Skip to content Skip to footer
bağımlı yakınlarına destek sağlıyoruz

Bağımlı Yakınlarına Destek

Bağımlı yakınlarına destek sağlayarak bağımlılık sorunu yaşayan tanıdıklarınızın tedaviye motivasyonuna yardımcı olmaktayız. Bağımlıyı tedaviye nasıl ikna ederim sorusu aslında en sık duyduğumuz sorulardan bir tanesidir. Bağımlı yakınlarına destek sağlamak da bu nedenle oldukça önemlidir. 

Bağımlılık tedavisi olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Ancak bağımlılık tedavisinin başlanabilmesi için ilk önce bağımlı kişinin ruhsal veya tıbbi destek almayı kabul etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bağımlı yakınlarına destek sağlanarak sürece başlanmaktadır. Peki bağımlıyı tedaviye ikna etmek veya onun motivasyonunu arttırmak için ne yapmalıyız?

bağımlı yakınlarına destek nasıl sağlanır

Bağımlı Yakınlarına Destek Nasıl Sağlanır?

Bağımlı yakınlarına destek sağlarken temel esas bağımlıya yakınlarının nasıl yaklaştığını öğrenmek ve varsa yanlış bir yaklaşım, bu sorunu birlikte çözmeyi hedeflemektir. Çoğu zaman bağımlılık sorunu yaşayan bireylerin bağımlılık hastalığı sürecinde iken aileleriyle ilişkileri büyük oranda bozulmaktadır. 

Peki bozulan bu ilişkiler bir şekilde yeniden tesis edilebilir mi? Elbette yeniden bozulan ilişkilerin ve zayıflayan bağların onarılması mümkündür. Ancak bunun için özellikle bağımlı yakınları olmak üzere iki tarafın da çabası ve azmi gerekmektedir. 

Bağımlı yakınlarına destek sağlarken özellikle bu sürecin zor ve yorucu bir süreç olduğu kadar uzun da bir yol olduğunu anlatmaktayız. Bağımlı yakınlarına bağımlıya doğru yaklaşım ilkelerini anlatmaktayız. 

Bazı bağımlı yakınları ne yazık ki yanlış yaklaşımları sayesinde bağımlının daha çok kullandıkları maddeye bağlanmasına neden olmaktadır. Ailelerin yanlış tutumları tespit edilmeli ve aile bunun farkına varmalıdır. 

Ailenin bu farkındalığı kazanmasının ardından değişim konusunda aileyle çalışılır. Değişimin önünde engeller varsa bunların ortadan kaldırılması hedeflenir. Bu süreçte ailelerin yaptıkları bazı hataların olduğundan bahsetmiştik. Peki en sık yapılan hatalar nelerdir?

bağımlı yakınlarına destek

Kızım/Oğlum Madde Kullanıyor, Ne Yapacağım?

Pek çok bağımlı yakını bu soruyu kendisine sorar ve ne yapacağını bilemez haldedir. Hatta madde kullandığını yıllar sonra fark edebildiği için yaşadığı panik veya şokun boyutu güçlenmiş haldedir. Peki kişinin madde kullanmadan önceki zaman dilimine geri dönmek mümkün değilse ne yapılmalıdır? 

Öncelikle sakin olunmalı ve bir plan doğrultusunda hareket edilmelidir. Bu planı yapmak bazen bağımlı yakınları için oldukça zor olabilir çünkü daha önce karşılaşmadığı bir durumdur. İnsanlar alışık olmadıkları şeylere karşı kaygı, korku veya endişe yaşayabilirler. Ancak bunun kısa sürmesi ve kişiyi aksiyon almaktan vazgeçirmemesi beklenir. 

Önce sizin toparlanmanız ve bağımlı yakınlarına destek sağlayan kurumlardan yardım almanız gerekmektedir. Bağımlılığın nasıl bir beyin hastalığı olduğu hakkında muhtemelen bilgi sahibi değilsinizdir. Hatta belki de bir çoğunuz bağımlılık ile hastalık arasında bağlantı kurmakta bile zorlanıyor olabilir. 

Evet, bağımlılık bir hastalıktır ve beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Herkes bağımlı olabilir, bunun istisnası yoktur. Aslında bağımlılığın hastalık olduğunu düşünmeden önce bağımlı yakınınızı belki de suçluyordunuz. Artık onu bir hasta olarak kabul ediyorsunuz. Örneğin; yakınınız bağımlı değil de kanser teşhisi konmuş birisi olsaydı yine onu suçlar mıydınız? 

Hemen hemen herkes hayır diyecektir ancak kanser ile bağımlılık arasında tek bir fark vardır, o da birisi fiziksel birisi ruhsal bir hastalık olmasıdır. Hasta olduğunu kabullendiğinizde şimdi ona yardım etmek istiyorsunuz, değil mi? İşte empati dediğimiz kavram tam olarak budur. 

Empatik davranmaya başladınız ve artık bağımlı yakınınıza destek olmak adına çok daha avantajlı durumdasınız. Yalnız bu henüz başlangıç ve daha henüz yolun başındasınız. Bu süreçte biz sizin her daim yanınızda ve destekçiniz olabiliriz. Eğer bağımlı yakınlarına destek sunduğumuz programımızdan yararlanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.