Skip to content Skip to footer

Bağımlılıkta İyileşmeyi Önleyen Şeyler

Dürüst, cesur, anlayışlı gibi olumlu sıfatlar genellikle madde bağımlılarını tanımlamak için kullanılmaz. Ancak şans verilirse, birçok bağımlı bu nitelikleri geliştirebilir ve topluma, insanların mümkün olduğunu düşünmediği katkılarda bulunabilir. Bu başarı, her zaman var olan nüksetme tehditinden, bağımlıların iyileşme serüveninde karşılaştıkları kalıp yargılara rağmen gerçekleşir. Bağımlılıkla ilgili en zarar verici inançlardan bazıları şunlardır:

Bağımlılar cezalandırılmayı hak eden kötü insanlardır.

Cinsiyet, statü, yaş farketmeksizin bağımlı kişilerin iradesiz, kötü ya da ahlaksız kişiler olduğuna dair yaygın bir varsayım vardır. Bağımlılara yönelik düşmanlık, diğer kronik hastalıklar arasında benzeri görülmemiş bir biçim alır ve ” kendi istedi, bunları yaşamayı hak ediyor”  vb. yargılara yol açar. Bununla birlikte, uzun süreli uyuşturucu kullanımının neden olduğu beyindeki değişikliklerden hareketle, bağımlılar alışkanlıklarını sürdürmek için yalan söyleyebilir, aldatabilir hatta hırsızlık yapabilirler. Fakat her şeye rağmen, hastaların iyileşmek için cezaya değil tedaviye ihtiyacı vardır.

Bağımlılık bir seçimdir.

Genetik, bağımlılık riskinin yaklaşık yarısını oluştururken, aile hayatı, yetiştirilme tarzı ve akran etkileri gibi çevresel faktörler diğer yarıyı oluşturur. Bir başka deyişle, bağımlılığın yarısı kişinin köklerinden ve atalarından gelirken diğer yarısı ise çevresel faktörlerden ileri gelmektedir. Bu nedenle bağımlılık hem bir seçimdir hem de değildir. Anne karnından madde krizi ile çıkan bir bebek annesini seçemez, dolayısıyla bağımlılık bir seçim değildir. Öte yandan arkadaşlar sonradan edinilir ve değiştirilebilir. Bu nedenle de bağımlılık bir seçimdir. Özetle; bağımlılık tercihi hem bağımlının elinde hem de onun elinde değildir.

Bağımlılar genellikle tek tür maddeye bağımlı hale gelir.

Eskiden, bağımlıların çoğunun tek bir maddeye bağımlı olduğunu yanılgısı hakimdi. Bugün, çoklu madde kullanımı – üç veya daha fazla madde sınıfının kullanılması – bir istisna değil, norm olduğunu biliyoruz.. Bazı bağımlılar, maddenin vücuda etkisini artırmak için birden fazla madde kullanırken, bazıları da kullandıkları bir maddenin istenmeyen etkilerine karşı koymak başka bir madde daha kullanırlar. Çoklu madde kullanımı genellikle erkeklerde, uyuşturucu kullanmaya erken yaşta başlayanlarda, ergenlerde ve genç yetişkinlerde özellikle yaygındır. Birden fazla madde kullanan kişilerin ruh sağlığı problemleri ile mücadele etme olasılığı daha yüksektir. Uyuşturucu etkileşimleri ve yan etkilerle, çoklu madde kullanımı diğer madde bağımlılığı türlerinden daha riskli ve tedavi edilmesi daha zor hale gelir.

Reçeteli ilaçlara bağımlı kişiler, yasa dışı madde bağımlısı olan kişilerden farklıdır.

Bazı ilaçların doktor tarafından reçeteyle verildiği ve halihazırda çoğu kişinin ecza dolabında bulunduğu için, bunların yasa dışı maddelerden daha güvenli olduğuna dair yaygın bir yanılgı vardır. Fakat bu tamamen yanlıştır. Bağımlı kişi reçeteli ilacı yüksek bir dozda, amaçlanandan daha sık veya o hastalığa sahip olmamasına rağmen aldığında, beynin yasa dışı maddelerin etkilediği aynı alanlarını etkiler ve aynı bağımlılık riskini ortaya çıkarır.

Bağımlılıkla ilgili yanlış efsaneler sadece bağımlılara ve ailelerine değil, hepimize zarar veriyor. Bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğunu anlayarak ve insanların kendileri için en uygun şekilde iyileşmelerine izin vererek, ülkenin önde gelen halk sağlığı sorununu ele almak için önemli adımlar atabiliriz.

Özetle

Bağımlılık birçok farklı alt türü barındıran geniş kapsamlı bir konudur ve iyi bir şey değildir. Hiç kimse herhangi bir şeye bağımlı olmak istemez, olsalar bile çoğu bağımlı bağımlı olduğunu kabul etmek istemez. Bizler size bağımlılıklar konusunda her daim yardımcı olmaya hazırız ve buna yönelik çalışıyoruz. Bu yazımızda sizlere bağımlılık tedavisinde iyileşmeyi önleyen 4 yanlış düşüncenin ne olduğundan bahsettik umarız ki sizlere faydamız dokunmuştur.

Günümüzde yaşamımızı idame ettirebilmek için elbette hepimiz para kazanmak için çabalarız. Ancak bir yol vardır ki şans yoluyla kolaydan para kazanmak evet doğru bildiniz kumardan bahsediyoruz. Kumar insanlara her ne kadar cazip gelse de  insanı batıran bir borç bataklığıdır. Kumar bağımlılık yapan bir şeydir ve kurtulmak çok zordur Kumar bağımlılığının ne olduğu ve tedavisiyle  ilgili yazımızı hemen okumak için mentaliumist.com/kumar-bagimliligi-nedir-tedavisi-nasildir/  linke tıklamanız yeterli.

Bağımlılık denilince akla nedense ilk olarak uyuşturucu maddelere  gelir bunların arasında da en yaygın olan esrar akıllara gelmektedir. Bu durum neden böyledir bilinmez ama bir gerçek vardır ki esrar  insanların sağlığı için büyük bir tehdittir ve bağımlılık yapar. Ülkemizde satışı yasal değildir. Bu konuyu daha detaylı anlattığımız esrar bağımlılığıyla ilgili yazımızı okumak için mentaliumist.com/esrar-bagimliligi/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Bağımlılıkların birçok çeşidi bulunmaktadır. İnsanlar bir şeylere haddinden fazla bağlanınca bağımlılık kaçınılmaz olabiliyor. Peki ya hiç bir onlara onların gözünden yaklaştınız mı ? Biz konunun üzerinde durarak bir alışveriş bağımlısının neler yaşadığını sizler için hazırladık. Bu yazımızı hemen okuyabilmek için mentaliumist.com/alisveris-bagimlisi-neler-yasar-bir-bagimlinin-anatomisi/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.