıl bir yaptırım uygulanacağı da mutlaka anlaşma imzalanırken yazılı şekilde belirtilmelidir. Ailelerde gördüğümüz en önemli hatalardan biri çocukla yapılan sözlü anlaşmada yaptırımların konuşulmaması ve sınırların ihlali durumunda tutarlı olunmamasıdır. Buna özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çocuk, koyulan süreyi günün belirli bölümlerine yayma konusunda özgürdür. Bu özgürlük, aynı zamanda çocuğa sorumluluklarının farkında olmayı da öğretecektir.

Doğru Rol Model Olun

Bazı ebeveynler ise çocuğa internette bulunma süresi ile ilgili sınır koyarken kendileri saatlerce internetten çıkmazlar. Çocukların rol model olarak çoğunlukla ebeveynleri aldıkları unutulmamalı ve en azından ebeveynler örnek olmak için kendilerine sınır koymalıdır. Çocuklar ve ergenler aile tarafından sosyalleşebileceği etkinliklere yönlendirilmelidir. Bu etkinlikler aile tarafından değil çocuk ve ailenin ortak kararı ile belirlenmelidir. Çocuk basketbol oynamayı seviyorsa onu tenis kursuna göndermek yerine basketbol kursuna yazdırmak faydalı olacaktır. Ailelerin alacakları basit önlemler çocuğun veya ergenin bağımlılık geliştirmesini önleyebilecektir. Ancak bağımlılık geliştiyse o zaman bir uzmandan profesyonel destek almak gerekecektir. İnternet bağımlılığı tedavisiyle ilgili bilgi almak için TIKLAYIN.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.