Skip to content Skip to footer

4 Özelliğiyle Alkol Bağımlılığı Belirtileri

   

4 Özelliğiyle Alkol Bağımlılığı Belirtileri

Alkol dünyanın çok büyük kısmında yasal olarak satılan ancak ciddi düzeyde bağımlılık riski oluşturan bir maddedir. Alkol bağımlılığı herkesin de anlayacağı üzere bir hastalıktır. Alkol kullanan herkes bağımlılık geliştirmez ancak bağımlılık geliştirme riski taşır.

Alkol kullanan kişilerin bir kısmında bağımlılık, bir kısmında kötüye kullanım görülür. Ancak çoğunlukta kalan bir kısmında ise alkol kullanımı sorun olma niteliği taşımaz. Alkol bağımlılığı belirtileri bağımlılarda görülür.

Bağımlılık ve kötüye kullanımın farklı olduğunu söyleyebiliriz. Her alkol sorunu yaşayan kişi bağımlı değildir ancak bu durum kişinin alkol sorunu olmadığını da göstermez. Şimdi alkol kötüye kullanımını tanımlayalım.

Alkol kötüye kullanımı, bağımlılık raddesinde olmasa bile, kişiye zarar veren alkol kullanımı olarak tanımlanmaktadır. Bazı durumlarda alkol bağımlılığına giden yolda bir basamak olurken genellikle alkol bağımlılığı ve alkol kötüye kullanımı birbirinden ayrı sorunları temsil eder.

Alkol kötüye kullanımından bahsedebilmemiz için bazı kriterleri göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Aşağıdaki belirtiler alkol kötüye kullanımı veya alkol bağımlılığı belirtileri olarak görülebilir.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri : Sorumlulukları Yerine Getirmeme

Hepimizin yaşantımızda bazı sorumluluklarımız mevcuttur. İster yetişkin ister çocuk olalım hepimizin bu sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir. Öğrenciysek eğitim hayatımızı devam ettirmek ve başarılı bir eğitim yaşantısı geçirmek sorumluluğumuzdur.

İş hayatında ise işyerinde aldığımız sorumlulukları yerine getirmek ve verimliliği sağlayabilmektir. Aile yaşantımızda ise aile üyelerine zaman ayırmak ve ortak kullanım alanımız olan evimizle ilgilenmek sorumluluklarımızdır.

Bu sorumlulukları genellikle çocukluk dönemlerinde üslenmeye başlarız ancak zamanla alkol veya madde kullanımı bu sorumlulukları almamızı engeller. Alkol bağımlılığı belirtileri arasında sorumlulukları yerine getirmeme sıklıkla karşılanan bir kriterdir.

Alkol kötüye kullanım sorunu olan kişiler sorumluluklarını yerine getiremezler. Sorumlulukları yerine getirmeleri alkol kullanımının kontrolden çıkması sebebiyle aksayabilir. Alkol kötüye kullanımı sebebiyle eşiyle ve çocukları ile zaman geçiremez hale gelebilir.

Gece alkol kullanımı nedeniyle sabah işe gitmede zorlanır ve sonucunda işinden kovulabilir. Eğitim yaşantısı sekteye uğrayabilir ve okulla ilişiği dahi kesilebilir. Sorumluluklarını yerine getiremeyen kişi ruhsal olarak da bu yeni durumdan olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri : Zararlara Rağmen Kullanma

Alkol kullanımı çoğu zaman tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Alkol kullanan kişi özellikle de kullanım miktarının artışı ile beraber muhakeme becerilerini kaybetmeye başlar.

Alkol etkisi altındayken çoğu kişi ne yaptığını hatırlayamadığı gibi sonrasında yaptıklarından da pişman olabilir. Bu zararları bilmesine rağmen yine de kullanmaya devam etmek alkol bağımlılığı belirtileri dahilinde değerlendirilmelidir.

Bu yaptıklarının da önemli bir kısmı pişmanlık ile sonuçlanabilir. Pişman olacağı davranışlar tehlike de arz edebilir. Alkol alınan bazı durumlar tehlike yaratabilir ancak alkol sorunu olan kişiler bu tehlikeli durumları bilmelerine rağmen yine de kullanıma devam ederler.

Örneğin; daha önce alkollüyken aracıyla kaza yapmış biri alkol alarak araç kullanmaya devam edebilir. Başından geçen tehlikeli durumların devamını getirmek pahasına yine de alkol kullanımına devam edebilmek alkol kötüye kullanım işaretidir. Tehlikeli durumların neticesinde yasalarla sorunlar yaşamak da önemli bir kötüye kullanım belirtisidir.

Alkol bağımlılığı belirtileri veya alkol kötüye kullanımı bulunmayan biri iseniz, bu durumun nasıl gerçekleştiğini mantıklı şekilde açıklayabilmeniz zor olabilir. Bir başka deyişle, alkol bağımlılığı belirtileri yaşamıyorsanız, size tehlikeli durumların bilinmesi ve yine de alkol kullanımının devam etmesi mantık dışı gelebilir.

Ancak alkol bağımlılığı belirtileri söz konusu olduğunda kişinin tehlikeli durumları zaman zaman fark edememesi zaman zaman da bunları göze olması mümkündür. İşte tam da bu nedenle alkol bağımlılığı belirtileri yaşayan kişide tehlikeli durumlar bilinir ancak yine de bu durumlarda alkol kullanılmaya devam edilir.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri : Hedefleneni Aşmak

Alkol bağımlılığı belirtileri gösteren kişiler planladıkları alkol miktarından daha fazlasını alırlar. Ayrıca alkolü aldıkları süre de daha uzun olmaktadır. Bunun nedeni bu kişilerin alkol alımı üzerindeki kontrolü yitirmelerinden kaynaklanır.

Örneğin; arkadaşlarıyla meyhaneye giden Ayhan toplamda iki duble rakı içip kalkmayı planlamaktadır. Ancak gecenin sonunda 6 duble içmiştir. Meyhaneden iki saat sonra kalkmayı ve evine gitmeyi planlayan Ayhan ancak gece yarısı eve varabilmiştir.

Alkol bağımlılığı belirtileri sergileyen kişiler planladıkları kullanımı başarmakta zorlanırlar. Bunun da sebebi kullanımı kontrol etmede yaşadıkları güçlüktür.

Bağımlılık ya da kötüye kullanım fark etmeksizin alkol sorunu olan kişilerde planlanan sürede veya miktarın dışında içme görülmektedir. Sorun yaşanan alkol üzerindeki hakimiyeti sona ermiştir.

Bu hakimiyetin bitişiyle beraber kişi artık kontrolünü kaybeder ve zamanla alkolün esiri haline gelir. Artık O alkolü yönetmezken alkol onu yönetebilmektedir. En sık görülen alkol bağımlılığı belirtileri arasında hedeflenen kullanımın aşımı vardır.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri : Tekrar Başlama

Alkol bağımlılığı belirtileri bulunan kişilerin alkolü zaman zaman bırakma veya azaltma girişimleri söz konusu olabilir. Ancak bu girişimler başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir.

Zaman zaman alkol kullanımını azaltma veya bırakma girişimlerinin başarısız olması ile kendini göstermektedir. Başarısız bırakma girişimlerinin varlığını bir vaka üzerinden inceleyelim.

Örneğin; Ayhan 40 yaşındadır ve 16 yaşından beri alkol kullanmaktadır. Başlangıçta arkadaşlarıyla beraber bir veya iki bira içerken bir süre sonra bu iki biranın artık kendisine yetmediğini görmüştür. İki bira dört olmuş, dört bira yediye çıkmış ve sonuçta Ayhan günde on bira içer olmuş.

Ayhan’ın zaman içerisinde keyif almak için içtiği alkol artık ona keyif vermez ancak kullanmak zorunda kalmaktadır. Ayhan kendi başına bırakmayı düşünür çünkü artık alkol tüketimi kendisine zarar verir hale gelmiştir.

Ayhan henüz alkolü bırakmamıştır ancak bir ruh sağlığı uzmanından yardım almak için harekete geçer. Ayhan’ın bırakma girişimleri önemlidir ve bir tecrübe olarak kabul edilir.

Ancak daha önce yaptığı ve başarısız olduğu denemelerin neden başarısızlıkla sonuçlandığının da anlaşılması gerekmektedir. Psikoterapi bu farkındalığı kazandırma konusunda Ayhan’a yardımcı olacaktır.

Ayhan’da alkol kötüye kullanımı olduğu gibi bağımlılık da söz konusu olsa başarısız bırakma girişimleri görülebilirdi. Alkol bağımlılığı belirtileri olan kişilerin ciddi bir kısmında bırakma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını görmekteyiz.

Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Alkol bağımlılığı tedavisi mümkündür. Alkol bağımlılığı belirtileri yaşayan birçok kişi düzelemeyeceklerini ve alkolden bir daha hiç uzak kalamayacaklarını düşünürler. Ancak bu çok önemli bir önyargıdır.

Alkol sorunu yaşayan kişiler kesinlikle tedavi olabilir ve alkol kötüye kullanımından kurtulabilirler. Bunun için ilaç tedavisine ek olarak psikolojik destek alınması oldukça önemlidir.

Psikoterapi bağımlılık tedavisinin olmazsa olmazı denebilir. Alkol kötüye kullanımı bulunan kişiye psikolojik destek sağlanırken ilaç tedavisi de uygulanmalıdır.

Kötüye kullanım varlığında psikoterapi ile beraber ilaç tedavisinin eşzamanlı gerçekleştirilmesi oldukça gerekli ve önemlidir. İlaç tedavisi kişinin alkol kötüye kullanımını sonlandırmasında kalıcı olmasa bile önemli bir rol oynamasını sağlamaktadır.

Ancak biraz önce de belirttiğimiz gibi psikoterapi kişinin yaşamının ileriki dönemlerinde kendi başına mücadelesini sağlamak gibi bazı avantajları da beraberinde getirir. Kişinin kendi baş etme mekanizmalarının oluşması ile beraber kişi artık kendi kendine yardım etmeyi de öğrenmektedir.

Özetle, alkol kötüye kullanımı aynı alkol bağımlılığı gibi çok ciddi ve önemli bir sorundur. Kişinin alkol kötüye kullanımı olduğunu bilmesi, farkında olması ve destek almak istemesi tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Eğer siz de alkol bağımlılığı belirtileri yaşıyorsanız hemen zaman kaybetmeden destek almak için bize ulaşabilirsiniz. Yakınınız alkol bağımlılığı belirtileri gösteriyor ve tedaviyi kabul etmiyorsa, öncelikle siz destek almak için başvurabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.