Skip to content Skip to footer

Anksiyete Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Anksiyete Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Anksiyete bozukluğu veya diğer bilinen adıyla kaygı bozukluğu, günümüzde en çok görülen ruhsal sorunlardan biridir. Anksiyete bozukluğu tedavisi bulunan bir ruhsal bozukluktur. Anksiyete bozukluğu bulunan birçok kişi bu durumu fark etse bile tedaviye yanaşmamaktadır. Ancak kaygı bozukluğu tedavisi elzem bir ruhsal sorundur çünkü kişinin yaşantısını ataklardan dolayı oldukça zorlaştırmaktadır. 

Anksiyete bozukluğu tedavisi almak isteyen birçok kişi ise yalnızca ilaç tedavisi alarak olumsuz ve kaygı yaratan düşüncelerden kurtulamamaktadır. Anksiyete bozukluğu tedavisi ilaç ve uzman psikolog desteği eş zamanlı yürütüldüğünde başarıyla gerçekleşebilmektedir. Bu yazımızda anksiyete psikolog desteğiyle geçer mi sorusuna yanıt arayacağız. Anksiyete bozuklukları konusunda uzman psikolog desteği almak isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Anksiyete Ne Zaman Sorun Olur?

Anksiyete psikolog desteğiyle geçebilmektedir. Hatta anksiyete psikolog desteği olmadan atlatılması uzun vadede zor olan bir ruhsal sorundur diyebiliriz. Bu soruyu cevaplamadan önce anksiyetenin ne zaman kişi için sorun haline gelebileceğine bakalım. Anksiyete genel anlamıyla aslında hepimizin iç dünyasında var olan ve sorun yaratmayan bir duygudurumdur. 

Bir başka deyişle, hepimiz belli seviyede anksiyeteye sahibiz ancak bazılarımızda anksiyete seviyesi diğerlerine göre daha fazladır. Kısacası bazılarımız daha fazla kaygılı ve endişeli olabilmekte ve bu durum belli bir sınırı aştığı zaman kişinin yaşantısında her açıdan ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Kaygı sağlıklı bir duyguyken aşırı kaygı sağlıksız bir hale gelmektedir. 

Anksiyete bozukluğu, kişinin kaygılanmasını sağlayacak ciddi olayların veya durumların içinde kaldığını göstermemektedir. Anksiyete bozukluğu bulunan kişi birçok kişinin yaşadığı ve kaygılanmadığı şeylere karşı aşırı kaygı hissedebilir. Bazı durumlardan hepimiz korkar ve onlar hakkında kaygılanabiliriz ancak bu durumları bazılarımız daha çok felaket senaryoları üzerinden değerlendirebilir.

Örneğin; bazı sismologlar İstanbul’da 30 yıl içinde büyük bir depremin gerçekleşeceğini ve bu depremde 100 bin kişinin hayatını kaybedeceğini belirtmektedir. Deprem ülkemizin bir gerçeği ve önlemlerimizi almamız gerekmektedir. Ancak anksiyete bozukluğu bulunan bir kişi önlem almanın da ötesinde kaygı ve korkulara kapılmakta ve durumu felaketleştirmektedir. İstanbul’un nüfusunu 20 milyon olarak düşünürsek bu olası depremde her 200 kişiden biri deprem nedeniyle hayatını kaybedebilir. 

Depreme yönelik tüm kontrolleri yaptıran bir anksiyete hastasına göre ise o 200 kişiden biri kesinlikle kendisidir. Peki şu açıdan bakmayı deneyelim. 200 kişiden bir kişi depremde hayatını kaybedecekse, 199 kişi sağ kalacak demektir. Bu örnekte olduğu gibi, bir kişi 199 kişi arasına girebileceğine değil de ölen bir kişinin kendisi olacağına odaklanıyorsa durumu felaket senaryosu ile açıklıyor demektir. Bir başka deyişle, olası tüm ihtimalleri göz ardı edip olması ihtimali en az ihtimale odaklanmaktadır. Bu durum da kaygı sorununun artışına neden olabilmektedir.

Anksiyete Psikolog Yardımıyla Geçer Mi?

Yukarda da belirttiğimiz gibi anksiyete psikolog desteğiyle tedavi edilebilmektedir. Anksiyete psikolog desteğiyle beraber uzman hekim tarafından verilen antidepresan ilaçlarla da desteklenmelidir. Anksiyete psikolog desteğiyle düzelebilmektedir çünkü olumsuz ve kaygı yaratan düşüncelerin değişmesi gerekmektedir. 

Anksiyete psikolog desteğiyle ancak düzelebilir çünkü kaygı bozukluğu bulunan kişinin çarpıtılmış düşüncelerinin değişmesi gerekmektedir. Anksiyete psikolog ile yapılan psikoterapi seanslarında masaya yatırılır. Bu nedenle anksiyete psikolog desteği ile kişinin olumsuz bazı düşüncelerinin değişimiyle beraber ortadan kalkabilir. 

Anksiyete psikolog desteği ile tamamen iyileşebilen bir ruhsal sorundur. Eğer sizin de anksiyete bozukluğu sorununuz varsa, asla karamsarlığa kapılmamalısınız çünkü anksiyete uzman psikolog desteğiyle birçok farklı yöntemle tedavi edilebilir.

Anksiyete Psikolog Desteğiyle Nasıl Geçer?

Yukarda da belirttiğimiz gibi anksiyete uzman psikolog desteğiyle tamamen iyileşebilen bir ruhsal sorundur. Peki anksiyete psikolog desteğiyle nasıl iyileşebilmektedir? Öncelikle uzman psikolog desteği almaya karar veren kişinin ilk görüşme veya görüşmeler sırasında detaylı öyküsü alınmaktadır. Farklı psikoterapi ekolleri anksiyete bozukluğuna farklı yaklaşımlarla tedavi modeli sunmaktadır. 

Örneğin; bilişsel davranışçı terapi yöntemiyle kişinin kaygı yaratan düşünceleri ele alınmaktadır. Bu düşüncelerin hangi olayların neticesinde ortaya çıktığı kadar bu düşünceler neticesinde hangi davranışların sergilendiği de önemlidir. Olumsuz, kaygılı ve endişe dolu bu düşüncelerin çeşitli yöntemlerle değişmesi hedeflenir. Ayrıca bazı nefes egzersizleri de kişinin rahatlaması ve kaygı ataklarını daha kolay atlatmasına yardımcı olabilmektedir. 

Kişinin kaygı içerikli düşüncelerine hangi kök inanışların neden olduğu tespit edilir ve değiştirilmeleri hedeflenir. Kişinin uzman psikolog ile birlikte gerçekleştirdiği iş birliği bu noktada çok önemlidir. Özetle; anksiyete psikolog desteğiyle iyileşebilen bir ruhsal sorun olmakla beraber ilaç tedavisi de özellikle bazı durumlarda destek sağlamaktadır.

 

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.