Skip to content Skip to footer

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Yaşamımızın erken dönemlerinde yer alan birçok anı bugünkü yaşantımızı oluşturur. Bu anıların büyük çoğunluğu olumlu ise yaşantımız olumlu bir seyir alırken çoğu anı olumsuz ise yaşantımız da olumsuz etkilenir. Çocuk yaşlarımızda öğrendiğimiz şeyler ilerde karşımıza belirli şemalar halinde çıkar. Yetişkinlikte sergilediğimiz davranışların kaynağı genellikle çocukluk döneminde öğrendiklerimizdir. Çocuk gözlemler ve kaydeder. Çocuk diye önemsemeyen ebeveynler çocuklarının ergenlik ve yetişkinlik dönemindeki yaşantılarında kendi paylarını görmezden gelebilirler.

Çocuk Yetiştirme ve Yaşama Etkisi

Çocuk yetiştirmek zor iştir. Her üreme yeteneğine sahip kişi anne veya baba olamaz. Anne baba olmak özveri, emek ve çaba ister. Çocuk yetiştirmek için en önce sizin değişime hazır olmanız gerekir. Örneğin; öfkeliyseniz ve çocuğunuzun da sizin gibi öfkeli olmamasını istemiyorsanız o zaman hemen öfke kontrolü konusunda destek almaya başlamalısınız. Benzer şekilde; eşinizle sorun yaşıyorsanız ve çocuğunuzun da ilerde sorunlu bir evlilik yapmamasını istiyorsanız, o zaman siz de bir an önce profesyonel destek almanız gerekecektir. Eşine şiddet uygulayan bir baba ilerde eşinden şiddet görmeye yatkın bir kız çocuğu veya eşine şiddet uygulamaya yatkın bir erkek çocuğu yetiştirmektedir. Çocuk neyi görürse onu uygulamaya başlar.

Doğru Rol Model Olmalı

Tıbbi sorun yaşamadığı sürece herkes bir çocuk sahibi olabilir. Peki ya herkes doğru bir rol model anne veya baba olabilir mi? Ne yazık ki hayır. Aslında doğru rol model olmanın yolu çok da engebeli değildir. Bir başka deyişle ileriye yatırım yapmaktır çocuk sahibi olmak. Toplumu değiştirmenin bireysel bir türüdür. Siz doğru rol model olarak topluma ve kendisine faydalı bir çocuk yetiştirerek toplumu değiştirebilirsiniz. Unutmamalı ki bir seri katil yetiştirmek de sizin elinizde, dünyaya faydalı bir bilim insanı yetiştirmek de sizin elinizde. Şimdi arkanıza yaslanın ve öfke sorunu yaşıyorsanız aile geçmişinizi düşünün. Şiddet aile ortamınızın bir parçasıydı ve siz de bunu bir yöntem olarak öğrendiniz, değil mi? Şiddet ortamında yetişip şiddeti bir yöntem olarak belirleyen bir çocuğun şiddetten yetişkinlikte uzak durması çok nadir görülen bir durumdur.

Yatırım Yapmak Derken…

Biraz önce çocuk yetiştirmenin ileriye yönelik bir yatırım olduğundan bahsettik. Aile ilişkilerinde olumsuz davranışlara sahip birçok kişi iş maddi konulara geldiğinde çok daha dikkatli davranır. Örneğin; çocuğunu bir saatliğine dinlemek veya onunla oyun oynamaya zaman ayırmayan bir ebeveyn kazandığı parayı hangi yöntemle değerlendirebileceğine daha çok zaman ayırabilir. Dolar yükseldi mi, altının gramı ne kadar oldu? Maddiyat tabi ki önemli ancak çocuğunuzun gelişimi bunların hepsinden daha önemli. En değerli yatırımınız ve topluma en değerli mirasınız çocuğunuz ise en çok da onunla zaman geçirmeniz gerekir. Şimdi arkanıza yaslanın ve düşünün. Çocuğunuza gerçekten yeteri kadar zaman ayırabiliyor musunuz? Doğru şekilde rol model olabiliyor musunuz? İşte tüm mesele bu…

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.