Skip to content Skip to footer

Baba Kız İlişkisi ve Baba Tipleri

Kız çocuğun hayatına ilk dahil olan erkek babasıdır. Dolayısıyla baba ile kızı arasındaki ilişki kız çocuğunun yetişkin çağında yaşayacağı ilişkilerini de belirleyecektir. Bir başka deyişle, kadının çocukluğunda babasıyla kurduğu ilişki ileriki yıllarda hayatına girecek erkeklerle ilişkilerinin belirleyicisidir. Kız çocukları babalarına düşkündürler çünkü babaları hayatlarındaki ilk ve bir süreliğine tek erkektir. Baba, kızı için özeldir peki babanın bu durumdan haberi var mıdır? Bu soruya cevabımızı Jane Grandon’un ”Sevgili Baba: Baba-kız ilişkileri neden bu kadar önemli?” ismiyle yayınlanan kitaptaki baba tanımlamalarından verebiliriz. Grandon babaları dört ayrı gruba ayırıyor.

Prens Babalar

Birinci gruptaki babalar Prens Babalar olarak bilinir. Bu grupta yer alan babalar kızlarının her isteğini yerine getirir ve kızlarıyla bol bol vakit geçirirler. İstediği oyuncağı alır ve oyuncaklarla oynarken ona katılırlar. Bu babalara prens denilmesinin nedeni kızlarına prenses gibi davranmalarıdır. Prens babalar, kızları bebeklerinin saçını tararken ona eşlik eder veya onun elinden oyuncak bardaklarda servis edilmiş hayali çayı içerler. Prens babalar kızlarının her şeyiyle ilgilenen ve ona zaman ayıran kişilerdir. Bu tür babaların kızları kendine güvenen, erkeklerle iletişim kurarken zorluk yaşamayan ve ilişkilerinde patolojik sorunlar yaşamaya yatkın olmayan kadınlardır.

Patron Babalar

İkinci gruptaki babalara Patron Babalar diyoruz. Bu tür babalar otorite aşığıdır. Otoriter olmayı tercih eden bu babalar disiplin sağlamak ve kural koymakla katı ve sert olmayı karıştırırlar. Bir ebeveynin kural koyması zaten olması gereken bir durumdur ancak kural koymak için karşılıklı kuralları tartışmak gerekir. Patron babalar ise tartışmaya açık kişiler değillerdir. Bir kural koyarlar ve kızlarının bu kurala kayıtsız şartsız ve fikir bildirmeksizin uymalarını beklerler. Kızlarına bir yol çizerler ve o yolda kendi çizdiği çizginin dışına taşmamasını sağlamak isterler. Bu kişilerin kızları babalarının kendilerini çok eleştirdiğini ama yine de sevdiklerini düşünürler.

Dost Babalar

Bir diğer baba türü de Dost Babalardır. Dost babalar kızlarıyla zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Onlar için kızlarıyla harcadıkları zaman çok keyifli anlardır. Bu babalar kızlarının bir takım yeni şeyleri deneyimlemesini desteklemektedir. Kızlarının her durumda yanında olurlar. Kızlarıyla zaman geçirirler ancak genellikle kendi zevkleri daha ön planda yer alır. Ancak bu durum kızlarının da hoşuna giden aktiviteleri önemsemedikleri anlamına gelmez. Bu babaların kızları her zaman babalarının desteğini arkasında hisseden kadınlar olurlar. Bu kadınlar zor durumda kalabilirler ancak içinde bulundukları durumla ilgili çıkış kapıları babalarıdır. Örneğin; bu kadınlar ilerde eşlerinden şiddet görürlerse sığınacak yerin baba evi olduğunu bilirler. Babalarının desteği ve gücü onların arkasındadır ve bu durumu çok iyi bilirler.

Hayalet Babalar

Son olarak Hayalet Babalardan bahsetmek istiyoruz. Hayalet babalar adlarından da anlaşılacağı gibi ortada görünmeyen babalardır. Kızlarının yanında yer almazlar. Bu babaları iki şekilde görebiliriz. Bazı hayalet babalar eve uğramayacak şekilde çok sık seyahat eden kişilerdir. Bazıları ise iş dışında hep evde kızı ile beraberdir ancak aynı evde iki yabancı gibi yaşarlar. Evdeki hayalet baba kızıyla oyun oynamaz, vakit geçirmez veya onunla birkaç dakika konuşmaya zaman ayırmaz. Ya gazete okur ya televizyonda yarışma programını izler ya da eve gelip yatar uyur. Bu babalar kızlarının gözünde adeta bir yabancıdırlar. Kızlarının sorunlarını dinleyip çözüm konusunda onlara yardımcı olmazlar. Bu babalar kızlarını sevebilirler ancak onunla ilgilenmekten kaçınırlar. Hayalet babaların kızları ergenlik ve yetişkinlikte yaşadığı ilişkilerde ciddi sorunlar yaşayabilirler. Baba bir kızın hayatına giren ilk erkektir. Babayla kızın iletişimi sadece anı yaşamak açısından değil kızın yetişkinlikte yaşayacağı sorunları da belirlemesi açısından oldukça önemlidir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.