Skip to content Skip to footer

Daha Mutlu Olmak İçin Yapabileceğin 5 Şey

daha mutlu olmak için ne yapmalı

Daha Mutlu Olmak İçin Yapabileceğin 5 Şey

Mutsuzluk ve mutluluk birbirinin yerini dolduran iki duygudurumdur. İnsan yaşamı boyunca hep ağlamadığı gibi hep de gülemez. İkisinin de uygun zamanlarda gerçekleşmesi sağlıklıdır.

Ancak bazen ikisinden birisi bize çok uzak olabilir. Özellikle mutlu olmadığımız zamanların mutlu olduğumuz zamanlara göre çok daha fazla olması canımızı sıkabilir. Mutlu olmak için çaba sarfetmemiz gerekir mi?

Eğer siz de mutlu olmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz. Eğer mutlu olmak konusunda bunları denemiş ancak başarısız olmuşsanız psikolog ile görüşmenin zamanı gelmiş demektir.

daha mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Mutlu Olmak İçin Neler Yapacağınızı Düşünün

Mutluluk birçokları için farklı şeyler demektir. Bazılarımız iyi ilişkilerin, güzel evlerin veya paranın bizi mutlu ettiğini düşünür. Elbette bahsettiğimiz şeyler insanları mutlu etme potansiyeline sahiptir.

Ama aynı zamanda çok para, iyi bir ilişki ya da güzel bir ev almak için kendimize çok fazla stres verdiğimiz de olur. Tek bir hedefe odaklandığımızda, onsuz mutlu olamayacağımızı düşünür ve günlük hayatımızın mutluluğunu kaçırırız.

Başka bir deyişle, mutlu olmak yerine hayatı özlüyoruz. Günlük hayatımızın küçük anlarına dikkat etmek ve hedeflerimize odaklandığımız için bizi mutlu eden diğer şeyleri kaçırmamak mutlu olmanın ilk adımı olabilir.

daha mutlu olmak için ne yapmalıyım?

Mutlu Olmak İçin Yaşam Tarzınıza Bakın

Pozitif psikoloji uzmanlarına göre, bir kişinin kişisel refahını destekleyen birkaç temel yaşam alanı vardır. İnsanlar bu alanların bazılarında mutlu olmadıklarında kendilerini mutsuz hissetmeye başlarlar.

Mutlulukla ilgili bu ilk alanlar para, arkadaşlık, sağlık ve yaşam kalitesi gibi beklentileri içerir. Diğerleri, günlük yaşamınızda pek düşünmediğiniz şeylerden oluşur.

Yaşadığınız çevre, maneviyat, toplumla bütünleşme veya hayatın anlamı mutlu olmak için oldukça önemlidir. Yaşam tarzımız da kişisel refahımızı doğrudan ilgilendiren alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Mutlu olmak istiyorsak bu noktada öncelikle yaşam tarzımızla ilgilenmeliyiz.

Yaşam tarzlarımız, her gün yaptıklarımız, alışkanlıklarımız ve yaşadıklarımız bizi gerçekten mutlu olmak için tatmin ediyor mu? Hangi yaşam tarzı bizi mutlu eder? Kendinize karşı dürüst olmak ve bu soruların cevaplarını bulmak mutluluğa doğru somut bir adım atmanın temelidir.

daha mutlu olmak için yapabilecekleriniz

Mutlu Olmak İçin Düşüncelerinizi Kontrol Edin

Hayatta birçok şey başımıza gelir. Büyüklü küçüklü bu olaylara tepkimiz, mutlu olmak ile ilgili tutumumuzla yakından ilgilidir. İyimser insanların hayatta mutlu olmak için daha avantajlı olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak iyimserlik sadece gerçekleşen olayların olumlu olmasına bakmaz.

İyimserlerin tutumları kendi içlerinden gelen tutumlardır. Kişi, mutluluğunun sebebinin iç dünya görüşünden ve düşüncelerinden geldiğine inanır. Yani dış etkenlere karşı tutumu onu mutlu ediyor. İyimserler bu durumun farkında olan kişilerdir.

Düşüncelerimizi mutlu bir şekilde kontrol etmek ve bizi mutsuz edenin düşüncelerimiz olmadığından emin olmak mutlu olmak için iyi bir başlangıç yapmak için çok önemlidir.

daha mutlu olmak için destek alın

Mutlu Olmak İçin Uygun Hedef Koyun

Sizi mutlu edecek hedefler belirlemekten zaten bahsetmiştik. Bazen ev, bazen iyi bir ilişki, bazen ise para. Bir kişi tüm enerjisini para için işine yoğunlaştırabilir. Ancak bu durum mutlu olmak için yeter mi?

Bazı insanlar için işleri hayattaki her şeyden önce gelir, ancak başarılı kariyerlerine rağmen asla mutlu olamazlar. Her şeye sahip olanın kişisel tatmin elde edemediğini gözlemliyoruz.

Yaşamın birden çok alanında memnuniyet, mutluluk için tek bir alanda başarıdan çok daha önemlidir. İnsanlar kendilerini sadece finansal olarak güvende hissetmekle kalmaz.

Ayrıca sosyal ilişkiler, kişisel gelişim ve fiziksel sağlık gibi alanlardaki mutluluk da daha mutlu bir yaşama yol açabilir. Dolayısıyla mutlu olmak istiyorsak tek bir hedefe odaklanmak yerine bizi mutlu edecek doğru hedefler belirlemeyi öğrenmeliyiz.

mutlu olmak için

Mutlu Olmak İçin Destek Alın

Mutlu olacağınıza inandığınız noktaya ulaşmak için hedefler belirlemenin faydaları yadsınamaz. Ancak bu hedeflere ulaşmaya çalışırken akıllıca adımlar atmak daha önemlidir.

Hayatınızda olumlu bir fark yaratmak istiyorsanız, küçük ve ulaşılabilir hedefler belirleyerek başlayın. Hayatınızda iyi bir alışkanlık geliştirmek istiyorsanız, küçük bir adımla başlayın.

Tüm iyileştirmeleri ve iyileştirmeleri ödüllendirmeyi unutmayın. Mutlu olmak için kendinizle gurur duyun. Hedeflerinize ulaştığınızda sosyal destek aramaktan korkmayın. Ailenizi ve arkadaşlarınızı desteklemek, hedeflerinize ulaşmak için en önemli şeylerden biridir.

Eğer mutlu olmak konusunda zorlanıyorsanız mutlaka profesyonel destek alın. Bir psikolog ile görüşerek sizin iç dünyanızda fark etmekte zorlandığınız gerçekleri görmeniz açısından fayda sağlayabilirsiniz. Mutluluğumuzu engelleyen bazı ruhsal bozukluklar da mevcut olabilir.

Örneğin; depresyondaki bireyler mutlu olabilmek için çabalasalar da hem ilaç hem de psikoterapi desteği almadıkça bunu başarmakta zorlanabilirler. İşte bu yüzden profesyonel destek almak bazen zorunlu hale gelebilir.

daha mutlu olmak için ne yapmalı

Mentalium Psikoloji Kimdir?

Mentalium Psikoloji 2019 yılında Klinik Psikolog Onur Aydın’ın girişimleriyle Kadıköy Göztepe sınırları içinde kurulmuş bir psikolojik danışmanlık merkezidir.

2021 yılında ise Şişli Mecidiyeköy bölgesinde ikinci şubesiyle hizmet sunmaya başlamıştır. Kurumumuzda çalışan tüm psikologlarımız lisans eğitimlerini psikoloji alanında gerçekleştirmiş ve uzmanlık eğitimlerini ise klinik psikoloji alanında tamamlamışlardır.

Tamamı klinik psikolog olan uzmanlarımız en az bir psikoterapi ekolünde yetkinliğe sahip olmakla beraber başka psikoterapi ekollerini de yakından takip etmektedirler. Merkezlerimizde uzman psikologlarımız tarafından hem bireysel hem de aile çift terapisi hizmeti sunulmaktadır.

Bireysel psikoterapi hizmetlerimiz arasında depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, DEHB, travma, sosyal fobi, özgül fobi, bağımlılık başta olmak üzere birçok sorun mevcuttur. Bazen de sorunlar sadece bizi değil partnerlerimizi de içerebilir.

Bu zamanlarda aile ve çift terapisi hizmeti almak çiftlerin ilişkilerini düzeltmek için yapacakları önemli çabalardan birisi olabilir. Eğer siz de profesyonel destek alarak mutlu olabilmek gibi bir yol izlemek isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.