Skip to content Skip to footer

Aile Birlikteliğini Nasıl Sağlarız?

Yazımıza iki farklı senaryo sunarak başlayacağız. Bu senaryolar üzerinden aile birlikteliği ve aile birlikteliğini nasıl güçlendirebileceğimizi tartışacağız.

Can Bey ve Ailesi

Can Bey, çok yoğun çalışma hayatı olan ve gün içinde oldukça stresli zaman geçirmiş bir iş insanıdır. Bugün de yine aynı yoğun bir günün ardından bir an evvel eşine ve çocuklarına kavuşmak istemekte ve onlara sarılabilmek için dakikaları saymaktadır. Aşırı yorgundur, çok stresli bir gün geçirmiştir ancak yüzü yine de gülmektedir. Çünkü dakikalar sonra çok sevdiği eşi ve çocukları onu beklemektedir. Çocuklarının okulda neler yaptığını dinleyecek, eşinin gün içerisinde bin bir zahmetle yaptığı yemekleri yiyecek ve akşam nihayet eşine sarılıp film izleyebilecektir.

Şafak Bey ve Ailesi

Şafak Bey de aynı Can Bey gibi zor, yorucu ve stresli bir iş günü geçirmiş ve her akşam yaptığı aynı şeyleri yapmak için evine doğru yol almaktadır. Trafikte boşluğa dalmış şekilde yine her akşam yaptığı şeyleri yapacağını düşünüp canı sıkılmaktadır. Aklından geçenler her akşam evinde yaşanan rutin şeylerdir. Eve gidecektir ve eşi kapıyı açtığında ikisi de birbirini gördüğüne sevinmeyecektir. Hemen yemeğin hazır olup olmadığını soracak ve eğer yemek hazırsa ailece yemeği yiyeceklerdir. Çocuklar yemeği hızlıca yiyip hiçbir şey paylaşmadan odalarına çekilerek internette zaman geçireceklerdir. Eşine yardım dahi etmeden sofradan kalkacak ve televizyonun başına geçip bir süre sonra da uyuyakalacaktır. Zaten her gün aynı şeyi yapmaktadır, neden eve giderken heyecan hissetsin ki?

Hangi Aile Sorunlara Karşı Daha Dayanıklı?

Sizce Can Bey mi Şafak Bey mi stresle başa çıkma konusunda daha avantajlıdır? Can Bey mi yoksa Şafak Bey mi bir sorunla karşılaştığında ailesinin desteğini alabilir? Hangi aile yapısı ailevi sorunlara karşı daha dayanıklıdır? Bu sorulara cevabımız Can Bey olacaktır. Peki, aile birlikteliği nasıl oluşur veya bu birlikteliği nasıl güçlendirebiliriz? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Aile Birlikteliğini Desteklemek İçin

Birlikte zaman geçirmek birçok aile için oldukça normal ve sıradan gibi görülse de birçok aile için zorlu bir süreç teşkil etmekte. Bir ailenin sağlıklı bir aile olabilmesi için birlikte zaman geçirebilmesi gerekmektedir. Bu ve bunun gibi aile birlikteliğini sağlayabilecek bazı tavsiyeleri size sunmak istedik.

Her Gün İçin Bir Aktivite…

Aile bireylerinin her gün rutin olarak bir araya gelip bir aktivite gerçekleştirmesi sağlanmalıdır. Akşam yemekleri bu konuda birçok ailenin vazgeçilmezidir. Akşam yemekleri sadece beslenmenin gerçekleştiği ve hayatta kalmayı sağlayan bir aktivite değildir. Aynı zamanda aile üyelerinin o gün içerisinde neler yaptıklarını konuştukları ve günün kritiğini gerçekleştirdikleri adeta bir toplantıdır.

Akşam yemeği aynı zamanda aile üyelerinin aldığı sorumlulukları da gerçekleştirdikleri bir aktivitedir. Örneğin; yemeği anne hazırlar, baba salatayı yapar ve çocuklar da sofrayı kurma konusunda anne babaya yardım eder. Bu sorumlulukların yerine getirilmesi ev işini gerçekleştiren aile üyesinin de işini hafifletecek ve onu mutlu edecektir. Akşam yemeğinin dışında ailelere tavsiyemiz her akşam en azından bir saati kitap okumaya ayırmalarıdır. Anne, baba ve çocuklar okumak istedikleri kitapları alıp okuyabilir ve bu bir saatin son 15 dakikasında ise okudukları kısımların bir özetini birbirlerine anlatarak kitap analizi de yapabilirler.

Özel Günleri Birlikte Geçirin

Ailenin özel günleri birlikte geçirmesi ve kutlama yapması da önerilmektedir. Örneğin; doğum günleri aile birlikteliğini sağlamada önemli bir aktivite sayılabilir. Ayrıca eşlerin evlenme yıl dönümlerini kutlamaları da önerilebilir. Özellikle Türk toplumunda dini bayramlarda ailece bir araya gelmek önemli bir yer tutar. Son yıllarda bu gelenek biraz daha azalsa da hala toplumun ciddi bir kısmı gelenekleri devam ettirmektedir. Çocukların evden okul, iş vb. sebeplerle ayrıldığı ailelerde özellikle dini bayramlar tekrardan bir araya geliş için önemli yer tutar.

Ailece Tatil Güzel Fikir…

Yaz aylarında ailece tatile çıkılması güzel bir birliktelik sebebi olabilir. Ailede çocukların büyümesiyle bu birliktelik imkânı daha azalma gösterir. Çocuklar artık arkadaşlarıyla tatile çıkmak isteyeceklerdir. Aile büyükleri çocuklara hem arkadaşlarıyla hem de ailece tatil edebilme teklifinde bulunabilirler. Ancak tatile nereye gidileceği ve nasıl konaklanacağı da demokratik ailelerin yapabileceği şekilde konuşularak ve tartışılarak belirlenmelidir.

Aile Büyüklerini Unutma

Çekirdek aile düzenine sahip olabilirsiniz. Ancak aile büyükleriyle de zaman zaman bir araya gelmek önemlidir. Çoğu ailede aile birlikteliğini sağlayan ve ailenin tüm üyelerini bir araya getirenler genelde geniş ailenin en büyük fertleridir. Aile büyüklerini unutmayın, onlar sizi bir araya getiren harika insanlardır.

Peki Birliktelik İçin Nasıl Zaman Bulacağız?

Birçok kişi hızlı iş temposu sebebiyle ailesine zaman ayıramamaktan dolayı şikâyet etmektedir. Günümüzde gerçekten de birçok insanın iş temposu çok yoğundur ancak sağlıklı bir aile temeli inşa edebilmek için de ailenin belirli zamanlarda bir arada olması ve birtakım aktiviteler gerçekleştirmesi faydalıdır. Peki bunun için nasıl zaman yaratabilirsiniz?

Kendinize Bir Program Yapın

Öncelikle kendinize bir program yapın. Hangi gün hangi saat aralığında hangi işi yapacağınızı önceden belirleyin. Bu sayede gün boyunca program dahilinde çalışarak işlerinizi aksatmayacak ve ailenizle birlikte zaman geçirebilmek için vakit de bulabileceksiniz. Hafta içi günlerde program yapmak istiyorsanız da yine program yapmak işe yarayacaktır. Örneğin; hafta içi beş gün boyunca yapacaklarınızı listeleyip en azından bir akşamı aileye zaman ayırmak için serbest bırakın. Bu sayede çok yoğun tempo ile çalışıyorsanız da bir günü aile üyelerinizle aktivite zamanı ayırabilme fırsatınız olacaktır.

Çalışma Saatleri Değişiyorsa…

Bazı ailelerde aile üyelerinin çalışma saatleri değişebilir. Geceleri çalışıp gündüzleri evde uyuyan aile üyeleri olabilir. Genelde ailelerin buluşma saatleri akşam yemekleridir ancak çalışma saatleri değişik olan aileler gündüz saatlerinde bir ortak zaman bulabilir. Örneğin; gece çalışan baba eve geldiğinde yatmadan önce sabah kahvaltısı yapacaktır. Okula gidecek çocuklar ve çocukların hazırlığına yardım eden anneleri de babayla birlikte kahvaltı yaparak bu sürede aile birlikteliğini sağlayabilirler.

Önceliklerinizi Belirleyin

Yaşamınızdaki öncelikleri belirlemeye çalışın. Değişim zordur ve zaman alır. Eğer öncelikleriniz arasında ilk sırada işiniz ikinci sırada ise ailenize zaman ayırmak varsa, o zaman en azından değişmek için çaba gösterin. Eğer önceliğinizin aileniz olduğuna karar verdiyseniz, o zaman ailenize zaman da bulabileceksiniz demektir. Yapmanız gereken tek şey, haftalık veya aylık planlar yapmaktır. Böylece, ailenize yeterince zaman ayırabilecek ve aile birlikteliğinizi sağlayabileceksiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.