Skip to content Skip to footer

Alkol Nasıl Azaltılır?

Alkol, dünyanın en çok tüketilen maddelerinden biridir. On yıllar boyunca bilimsel yayınlar alkol kullanımının vücuda faydaları ve zararlarını araştırmışlardır. Alkol kullanımının yararları ve zararları değerlendirilirken bir denge oluşturulması gerekmektedir. Alkol kullanan kişilerden bazıları içmeye devam ederken daha az tüketimi tercih edebilirler. Yazımızın devamında alkol kullanımı nasıl azaltılır sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Alkol Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Alkol alımından önce mutlaka en az bir bardak olmak şartıyla alkolsüz bir içecek tüketin. Bu içecek meyve suyu, soda, gazoz veya su olabilir. İçecek ihtiyacınız olmasa dahi mutlaka alkol alımını azaltmak için içmelisiniz. Aç karnınıza içmeyin. Bu hem sağlıklı değildir hem de sizin daha fazla alkol almanıza yol açabilir. Aynı zamanda daha çok etki yaratabilir ve istemediğiniz davranışlarda bulunmanızda yol açabilir. Votka vb. yüksek alkollü içkiler yerine daha az alkollü içkileri tercih etmeniz gerekir. Votka yerine bira veya şarap tercih edilebilir. İçkiyi mümkün olduğunda sulandırarak ve seyrelterek içmeye özen göstermelisiniz.

Çok İçenlerle İrtibatı Kesin

Alkolü azaltmak istiyorsunuz ancak alkolü azaltmanızın önündeki en büyük engel arkadaş ortamınız mı? Yıllarca miktarı ve sıklığı önemsemeden beraber içtiğiniz arkadaşlarla iletişimi kesmek zor olsa da alkol alımını azaltmak için gereklidir. Aksi takdirde aynı ortamda aynı sıklık ve miktar aynı kalacaktır. Çok içen arkadaşlarla aynı masada oturup içerken miktarı azaltabilmek çok zordur. Zoru gerçekleştirme noktasında kendinizde mucizeyi aramayın. Mümkün olduğu kadar çok içen kişilerle görüşmemeye çalışın. Görüşmek zorundaysanız da alkol masasında görüşmemelisiniz.

İçmeye Neden Olan Ortamdan Uzak Durun

Hangi ortamlarda daha çok alkol aldığınızı düşünmelisiniz. Bu ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Eğer alkolü azaltmak istiyorsanız ve gece hayatına çok düşkünseniz o zaman yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Alkol almanın mümkün olmadığı yerlerde bulunmaya özen göstermeniz gerekir. Sosyal etkinliklerinizi alkol üzerine olanlardan değil alkol dışı olanlardan seçmelisiniz. Alkolü bir sosyal etkinlik aracı olarak görmediğinizde size alkolü hatırlatacak yerlerden de kaçınmış olursunuz.

İçme Tarzınızı Değiştirin

Arkanızdan kovalayan yok, dolayısıyla daha yavaş içmeniz gerekecek. Fondip yapmayı unutun şimdiden. Alkol kullanımını azaltmaya çalışırken fondip yapmak, diyet yapan bir tansiyon hastasının turşu yemesine benzer. Yavaş yavaş için ve iki kadeh arasına bir alkolsüz içki yerleştirin. Örneğin; bir tek rakı içtikten sonra ikinci kadehe geçmeden önce bir çay veya Türk kahvesi içmeyi deneyin. Asla sek alkol almayın. Mutlaka alkol dışı bir içecekle karıştırmayı aklınızdan çıkarmayın. Rakı içiyorsanız su, soda veya şalgam gibi bir alkolsüz içecekle için. Amacımız midenizi mümkün olduğunca doldurmak olacaktır.

Kimlerde İşe Yaramaz?

Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlar vardır. Yani herkeste alkol kullanımını azaltabilmek başarılı olmayabilir. Öncelikle bağımlılar alkol kullanımı azaltma konusunda sorun yaşarlar. Nedeni de kullanım sıklığı ve miktarı üzerindeki kontrolü yitirmiş olmalarıdır. Kişinin azaltma girişimleri birkaç defa denenmiş ancak başarısızlıkla sonuçlanmışsa o zaman tamamen kesmek gerekecektir. Ayrıca kişinin alkol kaynaklı fiziksel bir rahatsızlığı söz konusuysa o zaman tamamen kesmek gerekli olacaktır. Örneğin; alkol kaynaklı karaciğer yağlanması, pankreas iltihabı, siroz vb. hastalıklarda azaltmak yerine alkolü tamamen kesmek gerekmektedir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.